כשהאבחנה הרפואית הופכת לתעודת זהות- דברים שאסור להגיד אם חבר שלכם או קרוב משפחה מתמודד עם בעיה רפואית

בחורה עם מחשב נייד


drugs
זה מתחיל מביקור רגיל אצל הרופא במטרה לבצע בדיקה רפואית שגרתית אבל אז הרופא אומר שמשהו בבדיקה לא נראה תקין בינתיים הוא רושם למטופל תרופות ושולח אותו לעוד בדיקות.
המטופל מתחיל להרגיש מודאג אבל  מנסה לשמור על אופטימיות ומאמין שהתרופות שקיבל יעזרו לו ותוך זמן קצר וכשיחזור שוב על הבדיקה הכול יהיה תקין.
בהמשך המטופל חוזר לרופא עם תוצאות הבדיקות ומקווה שהכול יהיה בסדר,  אבל הרופא בוחן את הממצאים במבט קודר ומודיע באופן רשמי שהכול לא בסדר.
ואז החולה מוצא את עצמו מתמודד לבד מול טיפולים קשים, משטר רפואי המשבש את שגרת חייו, תופעות לוואי של התרופות, בירוקרטיה מתישה, חברה אדישה ואפופת סטיגמות, בושה והסתרה של המחלה או ניסיונות נואשים לשתף במטרה להתעודד שמובילים לשאלות חטטניות ועצות אחיתופל.
המצב הקיים תמיד מעורר אצל החולה רגשות כואבים וקשים, שאלות נוקבות בנוגע לאמונה ולזהות האישית ומעל לכל ההתמודדות עם השאלה הנוראה: "למה זה קרה דווקא לי?"
החברים וקרובי המשפחה לעיתים קרובות לא מבינים מה החולה נאלץ לעבור מבחינה גופנית ונפשית ולא יודעים מה להגיד ואיך לעזור וכך נבנית חומה בין החולה לבין האנשים שנותרו בעולם ה"בריא" לצד הסבל הפיזי כתוצאה מהמחלה והטיפולים הרפואיים שגורמים לחולה להרגיש תחושות קשות של השפלה, חוסר אונים וחוסר ערך החולה נאלץ להתמודד גם עם בדידות עצומה מול האנשים שפעם החשיב לסביבה הקרובה שלו וכתוצאה מכך עלול לאבד את הרצון לחיות.
לכן אני מגישה כשירות לציבור את המשפטים הכי כואבים שאנשים אומרים למי שמתמודד עם מגבלה רפואית חשוכת מרפא או קשה לטיפול ברגע של חוסר טאקט ולפעמים מתוך כוונה טובה אבל מצליחים לגרום רק נזק במקום תועלת.
השימוש בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, הדברים מכוונים באופן זהה לשני המינים:

זה רק בראש שלך/ מחשבה יוצרת מציאות/ זה הכול בגלל לחץ נפשי/ צריך להירגע ולהיות אופטימי:
מה החולה שומע: "אתה שקרן, מתחזה ומניפולטיבי שמחפש תשומת לב ולכן המצאת לעצמך מחלה" או "אתה אשם במחלה שלך, הבאת את זה על עצמך"
שורה תחתונה: למה שהחולה ימציא לעצמו כאבים או חוסר תפקוד? ואם רק היה יכול להיפטר מכל זה על ידי כוח המחשבה היה מזמן עושה את זה.

 יהיה בסדר:
מה החולה שומע: "אני לא יודע מה יהיה עם המחלה שלך וגם לא אכפת לי,  העיקר שאצלי הכול בסדר".
שורה תחתונה: אם אתם לא יכולים להבטיח שיהיה בסדר אז אין צורך להגיד סתם שיהיה בסדר, במקום זה אפשר להגיד "אני מקווה בשבילך שיהיה בסדר".

 אתה בן אדם חזק ולכן תצליח להתמודד עם זה:
מה החולה שומע: "אני לא מבין מה אתה עובר ולא יודע איך לעזור לך ולכן אני מאמין שתהיה מספיק חזק לשרוד את זה לבד."
שורה תחתונה: המחלה לא מבחינה בין אנשים בעלי אופי חזק או בעלי אופי חלש והחולים הם לא גיבורים אלא קורבנות של סיטואציה קשה שנכפתה עליהם, מחלות חשוכות מרפא או קשות לטיפול עלולות לשבור גם את רוחם של אנשים חזקים.

