לא הכל בחיים זה מתמטיקה או: למה מורים מחלישים במקום להעצים?

בחורה עם מחשב נייד

 

חי בלילה
אולי אין לילד הבנת הנקרא אבל יש לו חשיבה מקורית ולב רחב

בפיד שלי בפייסבוק עלתה היום התמונה המצורפת. מה שישר הזכיר לי נשכחות..אודות מורים ו"המערכת"… שלא סובלים ילדים קריאטיביים ומהממים כאלה. זכורה לי היטב מילדותי המורה ריבה, שהייתה המחנכת שלי ביסודי. ריבה הייתה, לרוע מזלי, גם המורה למתמטיקה, ובתור שכזו תלמידים שמקצוע זה לא היה הצד החזק שלהם תוייגו מראש אצלה כ"סוג ב'".
שנים רבות עוד אחר-כך  חשבתי על עצמי שאני דפוקה, חלשה, גרועה, ולא בן אדם מספיק טוב אם מתמטיקה אינו המקצוע החזק שלי. אני חושבת שרק באוניברסיטה, שם הצלחתי בלימודי השפה (תואר באנגלית) והכתיבה (תואר בתקשורת) הבנתי שמה שהיא עשתה לי הוא אונס של הדימוי העצמי שלי.

מה תפקידו של מורה ומחנך?

אז נכון שמתמטיקה היא מקצוע חשוב, אבל מה שחשוב יותר הוא ההכרה שלכל ילד יש נקודות חוזקה וכל ילד מוכשר במשהו. צריך לחזק את זה. צריך לתת לו את ההרגשה שהוא אלוף העולם! וכל אחד אלוף העולם במשהו! כל ילד מתחבר למקצוע אחר וזה בסדר גמור. מי קבע שמתמטיקה חשובה יותר מספרות? מאנגלית?
ונכון שצריך להשיב על השאלה לגופה ובהתאם למה שנשאלת, תלמיד יקר, אבל יש  מקום גם להעיר בצורה עדינה או להעריך חשיבה יצירתית! רק בזכות אנשים שיצאו מהקופסא, ברחו מבית הספר ולא עשו מה שאמרו להם האנושות התקדמה!
אישית אני רואה חשיבות עצומה  לידע מעולם ההומני, לידע לכתוב, לידע בשפות, כמו שגם למיומנות חברתית, אינטליגנציה רגשית. אז מדוע חלק מהמורים לא סוברים כך? מדוע הם רואים את הציונים והתיוגים עדיין כליבת העשייה?
מדוע מערכת החינוך עדיין קוראת לכיתות המופ"ת ומתייגת כמוצלחים רק את אלה שחזקים במקצועות הריאליים?

נותנים BOOST למוטיבציה

בתיכון, אם תרצו לדעת, זכיתי לחוויה מתקנת, בדמותה של המורה לאנגלית שנכנסה בתחילת השנה כרוח סערה יום אחד (כיתה ט') לכיתה ושאלה "מי זו נטע?!"
בעוד ליבי מפרפר לו גיליתי שהיא רצתה לשבח אותי על תרגיל כתיבה מעולה. לעולם לא אשכח אותה! היא צעקה בהתלהבות לפני כולם שאני אלופה וכמה נהנתה לקרוא את החיבור…
כמה שהיא  חיזקה אותי ,היא כנראה לעולם לא תדע. מיותר לציין שאחר כך במהלך כל שנות התיכון הצטיינתי באנגלית ורמת המוטיבציה שלי הייתה בשמיים.
כתבתי את הפוסט הזה בהשראת התמונה הזו שרצה ברשת. אני תקווה שמורים:

  • יחדלו מלדכא יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסא
  • יעירו הערות נכונות בצורה רכה יותר
  • יעריכו כל אדם באשר הוא, גם אם הוא בן 6, או בן 10
  • יכתבו הערות בעט כחול ולא אדום

 

Netta Doron
בלוג על הורות,דילמות בהורות ונשים.אמא. במקצועי: קידום עסקים ברשת הלינקדאין, בניית נוכחות בלינקדאין לחברות ולפרטיים לאתר המקצועי: http://nettadoron.com/ netdor@gmail.com