לגור בכל מקום

זיכרונות מחוויות גלישת ספות בברלין, והמתנה שמלווה אותי עד היום…

LOFOTEN ISLANDS
תצפית על אחד הבתים שלי בנורבגיה

בשלהי שנת 2010 טסתי לבד לברלין, ביקרתי חבר שגר שם בין היתר, ועשיתי קצת COUCH SURFING (גלישת ספות). אז החוויה הזאת עוד לא הייתה כל כך ידועה לשמצה, ואחרי כמה חוויות מאוד טובות כאלה בנורבגיה, החלטתי לנסות גם בברלין. מתוך שלוש חוויות של גלישת ספות באותו ביקור, היו שתיים בין מטרידות למזעזעות: בדירה אחת שני שותפים מטונפים שהציעו לי לישון במיטה שלהם (כמה פעמים) ולא הסכמתי, נגעלתי מהמטבח שלהם אז ניקיתי אותו, וגיליתי שאין מנעול או וילון במקלחת, אבל בסופו של דבר יצאתי בשלום ואחד מהם אפילו לקח אותי לרכב על אופניים ולשחק כדורסל עם חברים שלו והיה דווקא מגניב.

Basketball_in_Berlin
משחקים כדורסל בברלין

חוויה שניה – כשהחלטתי לעזוב מוקדם את הדירה של שני המטונפים הגעתי לדירה של חנון על חלל שהציע לי את הספה הנפתחת שלו בסלון, שקנה אותה במיוחד לאירוח גולשי ספות, ובמשך שעות ישב ודיבר איתי על ישראל כשאני גמורה מעייפות ולא הבין רמזים. מזל שזה היה רק ללילה אחד.

בחוויה השלישית היה פחות נורא: פגשתי איזה גולש ספות אנגלי בשם בן ל-"COFFEE OR A DRINK" והוא לקח אותי למסיבה בדירת סטודנטים בקומה שביעית של איזה בניין מרוחק, לימד אותי שבגרמניה מסתובבים תמיד עם בירה ביד עד שמחליטים מה לעשות, כי אפשר, ומשאירים את הבקבוקים ליד הפחים כדי שאנשים חסרי מזל יבואו לאסוף אותם. הוא סיים את הערב שיכור עם המארחת האסייתית של המסיבה, שמסתבר שהיה דלוק עליה עוד הרבה לפני. אני סיימתי את הערב בגילגול עיניים, יושבת באוטובוס חזרה עם שני בחורים לא פיכחים במיוחד, אחד מהם היה קצת דומה לסת' רוגן, והוא נתן לי במתנה סיכה שהודפס עליה הכיתוב "STOP BEING A TOURIST". כשאני מריצה לאחור את השיחה ההיא באוטובוס, נדמה לי שבתקופה ההיא זו הייתה ממש ההתחלה של "אייר-בי-אנד-בי" וחברות אחרות שהשכירו בתים במקום מלונות.

STOP_BEING_A_TOURIST
הסיכה שלי על רקע קיר בירושלים

הסיכה הזו באותו ערב נתלתה על תיק הצילום שלי והלכה איתו שנים קדימה (עד שהחלפתי תיק). באחת הפעמים שטיילתי איתו על הגב, עובר אורח שראה את הסיכה שאל אותי – SO YOU’RE JUST GOING TO LIVE EVERYWHERE? (אז… פשוט תגורי בכל מקום?) עניתי לו שאני אנסה.

אז ברור שלא אגור בכל מקום שאליו אגיע, אבל השאיפה שלי ושל הסיכה האהובה שלי, היא תמיד לחוות את המקום דרך האנשים שבו, וכך להגיע למקומות ולעומקים שלא הייתי מגיעה אליהם לבד, ולהרגיש קצת פחות תיירת.

עוד חודש וחצי נארוז מזוודות ונעבור לאוסטרליה לתקופה של שנה (או יותר) וההתרגשות מתחילה לחלחל… זו תהיה הטיסה הראשונה של אופיר, ומעבר הדירה הראשון שלנו כמשפחה. בטוח יהיה מאתגר, אבל כשאתה בחברת אנשים שאתה אוהב, זה הופך את הכל להרבה יותר קל.

LOFOTEN ISLANDS
תצפית על אחד הבתים שהתארחתי בהם בנורבגיה