כשהדמיון עולה על כל מציאות

אם יש אנשים שאומרים עליהם שהם חיים בסרט, אז על יפנים אפשר לומר שהם חיים בסרט מצוייר. הצצה לכמה תופעות ביזאריות במפגש בין מציאות ופנטזיה.
מי הם אנשי ה- Otaku ומדוע הם אוהבים לבלות ב- Maid cafe?
פנטזיית המשרתת הכנועה מעולם לא נראתה חמודה כמו בגירסה היפנית שלה.

"הם חיים בקומיקס" העירה אימי אביבה ברכבת וצחקה תוך סקירת מבטיה בדמויות שצצו לה מכל עבר. משמאלה בחור צעיר לבוש ז'אקט של מיקי מאוס, מימינה צעירה מחופשת ללוליטה גותית, מעליה שלט פרסומת המציג דמות מצוירת ומאחוריה שלט עם שם התחנה אליה מיועדות פנינו, תחנת Akihabara – אזור בטוקיו הידוע כגן עדן לחובבי אלקטרוניקה וטכנולוגיה, והמרכז התוסס של חובבי מנגה ואנימציה, משחקי מחשב ו-'`Idol`(זמרים/זמרות צעירים ויפים אמיתיים או וירטואליים שהם מושא הערצה ביפן). הם מבלים שם שעות ומבזבזים את מיטב כספם בחנויות מיוחדות ונדירות וכמובן ב-Maid cafe, השייך לז'אנר מסעדות קונספט של תחפושות, מה שנקרא Cosplay, שעליו ארחיב בפוסט הבא.

photo: Liat Luft Morito© ,Akihabara
Manga and Anime world, Akihabara. Photo: Liat Luft-Morito

באקיהברה נפגשנו עם חברתי ענת במטרה לבקר באחד מהמייד קפה.

ואכן, אין לתאר ובאמת שזר לא יבין זאת… יפן לא מפסיקה להפתיע! חוויה הזויה ובהחלט משעשעת ושווה ביקור אם אתם מגיעים לסביבה במקרה. עד אז קבלו הצצה מתוך פנטזיה על אדונים ומשרתות סטייל יפן.

Maid Cafe

הרפרטואר כולל מלצריות צעירות וחמודות לבושות כמשרתות צרפתיות מהמאה ה-19המקבלות כל לקוח בקול צייצני ומתרפק במשפט: "ברוך שובך הביתה, מאסטר נכבד"…

המקום נראה כמו גן ילדים, למרות שילדים לא פוקדים אותו והוא מיועד למבוגרים.

התיישבנו בשולחן, כשמול הבמה ישנו דלפק ארוך שהיה מלא בסוג של גברים שהגיעו בגפם. כמה משרתות היו עסוקות עם המאסטרים כשאחת עמדה ליד הלקוח וסחטה במרץ מיץ תפוזים ממסחטה ידנית מצועצעת וענקית, ומשרתת אחרת הכינה ללקוח Onigiri (כדורי אורז) בצורת לבבות.

קיבלנו תפריט שבו כל המנות בצורות דמויות אנימציה. כשקיבלתי את הגלידה החתולית שלי התבקשנו לחזור אחרי הכישוף: "דלישס מיאו מיאו" !! כדי להפוך את המנה לטעימה יותר.

דלישס מיאו מיאו! צילום: ענת פרנס ©

צילום: ענת פרנס ©

אחרי כן המשרתות פצחו בהופעה על במה קטנה כשהן רוקדות כמו ילדות קטנות ושרות שירים מתוך סדרות אנימה. לפני ההופעה קיבלנו דף עם מילות השירים כדי שנוכל לקחת חלק בפעילות.

משרתת בריקוד ילדותי כתחליף לרקדנית על עמוד :-). צילום: ענת פרנס ©
הבנות מאחורה שיתפו פעולה בכזו התלהבות שגרמה לי לתהות אם הן לקוחות קבועות או משת"פיות של המקום..? צילום: ענת פרנס ©

חזרה להופעה עם מילות השירים. צילום: ענת פרנס ©

ישנם מייד קפה המציעים אטרקציות שונות, כמו למשל ניקוי יסודי של אוזני הלקוח או האכלת הלקוח עם כפית.

[youtube Gm-_cO23qIE nolink]

מי הם הלקוחות הקבועים במייד קפה?

ידעתי שהאנשים המגיעים למקומות האלו, אותם אלה המבלים שעות ברובע אקיהברה מכונים Otaku. שמעתי עליהם כבר בעבר ובגדול ידעתי על מה מדובר, אך סקרנותי והבלוג שלי היוו מניע שגרם לי לבדוק את הנושא יותר לעומק ולהביא בפניכם את תקציר הממצאים על התופעה.

Otaku-תופעה תרבותית וחברתית

מה זה אוטאקו?

הפירוש הדומה ביותר לאוטאקו בשפה שאנו מכירים הוא חנון או 'גיק'.

המשמעות המילולית בסגנון הנימוסי של המילה בשפה היפנית היא 'הבית שלך'. בשנות השמונים קיבלה המילה משמעות נוספת והפכה לפופולרית בקרב חובבי מנגה, זאת לאחר שעיתונאי בשם Akio Nakamori החל להשתמש במונח. אותם מושבעי מנגה החלו לקרוא זה לזה בשם 'אוטאקו'.