יש אנשים במצב יותר גרוע ממך/ אין לך זכות להתלונן/ תפסיק עם הבכיינות/ אל תרחם על עצמך:
מה החולה שומע: "הרגשות הקשים שאתה מרגיש כתוצאה מהמחלה הם לא לגיטימיים, חסרי חשיבות וזה לא מעניין אף אחד"
שורה תחתונה: תמיד כשיש בעיה ברור שקיים יותר גרוע, והחולה יודע שיש מחלות ונכויות יותר קשות אצל אנשים אחרים ויש גם רצח עם בסוריה וילדים רעבים באפריקה אבל זה לא הופך את הכאב הפרטי שלו ליותר קל ואחרי שאסרתם עליו לבכות ולהתאבל, לא רק שלא עזרתם לו להרגיש יותר טוב אלא גם גרמתם לו להרגיש אשם ודחוי על זה שהוא מעז להרגיש רע ולקלקל לכם את מצב הרוח.

יש מחלה כזו אצל עוד אנשים:
מה החולה שומע: "המחלה שלך היא סתם עוד בעיה טריוויאלית ולא חשובה ואתה רק עוד מספר לסטטיסטיקה."
שורה תחתונה: ברור שאם מצאו אצל החולה מחלה שמוכרת לרפואה סימן שיש את המחלה הזו לעוד אנשים אבל מתי שהחולה מתמודד עם מחלה לא אכפת לו מה השכיחות של המחלה הדבר היחיד שמעניין אותו הוא -למה דווקא אני?

אתה נראה ממש טוב, לא רואים עליך שיש לך מחלה:
מה החולה שומע: "אתה שקרן, מתחזה ומניפולטיבי שמחפש תשומת לב ולכן המצאת לעצמך מחלה" או "אם אתה חולה אז אתה צריך להיראות מסכן וחולני"
שורה תחתונה: בדרך כלל אנשים עם בעיה רפואית נראים בדיוק כמו כל אדם מן השורה והם יכולים גם להיראות מדהים, אבל אם החולה מצליח לגייס את שארית כוחות הנפש שנותרו לו כדי ללבוש בגדים יפים וחיוך אתם לא יכולים לדעת כמה בושה, השפלה וחוסר אונים הוא חווה בכל פעם שנאלץ לחשוף את הגוף שלו מול הצוות הרפואי ומה עובר עליו לבד מול עצמו.

גם לשכנה שלי/ דודה שלי הייתה מחלה דומה היא עברה שנים של טיפולים וניתוחים והייתה בסכנת חיים:
מה החולה שומע: "אם אתה עדיין מנסה לשמור על אופטימיות, אז תשכח מזה! אם עכשיו קשה לך? אז יהיה עוד יותר קשה!"
שורה תחתונה: החולה גם כך מבין שהטיפול במחלה שלו הוא לא עניין פשוט וגם כך נמצא בחרדה עצומה לגבי העתיד, אין צורך להפחיד לייאש אותו עוד יותר.
אפילו אם הדודה שלכם יצאה מכלל סכנה והבריאה מהמחלה, החולה לא יודע האם גם הוא יצליח לעבור את כל הסבל והטיפולים ולהישאר שפוי ובחיים ורוב הסיכויים שגם הרופאים לא יודעים.

רוצה שאמליץ לך על רופא שאני מכיר?
מה החולה שומע: "הרופא שלך טיפש ולא יודע כלום אבל אני יודע שרופא אחר יציל אותך." או "אתה ילד קטן שלא יודע איפה לקבל טיפול רפואי, אבל אני המבוגר והחכם אגיד לך"
שורה תחתונה: גם אם המשפט נאמר מתוך כוונה טובה, תסמכו על החולה שהוא כבר מכיר באופן אישי את הרופאים שמתמחים במחלה שלו, יודע את המיקום הגיאוגרפי המדויק של המרפאות ובתי החולים, בקיא בכל מה שקשור לטיפולים, בדיקות ותרופות ויכול להעביר לכם הרצאה בעצמו.

נסה רפואה אלטרנטיבית/ מאכלים מיוחדים/ תוספי תזונה/ צמחי מרפא:
מה החולה שומע: "אני בור ועם הארץ שמאמין בקסמים ואגדות ומשוכנע שזה מה שיעזור למחלה הנוראית שלך."
שורה תחתונה: ייתכן שיש אנשים שרפואה אלטרנטיבית עזרה להם אבל היעילות של הטיפולים האלו בתור תחליף או תוספת לרפואה המערבית מעולם לא הוכחה, בנוסף התחום הזה שורץ בשרלטנים שישמחו למכור תרופות פלצבו לחולים מיואשים המוכנים לעשות הכול ולשלם ממיטב כספם.
תסמכו על החולה שהוא כבר שמע אינספור פעמים את כל ההמלצות האלו וייתכן שאפילו ניסה אותן, יכול להיות שהחולה יסכים לנסות כתוצאה ממצבו הנואש ואם יגלה שזה לא עזר הוא ירגיש דיכאון וחוסר אונים גדול עוד יותר ויכעס עליכם בגלל שנטעתם בו תקוות שווא.

