כשהשמיים נופלים והקרקע נשמטת מתחת לרגליים…

בעידן החדש ישנן ססמאות רבות, לשיפור איכות החיים, משפטים שמאירים את הדרך ועוד מגוון גדול של תרגילים שמלמדים אותנו כיצד למלא את החצי הריק.
כמאמנת שמלווה אנשים במצבים שונים בחיים, המבחן האמיתי הוא החיים עצמם, והאתגרים שהם מזמנים לנו.

בחורה עם מחשב נייד

אהבה ללא תנאי
אהבה ללא תנאי

לפני פחות משבוע נפלו עלינו השמיים, נשמטה לנו הקרקע מתחת לרגליים. יום שני בלילה טלפון בהול גרם לי לצאת מהבית לעבר בית החולים סורוקה, בכדי לקבל את הבשורה הקשה. בגופו של האח הצעיר של בעלי, ישראל, שהוא עבורי יותר מאח קרוב התגלתה מחלת הלוקמיה.
כשאני מתעמקת במחשבה אני מבינה באחת שאת ישראל הכרתי מספר שנים לפני שהכרתי את דרור בעלי. הייתי מורה חיילת שלו בכיתה ומשם החלה נרקמת מערכת יחסים קרובה ואוהבת.
שני בערב פצצה נוחתת עלינו, ככה פתאום באמצע החיים, גבר צעיר, נמרץ, פעיל וחיוני. סטודנט לתואר שני. עם קריירה מבטיחה בתחום ההייטק, צריך להתמודד עם מחלה שגורמת לו לעצור הכל, לפנות אנרגיות ומשאבים פנימיים כדי להחזיר את הבריאות לחייו.

הקשבנו בדריכות לרופא ולבליל המילים שיצאו מפיו. ביקשתי בעדינות תרגום לעברית…. לא הבנתי דבר פשוטו כמשמעו. הוא חזר על הדברים, הפעם לאט קיבלנו תמונה כללית, טרם נתנו לה שם מדויק.
באותו רגע קשה הבנתי דבר אחד בבהירות – לא משנה איך קוראים למחלה, לא משנה מהו אופייה, יש לה תשובה מוחצת אחת – מסע משותף שבסופו ניצחון גדול!
ביקשתי שיביט לי ישר בעיניים והכרזתי – " שרוליק המסע יהיה ארוך, מייגע, כואב ומפחיד. בסופו ננצח ונצא גדולים מהחיים, אנחנו יחד כולנו אתך".
נשארתי אחרונה בחדר של הרופא, בכיתי כמו תינוקת בכי מתייפח בכי שלא ידעתי שקיים אצלי.
חזרתי מותשת מבית החולים והודתי בכאב לאלוהים, ככה זה אצלנו "הדתיים" מודים על הרע. ברור לי שמהרע הזה תצמח טובה. ברור לי שמרגע זה מדובר במסע של למידה, מסע בו נבין ונממש את האחדות המשפחתית. נבין ונממש אהבה ללא תנאי. נבין ונממש את הכוח שטמון בכולנו בכדי לצלוח את האתגר העצום שלפנינו.
אחרי יום וחצי בבית החולים הובהר לי שאסור לי לשהות במחיצתו, צינון מטופש מפריד כעת בנינו. לקחתי על עצמי, את כל ענייני הבירוקרטיה עד שאחלים. כל טלפון שעשיתי קרע אותי מבפנים: עבודה, לימודים, חדר כושר, בעל הדירה…… לכי תסבירי לכולם מה קרה לישראל שלנו, לכי תמצאי את המילים הנכונות, לכי תייצבי את הקול במקום להתייפח.
ברגע של אתנחתא, הוא מתקשר ומבקש בקשה "הזויה": "אני יודע שזה הדבר האחרון שצריך לעניין אותי כעת, אבל בכל זאת, היום בארבע יש לי מבחן אחרון לסמסטר, אני חייב לגשת אליו, כבר למדתי את החומר, יש מצב שאת דואגת לזה?"
ישראל, מצטיין שכמותו רגע לפני הכימו הראשון דואג לסיים את הסמסטר. מי אני שאעמוד בדרכו? אחרי כמה שיחות מרגשות התקבל האישור ל"מבחן של כבוד". בשעה ארבע, בזמן שחבריו לכיתה נגשו למבחן במרכז הבינתחומי בהרצליה. ישב ישראל, על המיטה במחלקה ההמטולוגית בסורוקה, וניגש לאותה בחינה ממש.
אין ספק שהשמיים נפלו עלינו, אין ספק שהקרקע נשמטה תחת רגלנו. יחד נייצב קרקע חדשה ובתולית תחתינו, בה נאיר את החושך ונמצא את הטוב, זוהי דרך החיים המועדפת עליי, דרך בה רואים את היופי שבקושי, מוצאים נחמה בכאב…לא מדברים ססמאות, אלא מדברים מעשים ומקבלים השראה מססמאות.
יודעת שאנו בפתחה של שנה קשה מאחלת לנו מסע קל, למידה גדולה וניצחון מוחץ…
למען הסר ספק קבלתי את רשותו של ישראל להעלות על הכתב את הדברים.
אשמח מאוד, אם תפנו רגע משגרת חייכם לקריאת פרק תהילים לרפואת ישראל בן רחל.
בריאות חברים רק בריאות.

מלי אבן חן
מלי אבן חן

מלי אבן חן
אחרי שנים בפוליטיקה הישראלית יצאתי לעצמאות, כיום אני מלווה בני אדם במסע השינוי שלהם. מלווה מנהלים בתהליך קבלת החלטות ומלווה ארגונים וחברות, בשיפור מערכות יחסים, תקשורת בין אישית, ועבודת צוות מיטבית להשגת מטרות והצלחה. מהפוליטיקה הכללית לפוליטיקה הארגונית....