כשהצבעים דוהים – איך ליצור שינוי מבחוץ פנימה? סטיילינג לנפש

צבעים דוהים.png1

לפעמים אני חושבת שאני יכולה לפתוח עסק נוסף – קוראת בבגדים (על משקל קוראת בקפה). מניסיוני הרב בסטיילינג, (וזה אפילו מדעי), אני יודעת שאין דבר כזה סתם להתלבש, בטח ובטוח שלא אצל נשים. הלבוש הוא שיקוף של הביטחון העצמי, הערכה עצמית, של המצב הנפשי כרגע, של הלך הרוח העכשווי – לכן כשאני רואה משהי ואיך היא לבושה, אני יכולה להגיד עליה, אישיותה ותחושותיה המון דברים.
פעמים רבות אני ניקרת לחולל מהפך סטיילינג אצל משהי שכבר לא יכולה לראות את עצמה והלבוש שלה. אני בדרך כלל מתחיל בחיטוט בנשמתה, הפגועה לעיתים, של הלקוחה שלי, כי אני יודעת ששם המקור. כל אחת וסיבותיה היא לסגנון המבאס: גוף שהתרחב ולא חוזר לעצמו, גיל מתקדם, משבר אישי, תסכול, רפיסות, שברון לב, ייאוש, עייפות וכו, וכל אחת והביטוי שלה בלבוש: לבוש "נוח" חסר מעוף, מונוטוניות, הזנחה וכל סוג של תרדמת אופנתית כזאת או אחרת.

אך מה לעשות, גם הסטייליסטית הולכת יחפה (או לפחות בלי סטילטו) בסופו של דבר, גם אני בן אדם. שנות העשרים- שלושים שלי היו שנים עליזות : חיי חברה עשירים, דייטים, נסיעות, מסיבות, חלומות גדולים והרפתקאות – והלבוש שלי בהתאם – צבעוני, עליז, מסוגנן, מיוחד, מטורף, שונה וכייייפי. להתלבש בשבילי היה כמו משחק, פאן במקסימום. השנים חלפו, התבגרתי, אין יותר מידי הרפתקאות, מסיבות ונסיעות, הפכתי אמא לזהר המושלמת, בשילוב עם עבודה אינטנסיבית וסדר יום צפוף וכמעט ללא זמן פנוי. ומעבר לכך באזור גיל ה- 40 כבר מבינים שיש דברים שחלמתי עליהם שלא יתגשמו, עולמות שכבר לא יכבשו, יש הכרה במציאות כפי שהיא, משהו שעלול, אם לא שמים לב, להביא לתחושות מבאסות.

בחודשים האחרונים התחלתי לשים לב לבגדים שלי וגיליתי שאני לובשת את אותם דברים "רגילים", נוחים (במובן הלא טוב של המילה) וסתמיים, לא משקיעה בלבוש שלי כמו פעם, הצבעים והכיפיות במראה דהו – הפכתי למישהי שאני לא רוצה להיות – לא סגנונית ולא אישיותית והחלטתי שאני צריכה שינוי.

שוב בא לעזרתי הניסיון בסטיילינג מה שאני מיישמת עם הלקוחות שלי, התחלתי ליישם על עצמי – להביא את השינוי מבחוץ פנימה – הכרחתי את עצמי להחזיר את הצבעים, ההדפסים, הפריטים והאביזרים המוטרפים שהיו חלק ממנו עד לפני זמן מה: אני צריכה לצאת לפגישה בבוקר אך מרגישה עייפה וסמרטוטית –לבשתי שמלה פרחונית ועגילים אדומים ענקיים, יש לי יום ארוך ומייגע – לובשת חצאית מקסי מודפסת וינטג' (מסוגננת שאין דברים כאלה ויוצרת מראה רגליים ארוך עד אין קץ) עם חולצה מנוקדת עליזה ומשובבת. כך הקפדתי לעשות דווקא בימים היותר קשים.

פייר, זה לא פשוט, כשהמצב רוח ירוד, בא להכנס מתחת לשמיכה ושכולם יעזבו אותי, ממש אין חשק להשקיע בלבוש ועוד כזה שמיד בולט בשטח ויוצר תגובות, אבל הייתי מחויבת לגמרי להביא את השינוי.  הרי לא רק אנחנו עושים את הבגד, הוא גם עושה אותנו, והשארתי הרבה מקום לבגד "לעשות" אותי – לתת לי אנרגיות חיוביות, להוסיף שובבות, רעננות וקצת טירוף. ועכשיו אני יכולה גם להגיד מהניסיון הפרטי שלי – זה ע ו ב ד!  אחרי זמן מה הרגשתי שאני חוזרת לעצמי,  החזרתי לעצמי קלילות, הומור ורעננות שאבדו לי אי שם בסדר יום הלחוץ, ברור שאני לא ב"היי" תמידי, אבל המודעות העירה לא מאפשרת לי להרדם , בטח לא לארוך זמן

אם גם את מרגישה שהצבעים שלך דהו פיזית במראה ובתחושה ובא לך לעשות שינוי, שיתחיל במלתחה שלך, הנה כמה טיפים יעילים:

קודם כל – הביני מה מצבך

– הסתכלי על עצמך מהצד – איך את מרגישה בתקופה האחרונה? האם מצב הרוח ירוד? את מרגישה עייפות תמידית? כנראה שזה משפיעה על הלבוש שלך והגיע הזמן לעשות שינוי. אם קשה לך "לעשות זום אאוט" ולהסתכל על עצמך, שאלי את האנשים הקרובים אליך איך הם חווים אותך בתקופה האחרונה.

– עצרי והסתכלי על הבגדים שאת לובשת בדרך כלל – לפעמים אנחנו כל כך שקועות ביומיום התובעני ולא שמות לב לעצמנו ולשינוי במלתחה (כפי שקרה לי), אז עצרי וחשבי מה לבשת בשבועות (או חודשים) האחרונים? האם השקעת במראה שלך כמו שפעם היית עושה? האם הלבוש שלך השתנה מאד לאחרונה (לאחרונה יכול להיות יחסי ויכול להיות גם שנה, שנתיים ויותר)? אם את בעיקר לובשת בגדים "נוחים" ו/או גדולים ו/או סתמיים – יתכן שמשהו לא טוב עובר עליך.

איך מביאים את השינוי מבחוץ פנימה?

בחרי את הבגדים לפי מצב הרוח שאת רוצה ולא לפי מצב הרוח הנוכחי  – הרי את כבר יודעת שמצב רוחך ירוד ורוב הסיכויים שזה מה שיקבע מה תלבשי (ברוב המקרים בגדים סתמיים וכהים) אך אם תעצרי ורגע לפני שאת מוציאה את בגדי השחורים הנוחים, חשבי איזה מצב רוח חיובי את רוצה (עליזה/שמחה/סקסית/מגניבה/מתוחכמת וכו) ולפי זה בחרי את הבגדים – שמלה חתיכית עם נקודות שגורמת לך להרגיש נשית ונפלא והוסיפי לה שרשרת אדומה והיום כבר יראה אחרת. השאירי מקום ופתיחות לבגד העליז ל"עשות" אותך ולשנות את מצב הרוח שלך.

אל תגידי יום יבוא, הביאי את היום – אל תחכי שהמצב רוח ישתנה ואז תלבשי את הפריטים הצבעוניים והמגניבים, אלא לבשי אותם דווקא עכשיו וראי איך השינוי במצב רוח מגיע מהר מהמצופה.

החזירי עטרה ליושנה  – אם עד לפני זמן מה ההיה לך את הסגנון המיוחד שלך והשקעת בפריטים ובמראה – החזירי את הסגנון וההשקעה. יכול להיות שהתבגרת ואולי הגוף כרגע השתנה, אבל זה לא משנה, עושים התאמות: אם למשל בעבר אהבת סגנון פנקיסטי קשוח ומכנסי עור כבר לא מחמיאים – מוסיפים את הפאנק באביזרים, בחולצה ואולי חצאית עור מדליקה. תמיד אפשר למצוא, העיקר שתתחברי שוב לסגנון שאהבת.

