לבחור בחיים או במוות, אבל לבחור…

הסרט "ללכת בדרכך" הוא סרט מלא תובנות על החיים, על הבחירות שלנו ועל השאלה מה חשוב יותר- מה שבפנים או מה שבחוץ…

על פני נדמה שסרט הקולנוע "ללכת בדרכך", שמבוסס על הספר רב המכר של ג'וג'ו מויס, הוא סרט בנות קיטשי ונוזלי. אבל האמת היא שלמרות שמדובר בדרמה רומנטית, עמוסה בקיטשיות ודי צפויה ברובה הגדול, מדובר בסרט שעוסק בסוגיה, שכנראה לנצח היתה ותשאר, הסוגיה המורכבת והשנויה ביותר במחלוקת- סוגיית הבחירה במוות!
MEB4U_1SH2
עלילת הסרט מתחרשת בעיירה קטנה בלונדון, מה שמוסיף לסרט כולו נופך רומנטי וקסום וגיבוריה הם לו קלארק וויל טריינור.
הסרט נפתח בתיאור חייו המושלמים של לו- תפקיד בכיר, אישה שהוא אוהב, בית בעיר ובקיצור- כל מה שאדם יכול לייחל לעצמו.
אבל לחיים, כמו לחיים, יש לפעמים תוכניות אחרות עבורינו וויל מוצא את עצמו משותק מהצוואר ומטה.
הוא מתגורר בבית הוריו ומסתובב בפרצוף ממורמר על מר גורלו ועל החיים שאיבד (ואי אפשר להאשים אותו, כן?), בעוד הוריו, אובדי העצות ובעלי הממון, מנסים לעזור לו, לעודד את רוחו בכל דרך אפשרית ולנסות להניא אותו מהבחירה לסיים את חייו.
במקביל מתנהלים חייה של לו קלארק במעין שגרה והליכה אל הצפוי מראש. היא עובדת בבית קפה קטן, על מנת לסייע בפרנסת המשפחה. יש לה בן זוג כבר שנים רבות ודרכה בחיים ברורה לה- עבודה, חתונה, בית וילדים. אבל לו היא אישה-נערה אופטימית וחייכנית, באופן יוצא מגדר הרגיל. איכשהו בתוך חייה האפורים, היא מצליחה למצוא את הצבע ולהפוך את העולם שלה, קטן ככל שיהיה, לעולם שמח, מלא בחיוכים ובבגדים צבעוניים ומשונים.
ME-BEFORE-YOU5
אל בית משפחת טריינור היא מגיעה לאחר שמקום עבודתה נסגר, בתקווה לקבל את עבודת הסיעוד אליה נשלחה מטעם לשכת התעסוקה. הכל מתחיל לה עקום אבל, כמו בסרטים, ככל שחולף הזמן, נרקם קשר מיוחד בינה לבין לו. קשר שגורם לה לחשוב, או לקוות, שהיא זו שתוכל להחזיר את החיים לתוך חייו ולרגעים אפילו נדמה, שלו אכן מתחיל לאהוב את חייו החדשים ולקבל את עצמו כמו שהוא עכשיו.
ME-BEFORE-YOU1
הסרט מלא ברגעים מצחיקים, מרגשים ורומנטים, אבל הסוף לא צפוי ומצליח לתעתע בצופים גם שעות רבות (אפילו ימים) אחר כך.
מעבר לקסמו של הסרט כסרט (והוא אכן מקסים), שאלת הבחירה במוות היא שאלה קשה שנוגעת באחת הסוגיות העמוקות והשנויות ביותר במחלוקת שיש (ראו ערך המתת חסד)- האם אדם יכול לבחור לסיים את חייו, רק כי הוא לא אוהב אותם יותר? האם עלינו לכבד זאת ולהניח לו לעשות זאת? האם לא מחובתנו לעזור לו לקבל את חייו החדשים ולהתחיל לחיות אותם כמו שהם עכשיו?
כל אחד והתשובות שלו לשאלות הנוקבות האלו. כל אחד עם התרבות שממנה הגיע, עם המוסר שלו ועם הערכים עליהם גדל. אבל אין ספק שהסרט הזה מציף את השאלות כולן והוא פשוט סרט שחובה לרוץ לראות!
 
 
 

Ya'arit Trabelsi
אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה