לבוש חדש לגיבור עתיק – גילגמש הצעיר והגן המכושף

עד כמה שהסיפורים שונים, הנושאים הם תמיד דומים ועוסקים בהתבגרות, שאלות זהות, מאבק עם המפלצות הפנימיות והחיצוניות וכמו כל הסיפורים הגדולים הם אישיים ואוניברסליים בעת ובעונה אחת, וכל אחד יכול למצוא בהם את עצמו, ילדים ומבוגרים כאחד – אני כבר מחכה לספר הבא.

גילגמש הצעיר והגן המכושף – שירלי גרץ, איורים: אוריאל זוהר, אנכי הוצאה לאור, 2016, 81 ע"מ לגילאי 6-9 מנוקד ומאויר

Gilgamesh Cover_front h

 גִּילְגָמֶשׁ הַצָּעִיר וְהַגַּן הַמְּכֻשָּׁף –  הוא סיפור הרפתקאות המתרחש בארץ שומר לפני כ-5000 שנה. הספר הוא עיבוד לילדים של האפוס המכונן של המיתולוגיה הבבלית – "עלילות גילגמש", בדומה לעיבודים לסיפורי התנ"ך ולמיתולוגיה היוונית.

מי שקורא את הבלוג שלי יודע שאין דבר שאני אוהבת יותר מספרי פנטזיה לילדים ולנוער, וביניהם כאלו המבוססים על דמויות וסיפורים ממיתולוגיות שונות.

ריק ריידן פיצח את הסוד וכתב כבר כמה סדרות על גיבורים חצויים, כמו גילגמש, גיבורים שהם צאצאים של אלים, אלות ובני אדם. גם הם מסתבכים בצרות ונלחמים במפלצות ומצילים את העולם. ריק ריידן פונה בספריו לילדים ובני נוער קצת גדולים יותר.

ספרה היפה של שירלי גרץ המבוסס על דמויות מעלילות גילגמש מזכיר יותר את ספרה  של אורנה פילץ "מרים ספרי לי את" שהמלצתי עליו לאחרונה. שתיהן מעבדות לילדים סיפורים ודמויות שעד עכשיו היו פחות נגישים להם ועושות זו בחן ובקסם רב. חלק מקסם הוא כמובן בזכות האיורים הנפלאים במקרה זה של אוריאל זוהר המלווים את הספר.

4012712514

ילדים רבים יוכלו להזדהות עם גילגמש הצעיר, כמו עם פרסי ג'קסון גיבורו של ריק ריידן בעיבוד שלו לסיפורי המיתולוגיה היוונית. גילגמש התנהג בפזיזות וחטא נגד האלים. כעונש הוא נשלח אל הגן המכושף לתרבת את חית הפרא אנכידו, אך למעשה עליו להתמודד עם הצדדים הפראיים שבו. גלגמש הוא בעצם ילד גיבור במסע חניכה שהוא כמו תמיד גם מסע התבגרות.

אמו האלה ואביו המלך לא יוכלו לעזור לו בגן המכושף, הוא יוכל להיעזר רק בעצמו. הוא מתמודד בהצלחה עם מפלצות שונות, וחלקן אף עוזרות לו. מתברר לו שאנכידו הוא למעשה ילד כמוהו, הנוצר על ידי האלים וגדל בין חיות היער (כמו טרזן קדום). הוא חושב שהוא חיה ועל גלגמש ללמד אותו להיות אדם – לדבר, לאכול ולהתלבש. מתברר שיש ביניהם דמיון וגלגמש מקווה שימצא חבר.

לאחר שהוא מצליח במשימה הזו הם מקבלים עוד משימה – למצוא את ענק הגן ולעזור לו והוא אמור להחזיר אותם הביתה. אנכידו מבין שאיבד את משפחתו, משפחת החיות וגילגמש מציע לו לבוא איתו אל עולם בני האדם.

הם פוגשים בענק שמסתבר שהוא סובל מכאב שיניים ונרתמים לעזרה. הם עובדים קשה כדי לנקות אותו ומצליחים לעקור את השן הכואבת שלו, כמו העכבר והאריה במשל, ובתמורה מבקשים ממנו שיקח אותם הביתה. כדי לדעת מה קורה בהמשך תצטרכו לפענח את כתב החידה הכתוב בכתב יתדות ולחכות לספר הבא.

וכמו תמיד כשספר מסקרן אותי,  שוחחתי עליו עם הסופרת שירלי גרץ –  ד"ר לאשורולוגיה. שירלי היא בראשית שנות ה-40, נשואה, אמא לשלושה ילדים ועובדת בספרייה הלאומית.

שירלי גרץ

לא סתם היא כתבה ספר ילדים ורומן היסטורי שפורסם באנגלית, יש לה תואר שני באשורולוגיה ואת הדוקטורט שלה כתבה על נושא מכתבי נשים בתקופה זו והספר שיצא באנגלית נקרא She Wrote on Clay.

הדמויות לספר הפריעו לה ועם שלושה ילדים קטנים בבית היא ספרה את סיפורן. הספר התפרסם ב-2013 ותוך כדי היא כתבה את עלילות גילגמש הצעיר. הספר המנוקד ומאויר ומתאים לראשית קריאה לילדים בגילאי 6-9, ואפשר כמובן גם להקריא אותו.

לא הייתה הענות מההוצאות להוצאת הספר לאור ושירלי החליטה לצאת להרפתקאה משלה ולהוציא את הספר לאור בעצמה. היא פתחה במסע לקידום הספר ומימונו באמצעות מימון המון, הספר קודם דרך אוהבי פנטזיה והגיע למעגלים רבים, היא גייסה יותר משבקשה והפכה למוציאה לאור עם הקמת "אנכי הוצאה לאור".

בכתיבת הספר היא הושפעה משלושת הילדים הפרטיים שלה, בן בן ה-9, איילת בת השבע וטליה בת החמש. אוריה הזכיר לה מאוד את גילגמש, ילד גדול וחזק שלפעמים בלי כוונה שובר דברים ומסתבך.

שירלי משתמשת בסיפור האפי כהשראה ומעבדת אותו לילדים. אהבתי מאוד את הספר המרתק, את האיורים הנהדרים ואת השימוש בכתב יתדות. זה נהדר בעיניי שילדים כאן יוכלו להחשף למגוון תרבויות, סיפורי בריאה ומיתולוגיות – כי עד כמה שהסיפורים שונים, הנושאים הם תמיד דומים ועוסקים בהתבגרות,  בשאלות זהות ובמאבק עם המפלצות הפנימיות והחיצוניות. כמו כל הסיפורים הגדולים הם אישיים ואוניברסליים בעת ובעונה אחת, וכל אחד יכול למצוא בהם את עצמו, ילדים ומבוגרים כאחד – אני כבר מחכה לספר הבא.

לאתר הפייסבוק של הספר 

[youtube UnYUfoarBVw]

_________________________________________________________________________________

לעריכת ספרים, פוסטים, אתרים וכל טקסט אחר ולליווי כתיבה, אשמח שתפנו אליי למייל: shlolica@gmail.com

קוראת ספרים
קוראת, בלוגרית ובעיקר עורכת ספרים. קוראים וכותבים מוזמנים לאתר שלי כדי להכיר אותי יותר ואת מה שאני עושה shlomitlica.co.il