הוסיפי למראה פריטים ואביזרים בצבע אדום/כתום/צהוב – אדום, צהוב וכתום הם צבעים חמים ומלאי חיות ואנרגיות חיוביות וכשאת לובשת פריט באחד מהצבעים האלו, את תופתעי איך זה משפיע לחיוב על מצב הרוח והאנרגיות

הוסיפי גם צבעים עליזים ובהירים – לפני כמה שנים ביקרתי בגן צבעונים באמסטרדם, המראה של כל הפרחים הצבעוניים היה פשוט מדהים ומרומם נפש, צבעים עושים לנו טוב לנפש ולמראה. ביום עגמומי הוסיפי פריטים צבעוניים ותני לרעננות ולכיף של הצבעים לחדור אליך.

הוסיפי הדפסים (עדיף צבעוניים) ושלבי ביניהם – הדפסים צבעוניים הם דרך נהדרת להוסיף כיף וסגנון למראה ולמגר כל נוגות.

הוסיפי אביזרים מדליקים ומיוחדים ו/או עושה לך טוב על הלב – נעליים מטורפות, שרשרת צבעונית שאין לאף אחד או כל אביזר אחר שאת אוהבת וכיף לך להוסיף למראה צריכים להיות חלק בלתי נפרד מהמראה. איך אפשר להיות רציניים וכבדים עם נעליים כמו בתמונה כאן?

Irregular-Choice-Hearts-On-The-Line-Women-Closed-Toe-Pumps-Red-Red-75-UK-41-EU-0

הקפידי על מראה כולל- איפור, שיער מני-פדי – אחד הסימפטומים של עגמומיות היא הזנחה כללית של המראה, לא רק הבגדים "סובלים" אלא גם השיער, העור וכו – קבעי תור דחוף אצל הספר/קוסמטיקאית/מניקורסטית שיעשו לך טוב למראה ולנפש (ואל תשכחי לקבוע תור נוסף לעוד חודש).

אפסני את כל (או לפחות את רוב) בגדי ה"נוחות" בבוידם – החלטנו על שינוי המראה ואין כרגע צורך בבגדי הנוחות הסתמיים, ועדיף לאפסן אותם רחוק מהעין, כך שגם אם את ברגע של חולשה הם לא יהיו שם ל"עזרה".

הוציאי בגדים בעלי אסוציאציה שלילית – לבגדים מסוימים יכולים להחזיר אותך לרגעים לא נעימים בחייך (החולצה שלבשת שהבוס פיטר אותך, השמלה מהפרידה וכו) גם כך לא במיטבך, אז אין מה להוסיף עצב על עצב, פריט שמגביר את המסכנות שלך לא רק שלא לובשים אותו, אלא הוא גם לא צריך להיות בארון.

הסתכלי בראי וחייכי ותני לעצמך מחמאה לפני שאת יוצאת מהבית – היי רכה ונחמדה עם עצמך, לא משנה עד כמה את נוגה, רגע לפני שאת יוצאת מהבית, הכריחי את עצמך להסתכל על עצמך בראי (דבר שרבות נמנעות ממנו, בטח בימים קשים) חייכי והגידי לעצמך משהו חיובי, כל דבר (למשל האדום מחמיא לי, אני נראית מדליקה היום וכו)

לסיכומו של עניין חשוב לזכור
החיים הם רכבת הרים, פעם אנחנו למעלה ופעם למטה. בכל פעם ש"הלמטה" מגיע, לא צריך להכנס ללחץ, פשוט להבין שאת בתקופה פחות טובה ותמיד יש לך את הבחירה והיכולת לשנות את המצב, וזה תמיד יכול להתחיל מבחוץ.

דניאל