כעורים / סקוט ווסטרפלד

יש בספר מסר נוקב שנוגע למחשבה עצמאית, לייחודיות של כל אדם בפני עצמו ולתוצאות של מי שמעז לא לנהות אחרי העדר או לפעול בניגוד למתווה של השילטון

כעורים

הוצאת גרף צעיר, 332 עמ'.

תרגום מאנגלית: אורי שגיא

את הסקירה הזו העליתי לנוטס בפייסבוק ביולי 2014. באותו הזמן לא תפעלתי את הבלוג הזה וגם לא את הבלוג הישן שלי שהאתר שלו קרס. כעת, כשאני אוספת לכאן לאיטי את כל הסקירות שלי חדשות כמו גם ותיקות, החלטתי לצרף גם את הסקירה הזו בעיקר כי  אולי בכנס אייקון שיערך בסוכות השנה (בעוד יומיים) אמצא את הספר השני בסדרה, שנאמר לי בשבוע הספר שמחכים לביטול חוק הספרים כדי להוציאו (כמו ספרים רבים אחרים). הסקירה הזו מאפשרת לי גם לרענן לעצמי את הספר. בכל זאת עברו שנתיים ורבע מאז שיצא ומאז שקראתי. זו גם הסיבה העיקרית שאני קוראת סדרות ברצף, לא לאבד את המומנטום.

 אחרי שלושה ארבעה ספרים שהיו: אחד ארוך יותר מדי, השני משעמם, והשלישי שכה ציפיתי לו עזבתי אחרי שני שליש ספר (שזה כשלעצמו מעיד על הספר, כנראה עוד אחזור לקרוא את הסוף, כי אני עדיין מנסה להבין על מה המליצו כה בחום , מה פספסתי וגם איך יכול להיות שמספר אחר של אותה סופרת נהניתי מאד), כמעט כמעט התחלתי לקרוא את קורבן אמצע החורף אחד מהשלל של שבוע הספר, אבל אז נעצרתי והגעתי להחלטה: אני  קצת מתגעגעת לפנטזיה/מד"ב, אחד כזה של נשימה אחת. קצת בעייתי, כי רוב הפנטזיה/מד"ב שיש לי הן סדרות שאני אוספת ועדיין לא הגיעו לסיומן. אני מעדיפה לקרוא סדרות ברצף. אין לי את הסבלנות הנדרשת עד שיצא הספר הבא בסדרה אז אני קודם כל אוספת ומצרפת ספר לספר. מה שנקרא דחיית סיפוקים כדי לא לדחות סיפוקים שאינם בשליטתי.

 כעורים הוא גם שלל שבוע הספר האחרון והוא גם איך לא? ראשון בסדרה. במחטף לא אופייני לי בכלל הרמתי אותו מהמדף ובין צהריים של יום אחד לבין צהרי יום המחרת הוא היה כלא היה. פוף…!

 ללא ספויילרים

בעולם של טלי ושי כולם נולדים כעורים.  נדמה כי כל הכעורים ממתינים מגיל 12 באגליוויל בכמיהה ובקוצר רוח לניתוח שיהפוך אותם ליפיופים ויאפשר להם לחיות בניו פריטי טאון שנמצאת בלתי מושגת ממש מעבר לנהר. בינתיים יש להם זמן גם לתעלולים. ככל שמתקרב המועד, מסתבר שלא כל הכעורים מתכוונים למלא את ציפיות השלטון וחלקם מצטרפים לקבוצת מורדים סמוך למועד הניתוח שלהם.

טלי מוצאת את עצמה בין הפטיש לבין הסדן. בהגיעה ליום המיוחל השלטון מעמיד לה אולטימטום שהפרס על ההיענות לו הוא הניתוח שטלי כה כמהה אליו.

הספר עוסק בחברה שטופת מוח בכל מיני רמות וצורות. בשילטון שמשתמש באזרחים לצרכיו, אם כי בספר הזה שהוא הראשון בסדרה כאמור, עוד לא ברור מי הוא בדיוק השלטון ומה הם הצרכים שעבורם הוא מתעסק במוחם של האזרחים. אני כן יכולה ומעזה להשוות את זה למה שקורה לנו היום, אם כי השילטון שלנו מצליח להתעסק יותר בכיסנו ונוחל פחות הצלחה בהתעסקות במוחנו (לפחות חלק מאיתנו, יש לקוות שמדובר בחלק הגדול), אבל לא בפוליטיקה שלנו עוסק הספר. לדעתי יש בספר מסר נוקב שנוגע למחשבה עצמאית באשר היא, לייחודיות של כל אדם בפני עצמו ולתוצאות של מי שמעז לא לנהות אחרי העדר או לפעול בניגוד למתווה של השילטון. דווקא בימים אלה אפשר להוסיף כאן אין ספור דוגמאות רלוונטיות ויחד עם זאת לא אפרט אותן כאן כי הן חוזרות ועולות מעצמן מעל דפים אלו (של הפייסבוק).

כספר ראשון בסדרה, הוא אינו עומד בפני עצמו ועתה אני צריכה להסתפק בו עד…. ובכן, עד שיצא הספר השני ובהתחשב בכך שהספר הזה זה עתה עלה למדף, צפויה לי המתנה לא קצרה. בדיוק מסוג הסיפוקים שאינם בשליטתי.

הספר הזה הוכיח לי שוב כי הספר הנכון בז'אנר הנכון בעיתוי הנכון יכול להחזיר אפילו אותי לקרוא ספר אחד ביום אחד.

סיגלית בן-ישראל
כאן תמצאו סקירות של ספרים, סרטים וחוויות אישיות. הסקירות הן אישיות שלי או של חברים שקוראים וכותבים. למען הגילוי הנאות אספר לכם, שבנוסף לספרים שלי, אלו שאני רוכשת או שואלת, לעיתים אני מקבלת ספרים לקריאה וסקירה מההוצאות לאור השונות. אני תמיד כותבת בכנות את תחושותי לגבי הספרים שאני קוראת ולכם נותר רק לבחור אם הם לטעמכם או לא. שמחה לארח אתכם בבלוג שלי ואשמח אם תגיבו.