להוריד את השמיים, אבל לא בירושלים

פעם בשנה בכל העולם מביטים לשמיים. פעם בשנה בכל העולם מביאים את החלל לשוק. זה קורה בכל העולם, אבל לא בירושלים

חלל ירושלמי

״החלל החיצון, הגבול האחרון….״  כך התחיל כל פרק של סדרת הטלוויזיה "מסע בין כוכבים". וכמו ילדים רבים אחרים, טוב, נו, כמו ילדים גיקים אחרים, המילים האלו הציתו את הדמיון. מה נמצא שם למעלה מעל לעננים? כוכבי לכת מוזרים, שמשות מתפוצצות, צורות חיים אחרות?  ובאמת זה הגבול האחרון, זה שגורם לנו לדחוף את עצמנו הלאה רחוק יותר ויותר. 

האנשים שגדלו על הסדרה הזו, ועל אחרות בדיוניות או תיעודיות, הם פורצי הדרך של היום, בכל תחום תוכל למצוא איזה גיק או גיקית שהביטו לשמיים וקיבלו השראה.  לכן זה כל כך מרגש שפעם בשנה בכל העולם ביחד מלהיבים ילדות וילדים (וגם מבוגרים) על הגבול האחרון הזה. מדהים שפעם בשנה חוגגים את שבוע החלל בכל העולם. כלומר, בכל העולם חוץ מבירושלים. 

למה לא בירושלים ? האמת שאני לא מצליחה להבין. הסיבה הרשמית מפורטת במכתב ששלח חבר מועצת העיר של ירושלים יוחנן ויצמן ,שהתלונן בפני השר ודרש להזיז שניים ממוקדי הפעילות המתוכננים כיוון שבין המסעדות שבאזור, שייהנו מקרבת הפעילות, ישנה אחת שמכרה חמץ בפסח ואחרת שאינה כשרה. חששות אלו מספיקים עבור חבר המועצה הנכבד כדי לשלול מילדי ירושלים את השמיים וכתוצאה מהמכתב, בוטלו האירועים. לא ברור לי מה מניע את יוחנן ויצמן להוציא את המכתב, האם התחושה של הוכח ש״ בפגיעה ברגשות הדתיים״ ,או ״הפגיעה בצביון של עיר הקודש״ והידיעה שבירושלים זה כמעט נשק יום הדין. או אולי זה הרצון לא לאפשר לתרבות חילונית לצמוח בעיר, כי הרי כמה נורא יהיה אם חס וחלילה מסעדות לא כשרות ירוויחו בירושלים. 

החנויות אינן כשרות-שבוע החלל בירושלים בוטל

אבל אני חושבת שדבר אחר מטריד את חבר מועצת העיר היקר, אני חושבת שעצם המחשבה על החלל, מפחידה אותו. עצם העובדה שאנחנו גרגיר בקצה המרוחק של גלקסיית לא ממש גדולה אי שם במרחב האין סופי מחרידה את עולמו.  והחשש הגדול ביותר שלו אינו המסעדות הלא כשרות, אלא מכך שכל הידע הזה ידלוף ויגע ממוחם של ילדים מכל הסוגים, גם כאלה עם כיפה ופאות ושאולי יום אחד הם ירימו את העיניים לשמיים ויראו שם יותר מאשר רק את בורא העולם. האפשרות שצפייה בכוכבים, שהרצאה על מה שנמצא מעבר לגבולות כדור הארץ עלולה להצית למישהו את הדמיון ולהוציאו מהמסלול שנקבע לו. 

כבוד חבר מועצת העיר אינו חושב כלל על הילדים החילוניים בירושלים, הם לא מעניינים אותו כלל.  הרי הם ילדי העגלה הריקה, ומה שמעניין אותם מילא לא חשוב או אמיתי או מלא.  הוא מוכן לעשות הכל כדי לא לחשוף את ילדי קהילתו לדברים שכאלו. הם לא חשובים כמו להוכיח שדרכו היא הדרך היחידה שקיימת.  וזו אולי הבעיה המרכזית בוויכוחים, ומאבקים בין הדתיים לחילוניים.  לצד אחד דעה נחרצת מוצקה אחידה, ולצד השני גישה מסועפת מגוונת פתוחה אך מוצקה לא פחות.  אבל לדעת אחידה מוצקה קל יותר להדוף את הצד השני.  

אבל זה מאבק שחשוב שנתמיד בו, ולא, אין לי בעיה אם אנשים שבוחרים לחיות לפי קוד נוקשה אחיד ויחיד. זכותו של אדם להאמין במה שירצה, ללכת בדרך שירצה.  אבל העולם שלנו חייב שיהיו בו שוברי חומות, פורצי גבולות  וחולמי חלומות.  עולם בו קיימת רק דרך חיים אחת. סופו לדעוך.  לכן החלטת שר המדע והחלל, לא לאפשר את הפעילויות בנושא החלל בשוק בירושלים מקוממת. דווקא הוא מכולם צריך להיות המעודד הראשי של הבאת המדע ממגדל השן, אל השוק ואני מקווה שיחזור בו מהחלטתו

בינתיים אתנחם בכך שקם לצד שבוע החלל הרשמי שבוע חלל אלטרנטיבי, שנמצאו מקומות אחרים להרצאות והפעילויות שבוטלו. אני מקווה שאלו ואלו. יעוררו את הדמיון של מדעני העתיד. או אפילו סתם אנשים מן השורה. כי את הגבול האחרון גם צריך לפרוץ. אפילו בירושלים.

סיפורי הדרור
בגיל 42. יצאתי למסע ... עם ארבעים נשים מופלאות. אחת מהן אמרה לי אם את כותבת אם יש לך מה להגיד לכי לסלונה... מאז סלונה ואני עברנו המון תהפוכות. אבל עדין אני כותבת. ועדין יש לי מה להגיד אז אני פה ומקווה שאתן רוצות להקשיב.