להגיד משהו מבלי להתכוון אליו באמת – למה אנחנו עושים את זה?

בחורה עם מחשב נייד

"אני שונאת את המורה הזה", אומרת הקטנה. "הוא לא נחמד, משעמם וצועק עלי. לא רוצה ללכת לשיעורים שלו יותר!".
מרבית ההורים אולי היו אומרים לילדיהם שזה "לא יפה". אני אומרת : אשרי הילדים שעדיין יכולים להגיד את אשר על ליבם. עוד לא התקלקלו בחיידק הפוליטיקלי קורקט. אמיתיים ועומדים מאחורי כל מילה שלהם.
בזמן האחרון נתקלתי בכל מיני הזדמנויות במותגים או באנשים שאומרים משהו אחד ובפועל נוהגים בצורה הפוכה. כל אלה גרמו לי למחשבות: למה אנחנו אומרים משהו מבלי להתכוון אליו?  וכן,אני לגמרי מתכוונת לפעמים גם לעצמי.

בנק לאומי- דיגיטל זה חשוב אבל לא פחות גם היחס לאנשים 

השבוע הייתה לי חוויית שירות לא נעימה בבנק לאומי המקומי (לא הסניף שלי). למרבה הצער נאלצתי להגיע פיזית לבנק ואף להיכנס לתוכו,אלוהים ישמור, כדי להפקיד צ'קים שפס הקידוד שלהם נדחה על ידי מכשיר ההפקדה האוטומטי.
חיכיתי בתור. המצב: שתי כספריות. אחת עסוקה עם לקוחה זמן ארוך. השנייה עסוקה בשיחת טלפון ארוכה. ולקוחה אחת מתייבשת.
לאחר לא מעט זמן, כאשר השיחה ארכה, התקרבתי אל הפקידה על מנת שתבין שלתת שירות באשנב קבלת קהל הוא מעשה הגיוני. כתוצאה מכך זכיתי לנפנוף כף ידה, שסימן לי להתרחק. הרי היא צריכה פרטיות בשיחת הטלפון!
אפשר להגיד שהתחלתי להגיע לטורי כעס גבוהים, היות שגם בעמדת החיש בנק (דיגיטל! חח) לא היו טפסי הפקדה. ובהיותי תלויה בחסדי פקידה מיותרת זו, כאשר זמני דוחק אך מבוזבז נוצרה לי חוויית לקוח לא נעימה.
אחר כך היא התפנתה,אני לקחתי ממנה חבילת טפסי חיש בנק כדי שלעולם לא אאלץ להגיע לשם שוב, ופניתי לחפש אחראי להתלונן על החוצפה. אפס. כולם עסוקים בטלפונים ובטיפול באנשים.
למה כל פעם מחדש זה קורה לי בסניף הזה? תשובה: הם לא באמת מתכוונים לכך שהלקוח חשוב, שהזמן שלו חשוב, שהדיגיטל תמיד יעבוד בסניף. זה לא באמת חשוב להם.

10641222_10202967214009542_8656543599646513799_n
דיגיטל? תתחילו מביקור יומי בדוכן מעטפות השירות. סניף לאומי קרית אונו
צילום: נטע דורון

 
10685584_10202967214329550_508881669296344136_n
בנק לאומי סניף קרית אונו – חוויית שירות מפוקפקת. צילום: נטע דורון

 

הסלוגנים המאוסים של מערכת החינוך

הרי לכם מערכת שהיא פשוט אלופה בססמאות שאין מאחוריהן כלום.

  • למידה משמעותית
  • האחר הוא אני
  • מנהיגות פורצת דרך

אני אפילו לא רוצה לפרט את כמות האוויר שעומדת מאחורי כל סלוגן ,חבל להכביר מלים.
אין במערכת החינוך בישראל שום דבר משמעותי או פורץ דרך, האחר הוא אני רק אם אינו נכה (לדוגמא – אין כברירת מחדל בתי ספר בישראל נגישים או אין מורים חרשים או נכים,לפחות לא נתקלתי בכאלה בכל 16 שנות הורותי). מנהיגות פורצת דרך? זה שלט יפה בחטיבה, מה משמעותו? תוציאו מאיות.

צריך להיפגש

כן, עוד צירוף מלים שאין מאחוריו הרבה פעמים דבר. אני מודה שאני חוטאת בכך ואומרת מלים אלה לאנשים. כנראה אנשים שלא נעים לי לומר להם, כמו ילד בוטה ואמיתי: תשמעי, ממש לא בא לי לראות אותך, או: האמת,אין לי שפה משותפת איתך יותר.את נחמדה, אבל אני מעדיפה לקרוא ספר במיטה במקום לנסוע שעה לכל כיוון ולפטפט עצמי למוות בשעמום.

אומרים דבר אחד וחיים אחרת

ולסיום, וזה אולי לא נעים להגיד: כאשר מרצה כלשהו מדבר בהרצאתו על "איזון בחיים" ומלמד טכניקות בנושא אבל הוא ,איך לומר בעדינות, כבד משקל, אני ישר לא מאמינה לו. אם גופו אינו מאוזן, כיצד הוא יכול ללמד אותי אודות איזון?
 
 
 

Netta Doron
בלוג על הורות,דילמות בהורות ונשים.אמא. במקצועי: קידום עסקים ברשת הלינקדאין, בניית נוכחות בלינקדאין לחברות ולפרטיים לאתר המקצועי: http://nettadoron.com/ netdor@gmail.com