לאו דווקא שימושי – עיצוב ישראלי עכשווי בבית המכירות תירוש

אובייקטים מתוך סדרות מוגבלות של מעצבים ישראלים יועמדו למכירה במסגרת המכירה הפומבית של אמנות ישראלית שתתקיים במוצ"ש 28.1.2012 בבית המכירות תירוש

בחורה עם מחשב נייד

Happy Material – פיני ליבוביץ ; RAWtation – עדי זפרן וייסלר

.

במוצאי שבת  28.1.2012, תתקיים מכירה פומבית של עיצוב ישראלי עכשווי בבית המכירות תירוש. למכירה בחרה גליה תירוש, שמובילה את המהלך של הכנסת עיצוב ישראלי עכשווי לבית המכירות, 13 עבודות של יוצרים מקומיים (ביניהן גם עבודה שלי). העבודות – אובייקטים יחידניים או אובייקטים מתוך סדרות מוגבלות – שייכות למגמה שקיבלה את השם עיצוב-אמנות (DesignArt). תחת כותרת זו היוצרים משתמשים בעיצוב ככלי ביטוי אישי, מציבים את הרעיון, האסתטיקה והחוויה בחזית והופכים את הפן הפונקציונאלי לאלמנט נלווה, אם בכלל. אובייקטים בקטגוריה זו מוצגים לא אחת כיצירות אמנות בגלריות מוזיאונים ותערוכות וסביבם נולד שוק אספנים הרוכש את הפריטים הייחודיים כפי שרוכשים יצירת אמנות.

גריד –  נגריא (אמיר רווה) ; נעדר נוכח – מירב רהט

.

המגמה, שאת ניצניה ניתן לראות בעיצוב האוונגארדי של שנות השישים ובעיצוב האקספרימנטאלי של שנות ה- 80 וה-90, התבססה באירופה ובארה"ב ועלייתה הובילה להקמתן של גלריות לעיצוב עכשווי, להצגתם של אובייקטים קונספטואליים בתערוכות במוזיאונים לאמנות ולעיצוב, לשילובן של יצירות משדה העיצוב בירידי אמנות ולפתיחתם של ירידי עיצוב שמתמחים במכירת עיצוב-אמנות לשוק רוכשים ואספנים הולך וגדל. למול נוכחותם של מעצבים ישראלים לא מעטים בתוך הסצינה הבינלאומית ולהערכה לה הם זוכים, כאן בארץ לאורך שנים רבות היו מעט מאוד במות לחשיפה ולמכירת עבודות של מעצבים מקומיים.

פתיחתו של מוזיאון העיצוב בחולון בשנת 2010 הטעינה את סצינת העיצוב המקומית באנרגיה חדשה ולצד התעוררות ועליה במספר החללים המאפשרים תצוגה וחשיפה של עיצוב מקומי, קמו גם גלריות וחללי תצוגה דוגמת "פרדיגמה", "דיזיין ספייס" ו"טאלנטס דיזיין" שמטרתם להציג ולמכור עיצוב ישראלי. ההתעוררות בתחום הרכישה והאספנות של עיצוב ישראלי הובילה לכניסתו של העיצוב המקומי גם לבתי המכירות הפומביות בארץ.

קונסטרוקציה – יערית מכני; Daily Chair:קרפיון – טל גור ; Cycle Halo – סטודיו אושקי ; סופת מדבר – ניר מאירי

בית המכירות תירוש היה הראשון שהרים את הכפפה וקיים ביוני 2011 (בשיתוף עם גלריה פרדיגמה) מכירה שסימנה תחילת מגמה והבעת אמון בכישרונם של היוצרים הישראלים ובפוטנציאל המסחרי של עבודותיהם גם בשוק המקומי. מס' חודשים אחריו, באוקטובר 2011 חנך בית המכירות סות'ביס את המבנה החדש שלו ברח' שד"ל במכירה של עיצוב מקומי בתערוכה "חפץ חלום" שאצרה נירית נלסון. המכירה השנייה של בית המכירות תירוש, שתתקיים בסוף החודש, מבססת את מקומו של העיצוב הישראלי כחלק קבוע במכירה הפומבית של אמנות ישראלית.

שידת תיבות דואר – סטודיו גרופה ; חבית סונול – סטודיו ג'אנקשיין ; Strudy Straws Chair – טל גור

.

במכירה הקרובה יועמדו למכירה (על פי סדר הופעתן בקטלוג) עבודות  של: סטודיו גרופה, ניר מאירי, מירב רהט, סטודיו אושקי (לנה קרסנובסקי וטליא ינובר), חן סגל בלוט, טל גור, סטודיו ג’אנקשיין (גורית מגן), פיני ליבוביץ, נגריא-אמיר רווה, יערית מכני, עדי זפרן וייסלר  וסטודיו גודספיד (ג’וי ואן ארוון).

את העבודות ניתן לראות באולם התצוגה של בית המכירות תירוש בכיכר דה שליט בהרצליה פיתוח או בקטלוג המכירה שמופיע באתר בית המכירות – עמודים 13, 14 פריטים 188-200.

המכירה הפומבית, שהיא חוויה בפני עצמה, תתקיים במוצאי שבת 28 בינואר מהשעה 18:30 ותמשך אל תוך הלילה.

שולחן האם היהודייה – חן סגל בלוט ; שעון סבא – סטודיו גודספיד

.

.

לקטלוג המכירה באתר האינטרנט של בית המכירות תירוש:

http://www.tiroche.co.il/heb/NextAuctionDetails.asp?id=139&Page=13&page_size=15

צילומים : ולודי קוסטיצ'ב; יואב גורין (גרופה); שי בן אפרים (ניר מאירי); מנחם גרייבסקי (מירב רהט)

/

מירב רהט
יוצרת, אוצרת, חוקרת, כותבת ומרצה אודות עיצוב-אמנות-תרבות ומגמות בעיצוב עכשווי. http://meravrahat.wordpress.com