המילה או המונח הפך לשנוי במחלוקת ובעל משמעויות שליליות לאחר שרוצח סדרתי מטורף בשם Tsutomu Miyazaki בסוף שנות ה-80, הושפע ממנגה ומסרטי אימה וכונה במדיה האוטאקו הרצחני.

היום המצב השתנה ובמונח אוטאקו משתמשים יותר כסלנג כדי לתאר אדם שאוהב משהו מסויים באופן מוחלט או בדרך קיצונית.

Otaku הוא אדם המתמסר כולו באובססיביות לתחביב או לנושא מסוים. כשסוג האוטאקו הנפוץ ביותר קשור למנגה ואנימה. סוגים נוספים הם אוטאקו של 'איידול' (אלו שמעריצים וצורכים באובססיביות מוצרים שקשורים לדמויות סלבס צעירות אמיתיות או וירטואליות), משחקי מחשב, מכוניות, רכבות, מצלמות, אינטרנט, אופנה ועוד.

בובות/דמויות מתוך אנימה ומנגה באקיהברה ©Liat Luft-Morito

האוטאקו אינו מתאר רק תופעה של יחידים אלא גם תת-תרבות (סאבקלצ'ר) שפרחה מסוף שנות השבעים, תחילת ה-80 בד בבד עם האנימה-בום.

לגבי מספרים, הממצא הכי מעודכן שמצאתי ברשת הוא מ-2005 שדיבר על 1.72 מליון אוטאקו ידועים (!) אך סביר להניח שבעידן הדיגיטאלי בו אנו חיים ישנם הרבה יותר וישנם גם כאלה שלא יודעים עליהם.

בעוד אוטאקו רבים הינם אנשים דחויים חברתית אך בכל זאת יוצאים מידי פעם מהבית ומתקשרים עם אוטאקו אחרים, ישנו סוג נוסף וקיצוני יותר של אוטאקו, המכונה Hikikomori, והכוונה למתבגרים או צעירים המתבודדים חברתית. ההיקיקומורי מהווים בעיה רצינית בחברה היפנית שלא ממש יודעת כיצד להתמודד איתה. מדובר בצעירים הנמצאים בסוג של דיכאון וחרדה, עד כדי חוסר יכולת לתקשר עם החברה ולכן הם מתבודדים וממעטים לצאת מפתח ביתם, יש כאלה שלא יוצאים שנים מהבית. לפי אותם מימצאים מספרם נאמד ביותר ממיליון.

חלק מהסיבות שהביאו לצמיחתן של תופעות מן הסוג הזה קשורות לשינוי הרדיקלי שהתחולל ביפן בשנים שלאחר מלחמת העולם השניה ובהפיכתה של יפן לחברה קפיטליסטית בעלת תרבות צריכה מהחזקות בעולם. השינוי במנטליות, במבנה ובאופי החברה היפנית: מחברה מלוכדת בעלת מבנה היררכי ברור ומוגדר לחברה תחרותית ומנוכרת, וזה בא לידי ביטוי כבר מימי בית הספר. כך ערכו של תלמיד נמדד בהצלחתו הלימודית ובכישוריו האקדמאים והאתלטיים, ומי שלא עמד בסטנדרטים והיה לו קשה להתחבר לאחרים החל להסתגר ולהתבודד ולפתח תחביב או תחום עיסוק משל עצמו.

סיבה נוספת קשורה לקושי של צעירים רבים להשתלב בסדר החברתי ובדינמיקה שמתבססת על ערכים כמו ה- Honne Tatemae (התנהגות שונה בבית ובציבור) ערך עליו כתבתי בפוסט "אל תסתכל בגיוזה אלא במה שיש בו".

וגם, אחרי התקופה המשגשגת שחוו היפנים בשנות ה-80, נראה שעושר כבר לא מספק אותם היום ושרבים מחפשים את הדבר הבא שימלא אותם ויתן להם משמעות.

לכן נראה שחלק מחפשים להתנתק מהמציאות ולברוח לעולם הפנטזיה; וביפן כמו ביפן, גם את עולם הפנטזיה הם לקחו כמה צעדים מעבר לקצה. וזה מתבטא למשל בכך שלאוטאקו רבים אין בנות זוג והם 'מתאהבים' בדמויות נשים וירטואליות מתוך המנגה או האנימה שלהם. ואפילו מציגים אותן כ- My wife!!

כל הרעיון של ה'מייד קפה' נוצר כדי לתת להם מימד נוסף בפגישה עם הפנטזיה שלהם.

ואפרופו otaku ושיגעון לדבר אחד, נראה לי שאני אוטאקו של האייפון שלי..משוגעת עליו. 😉

הרכישה שלי באקיהברה. אין לי מושג מי זו הדמות, אך אהבתי את הסטייל

שבת שלום מארץ השמש העולה,

ישראפנית

בפעם הבאה:

הצצה לעולם הקוספליי. (מהמילים:Costume Play)

קוספליי הוא תופעה של אנשים, בדרך כלל צעירים, רבים מהם אוטאקו, המתחפשים לדמות אנימציה/מנגה/משחקי וידאו האהובה וחיים את הפנטזיה שלהם. איזה סוג של אנשים מתחפשים? איפה הם רוכשים את התחפושות המושקעות שלהם? מה הם עושים כשהם מחופשים ולמה? וגם, ראיון מיוחד עם נשיא חברה של תחפושות בהזמנה אישית!

להצטרפות לדף הפייסבוק של ישראפנית וקבלת עדכונים על פוסטים חדשים ועוד כל מיני לחצו כאן.