"להיות אמא ומפקדת בצבא''

"העיסוק המרכזי במדור הוא קידום שיוויון הזדמנויות מהותי בצבא, כלומר מיצוי פוטנציאל הנשים בצה"ל כך שנשים יבצעו מתפקידים טכנולוגיים ועד לתפקידי לחימה", מספרת רב סרן זהבית ביטון

מאת: רב סרן זהבית ביטון, האחראית באופן שוטף על שילוב נשים בתחומים השונים

שמי זהבית, בת 39 משער אפרים, נשואה ליניב – איש צבא גם כן, ואמא לארבעה ילדים מקסימים בגילאי שנה וחצי עד 12.

לפני שהתגייסתי ידעתי שאני רוצה לעשות תפקיד משמעותי בצבא ולכן ביקשתי להיות  ביחידה הכי לוחמת שהייתה באותה התקופה ושובצתי כשוטרת צבאית במעברי הגבול של ישראל. מהר מאוד יצאתי לקצונה וביצעתי מגוון תפקידים פיקודיים בחיל המשטרה הצבאית. בינהם מפקדת קורס שוטרים, מפקדת בסיס בצפון הארץ, מדריכה ראשית בבסיס ההדרכה וסגנית מפקד כלא 4.
משם הגעתי לתפקידי הנוכחי ביוהל"ם כראש מדור שילוב נשים.

רמד זהבית ביטון דרך: דובר צה"ל

העיסוק המרכזי במדור הוא קידום שיוויון הזדמנויות מהותי בצבא, כלומר מיצוי פוטנציאל הנשים בצה"ל כך שנשים יבצעו תפקידים משמעותיים. החל מתפקידים טכנולוגיים ועד לתפקידי לחימה. בנוסף לפתיחת תפקידים לנשים, נעשה גם ליווי של היחידות שפותחות את אותם התפקידים על מנת שהדבר יעשה בצורה נכונה.
אנחנו עוסקים בהתאמה של ציוד לנשים המשרתות בתפקידי לחימה ותפקידים טכניים, התאמות מגדריות בנושאים שונים – תשתיות נפרדות, מגורים, מקלחות ושירותים, ציוד מותאם לנשים, הכנות סגלים לאלו ההולכים לפקד על לוחמות ולוחמים, הסברות בצה"ל לגבי שירות נשים, פרוייקטים מגוונים גם לנשות הקבע וגם לתלמידות שהיינו רוצים שיבחרו יותר בלימודים ראליים כדי לעלות את כמות הנשים בתפקידים טכנולוגיים ועוד פרויקטים רבים נוספים.
אין ספק שלהיות אמא ומפקדת בצבא זה מאתגר, אבל אני חייבת להגיד שמדובר באתגר במובן החיובי של המילה.
מאחר וגם אני ילדה של איש צבא, וכל חיי גדלתי בעולם של ערכים ותרומה לצה"ל ולמדינה, ולא ממקום של חוסר בנוכחות אבי, כך גם אני רוצה שילדיי יגדלו. גם אני וגם יניב עושים את מה שאנחנו אוהבים, עושים משהו משמעותי ומשרתים את המדינה בגאווה. אלה גם המסרים שמועברים בבית. אני מאמינה שכאשר ילד רואה את ההורים שלו כמודל לחיקוי ומבין שאותו הורה עושה משהו משמעותי בחיים, גם היעדרות מסויימת בחיי היום יום אינה משפיעה לרעה עליו אלא להפך –  היא בונה את הילד עם תפיסת עולם יותר בוגרת וערכית מתוך הבנה שיש דברים יותר גדולים בעולם מהצורך של "כאן ועכשיו".
הפרקטיקה של זה היא לתת 200% במהלך השבוע לצבא ו200% בסופי השבוע למשפחה. אני למעשה מקדישה את כל כולי מיום חמישי בערב ועד יום ראשון בבוקר לכל מה שהילדים שלי צריכים. החל מריח של בישולים בבית, לשיעורי בית ולזמן איכות אמיתי. אני בהחלט מאמינה שלא כמות הזמן שאני מבלה עם הילדים שלי היא זו שקובעת, אלא מה אני עושה בזמן שכן יש לי איתם.

רמד זהבית ביטון צילום אלבום משפחתי

אנחנו ביוהל"ם משתדלים לתת לכמה שיותר משרתים את הכלים לנהל חיים לצד שירות צבאי. אנחנו מציעים סדנה שמתקיימת מספר פעמים בשנה, ובה המשרתים עוברים תהליך של למידה הכולל הקניית כלים ניהוליים אמיתיים לשגרת היום יום ושילוב בין חיי משפחה לקריירה משמעותית. בתור אחת שעברה את הסדנה הזו אני יכולה להגיד שההצלחה שלה וההשפעה שלה על החיים שלנו היא אדירה. במהלכה אנו מבררים את המטרות האמיתיות שאנו רוצים להשיג בחיים ואת הדרך לממש את אותן מטרות בלי רגשות אשמה או תחושות פספוס, ומתוך מקום של אחריות על החיים של כל אחד ואחד מאיתנו.
רוב המשרתים מסיימים את הסדנה בהבנה שאנחנו אלה שקובעים את מסלול החיים שלנו.
כדי לנהל חיים שבהם שני בני הזוג משרתים בצה"ל בתפקידים משמעותיים, חוץ מחוזק נפשי והרבה הבנה, צריך גם סביבה תומכת שנותנת לך להבין שאת לא לבד במערכה.
יש משפט שאומר שמאחורי כל גבר מצליח עומדת אישה חזקה, אז אני אומרת שמאחורי כל אישה חזקה עומד גבר תומך ובמקרה שלי גם אבא מדהים.
ובנימה אישית חשוב לי להגיד לכן הנשים – בכל תפקיד או קריירה שתבחרו, עשו את המקסימום שלכן, הציבו לעצמכן מטרות והגשימו אותן, הגיעו עד קצה גבול והיכולת והאמינו בעצמכן.
בעשייה שלכן אתן פותחות דלתות לנשים נוספות ובעיקר לעצמכן.
אני יכולה להגיד שאני גאה בכל מי שתבחר לתת מעצמה את המירב ולפרוץ כל תקרת זכוכית שתעמוד בדרכה בדרך למטרה שהציבה לעצמה.
** הכותבת, רב סרן זהבית ביטון, האחראית באופן שוטף על שילוב נשים בתחומים השונים בצבא