לאן נעלמים הגרביים בכביסה?

חוקרים החליטו לבדוק את אחת הבעיות הכואבות בעידן המודרני: למה אנחנו מאבדים גרביים בכביסה, היכן הם מסתתרים ומי האשמים. הממצאים יגרמו לכם לחבק את הגרביים שלכן לנצח

אחת התופעות המסתוריות בעולם היא היעלמות גרביים בכביסה. כל אדם מכיר את הרגע הנורא הזה, בו הוא זורק למכונת הכביסה זוגות גרביים ובסוף הוא מתבונן בגרביים בודדים ללא בני זוגם. לאן הם נעלמו? לא ברור אבל ברגעים אלה רוב בני האדם מתייאשים, זורקים את הגרביים הבודדים לאיזו מגירה ויוצאים לרכוש זוגות חדשים.

עד הפעם הבאה שהם ילכו לאיבוד באזור הדמדומים בבית.

חוקרים החליטו שאבדן גרביים זה לא עניין של מה בכך וכי הגיע הזמן לחקור לעומק את התופעה הכואבת הזו אשר מוכרת לרוב בני תמותה. מאחורי המחקר עומדת חברת "סמסונג" שהשיקה מכונת כביסה חדשה שאמורה לפתור את הבעיה הודות למבנה שלה.

במסגרת המחקר נבדקו בריטים והחברה מצאה שהם מאבדים 1.3 גרביים בחודש (יותר מ-15 גרביים בשנה). תעשו את המתמטיקה ותגלו שכמות הגרביים שילכו לאיבוד במהלך החיים היא רבה מאוד. כדי לנסות להבין אם גרביים נעלמים ל"חור שחור" מסתורי או שיש הסבר יותר מניח את הדעת, נבחנו 2000 בריטים ששיתפו את סיפוריהם וענו לשאלות רבות בכל הנוגע להרגלי הכביסות שלהם.

כביסה

הגורמים העיקריים לאבדן גרביים:

1. המורכבות של כל כביסה: הבדים השונים, סוגי הפריטים, חלוקת הצבעים וכמות הגרביים בכל סיבוב כביסה.

2. ישנן סיבות טובות להיעלמות גרביים שלא כוללות את הקסמים של הודיני. גרביים נופלים מאחורי מכונת הכביסה, מאחורי הרדיאטור ומאחורי רהיטים בלי שמישהו שם לב. כאשר מחלקים את הכביסה בין צבעונית ללבנה, גרב אחד יכול למצוא את עצמו מנתק מבן הזוג שלו.

3. כאשר תולים את הכביסה על החבל, מאוד קל לאבד גרב בדרך כי הוא יכול ליפול מתוך בגד אחר או שהוא לא נתפס חזק מספיק על חבל הכביסה ואז הוא עף עם הרוח.

גרב

הגורמים הפסיכולוגיים מאחורי אבדן גרביים:

1. "מישהו אחר מטפל בזה". כאשר עובדים בצוות/קבוצה הנטייה היא להניח שמישהו אחר מטפל במשימה שצריך ובסוף אף אחד לא עושה זאת. גם בעניין הגרביים האבודים יש נטייה להסיר אחריות ולהניח שהפרטנר ימצא את הגרב או יחפש אותו.

2. מודעות ויזואלית – אנשים נוטים לחפש במקומות הנראים להם הכי הגיוניים ולא מחפשים במקום אחר ולא צפוי שיכול להיות אפשרי. כלומר, אם אדם יאבד את שלט הטלוויזיה הוא יחפש אותו בכל הסלון אבל לא בחדרים אחרים. אם לא נמצא את הגרביים במקומות הרגילים אנחנו נניח שהם אבודים לתמיד.

3.  הטיית אישור – כאן אנשים  נוטים להאמין שמשהו הוא אמיתי אם הם רוצים להאמין שהוא אמיתי. אם נשנכע את עצמנו שלא ניתן כבר למצוא את הגרב האבוד אז לא נמצא אותו.

4. מחדלים התנהגותיים – כאשר אנחנו נכשלות בלעשות פעולה בזמן אמת, להרים את הגרב שנפל על הרצפה, להשליך את הגרב לסלסלה הנכונה וכו' ברגע שרואים אותו. כמו כן, אנחנו לפעמים פועלים באופן שהוא הפוך מההגיון: לזרוק גרב שחור לכביסה הלבנה ואז מניחים ש"יהיה בסדר".

גרביים

ממצאים נוספים:

1. רוב הגרביים שהלכו לאיבוד (55 אחוז) היו צבעוניים.

2. ברוב הבתים אנשים עושים 2.45 כביסות בשבוע.

3. 16 אחוז מהנבדקים הרגישו שלעשות כביסה זה בזבוז זמן עבורם.

4. 19 אחוז מהנבדקים סיפרו שהחרדה הגדולה שלהן לגבי כביסה זה דהיית צבע.

5. גברים נוטים לעשות כביסה פעמיים בשבוע בעוד נשים 3 פעמים.

6. 7 מתוך 10 נשים סיפרו שלעשות כביסה מכניס אותן לסטרס.

הנה הסרטון:

[youtube TZAkQG7zu4I nolink]

צילום: שאטרסטוק