יש סגולה בדוקה/ צדקה/ תהילים/ מצוות/ תפילות + סיפורי ניסים על מי שהסגולות עזרו להם:
מה החולה שומע: "המחלה שלך היא עונש משמים בגלל שאתה רשע ומלא חטא אבל אם תתחזק בדת אולי אלוקים יסלח לך ותבריא" או "אני לא מבין כלום במחלה שלך אבל יכול לספר לך אגדות ילדותיות ומטופשות"
שורה תחתונה: החולה בטוח כבר שמע המון סיפורי ניסים והמלצות על סגולות, ייתכן שכתוצאה מהייאוש וחוסר האונים בהתמודדות עם המחלה הוא יסכים לנסות את מה שתגידו בתקווה שבזכות זה אלוקים ישמע אותו ויעשה לו נס ואם זה לא יועיל הוא ירגיש אובדן אמונה, יבין שאלוקים נטש אותו, ייכנס לדיכאון וחוסר אונים גדול עוד יותר ויכעס עליכם בגלל שנטעתם בו תקוות שווא.

אל תאשים את אלוקים + פסוקים מהתנ"ך/ פתגמים של חז"ל:
מה החולה שומע: אתה בן אדם כופר ולכן אתה ראוי למחלה שלך + סיסמאות וקלישאות.
שורה תחתונה: זה לא העיתוי המתאים לדיון בנושא תיאולוגיה החבר או קרוב המשפחה שלכם ברגע של כאב עצום וזועק לאלוקים על הסבל הקשה מנשוא שגורמת לו המחלה וממש לא מתאים שתתחילו להטיף לו מוסר, הוא צריך שיחבקו אותו ויביעו השתתפות כנה בצערו.

הכול לטובה:
מה החולה שומע: העיקר שאצלי הכול טוב, ואם אתה סובל אז תקבל את זה באהבה.
שורה תחתונה: אם קראתם את כל הרשימה עד עכשיו, הגעתם עד לכאן והצלחתם לזהות את עצמכם אז לפחות בסעיף הזה אתם צודקים, החולה נאלץ להקשיב לכל המשפטים האלו ואם בזכות זה הוא הבין שאין לו צורך בחברים כמוכם אז באמת הכול יצא לטובה.

מה בכל זאת אפשר לעשות:
תקשיבו כשהחולה מבקש לדבר על הקשיים שלו ותשרו אווירה נעימה ולא שיפוטית- תנו לחולה להבין שהוא יכול לפרוק ולשתף את מה שכואב לו בלי לחשוש מהתגובה שלכם.

תביעו התעניינות במצבו של החולה-  תשאלו את החולה מה שלומו ותביעו עניין במצבו הבריאותי והרגשי, איך מצב הרוח שלו ואיך הוא מתמודד במישור הרפואי,
ייתכן שהחולה יסרב לשתף אתכם בכל פרטי המחלה והטיפולים הרפואיים אז תימנעו משאלות חטטניות, תאפשרו לו לשתף עד כמה שמרגיש בנוח ותנו לו להרגיש שאתם מקבלים ואוהבים אותו כפי שהוא.

תציעו עזרה – תציעו לחולה להתלוות אליו לבדיקות ולפרוצדורות הרפואיות, תציעו עזרה בניהול המסמכים ובהתנהלות מול הבירוקרטיה של קופת החולים, תציעו סיוע בביצוע מטלות הבית, בקניית מצרכים ובבישול האוכל, קחו את החולה למקומות שיכולים לשמח אותו.
ייתכן שהחולה ידחה את הצעות העזרה שלכם אז אין צורך להתעקש ולכפות את עצמכם העיקר לתת לו לדעת שאתם שם בשבילו והוא יכול להיעזר בכם אם ירצה בכך ויראה לנכון.

לסיכום:

פוסט זה לא נכתב בשבילי אלא בשביל לעזור לאנשים אחרים שמתמודדים עם בעיות רפואיות וזקוקים יותר מתמיד לתמיכה והבנה של המשפחה והחברים אבל האנשים הקרובים אליהם לא יודעים איך לעזור ומה להגיד כדי לתמוך,
אם החבר או קרוב המשפחה שלכם מתמודד עם מחלה כל מה שתגידו עלול להשפיע על המוטיבציה שלו בהתמודדות ועל סיכויי ההצלחה של הטיפול הרפואי ולכל אמירה שלכם יש השפעה גורלית על המשך היחסים עם החולה.
זכרו תמיד- החיים והמוות ביד הלשון.