כנס כנס, כבוד הרב

כבוד הרב אלי סדן, בדוק את סולם הערכים שלך לפני שאתה עולב באישה עצמאית או מנופף לעברה אצבע. בשמי ובשם חברותיי, שיהיה ברור: לא עשו אותנו באצבע

שלום לך ראש ישיבת עלי, הרב אלי סדן

צפיתי בראיון שלך אצל דנה ויס במוצ"ש. פייר? לא  רציתי להסתכל. לא סובלת שום דבר שאתה מייצג. לא את תפיסת היהדות שלך, לא את האמונות המגבילות שלך ביחס לנשים וללהט"בים ובטח שלא את שפת הגוף שלך, במיוחד האצבע המורה שנופפת באמוק אלים לאורך כל השידור.

בניגוד לדעה הרווחת גם לא נכון בעיני שהתקשורת נותנת במה לך ולשכמותך בשם האב, הבן ורוח הרייטינג. זה מפזר רעלים בתודעה הציבורית ויוצר טשטוש של ערכים הומניים ודמוקרטיים, ועם כל שאר ערכי היסוד שהיטשטשו כאן לאחרונה – מי צריך גם את זה.

ובכל זאת צפיתי בך: לא בשבילך. בשבילי. כדי לראות אם אני אדם מספיק פתוח כדי לנסות ולמצוא, על אף הבחילה הקיומית מהאני מאמין שלך, נקודות שבכל זאת מחברות בינינו.

ותראה מה זה, כבוד הרב. מצאתי, באמת התורה! יש לנו שלושה ערכי יסוד משותפים: משפחה, יהדות וציונות.

סדן 1

כי גם לשיטתי משפחה ובית בישראל הם ערך עליון. אין דבר שלא אעשה בשביל הילדים שלי, בשביל האיש שאיתי, בשביל האחים שלי או בשביל הוריי. אלא שבניגוד אליך יש עוד אדם אחד שאין דבר שלא אעשה בשבילו. האדם הזה הוא אני. האני שלי היא לא צלע מצלעו של אפאחד ואין לה שום קשר לטבעת שאני עונדת. היא ישות נפרדת עם מחשבה עצמית וחיים משל עצמה. האני שלי שחובקת את סך תכונותיי, חלומותיי, אמונותיי, כישוריי וניסיון חיי – היא זו שמגדירה אותי והופכת אותי לאמא טובה, לחברה טובה, לאזרחית טובה וכן, מה אתה יודע, גם ליהודייה טובה יותר.

סדן לא מבינה

כמוך גם אני יהודייה מאמינה. אני מאמינה בפסוקים מרחיבי לב שעליהם גדלתי, שמהם למדתי שיעורים חשובים שעיצבו את האדם שהפכתי להיות, כמו 'ואהבת לרעך כמוך', "אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו" וגם – וזה במיוחד בשבילך: "שמע עצה וקבל מוסר למען תחכם באחריתך" .

ואתה, כבוד הרב, איפה המשפטים האלה פוגשים אותך ואת היהדות שלך? הרי לשיטתך 'ואהבת לרעך כמוך' מתקיים רק בתנאי שרעך חושב כמוך, ואם לא, אתה נותן לעצמך מנדט לשפוט, ואם זו אישה אז אין מקום לדיון, במיוחד אם היא "מתנהגת כמו גבר" ומעזה לקרוא תגר על הגיגיך.

סדן כפיה דתית

כמוך גם אני ציונית גאה ולא מתנצלת. אני אוהבת את המדינה. בתי ובני שירתו שירות משמעותי. כמו בשיר של משינה גם אני מאמינה שאין מקום אחר ועד היום שירת התקוה מעלה דמעות בעיניי, במיוחד המשפט 'להיות עם חופשי בארצנו.'

אלא שעבורי, להיות עם חופשי בארצנו הוא החופש להיות. להינשא או שלא להינשא; לאהוב את מי שהלב חפץ, ולברוא לעצמי ובעצמי את המשמעות המקצועית והאישית של חיי. במילים אחרות, להיות עם חופשי בארצנו היא החירות שלי ושלך לבחור, שנינו יחד וכל אחד לחוד, את מה שנכון לנו בחיינו האישיים, התרבותיים, הרוחניים, החברתיים והלאומיים.

עכשיו תבין, כבוד הרב, אין דבר כזה חירות שעוברת דרך חידלון. כשאתה מבקש לכלוא אותי, את חברותיי ואת כל מי שמחזיק בגישה שונה משלך בדלת האמות של עולמך הצר והמפוחד, אין לי, לשכמותי וגם לא לך שום סיכוי להיות עם חופשי בארצנו.

זה לא עובד ככה. מציעה לך להתעורר ולהתקדם. לא בשבילי. בשביל ערכי המשפחה, היהדות והציונות שהם בנפשך.

סדן את גבר

בשולי הדברים, דנה ויס גילתה בראיון איתך איפוק ותעצומות נפש. מציעה לך ללמוד ממנה. בכל מקרה, בדוק את סולם הערכים שלך לפני שאתה עולב באישה עצמאית או מנופף לעברה אצבע. בשמי ובשם חברותיי, שיהיה ברור: לא עשו אותנו באצבע.

[youtube PVAD3KWgQrQ nolink]