כמן בחורה שמסמיקה…הטבע כמשקף תהליך פנימי שקורה לנו בטו בשבט.

זו יכולה להיות פעולה, או דפוס התנהגות חדש, או אולי "תפקיד" חדש שטרם התנסינו בו בחיינו (לדוגמא: אם עד כה הכרתי את עצמי רק בתפקיד ה"מרצה והמבינה והסולחת" אולי אני רוצה להתנסות בתפקיד שנותן לי יותר חופש להרגיש וגם לבטא כעס וביקורת, ובצורה מאוזנת להציב ברור יותר את הגבולות שלי? וכד'.

כלניות ושקדיות בתמונה של אור קפלןאתמול חגגנו יום ההולדת של העצים והפרחים, אבל לא רק.

למדתי מידידי ומורי אוהד אזרחי, שבמעגל השנה העברי קיימת חכמה עתיקה ופשוטה שמראה לנו כמה התהליכים בטבע משקפים לנו תהליכים פנימיים שאנו עוברים בעצמנו.

קחו למשל את טו' בשבט. זהו חג שמגיע אחרי תקופת חורף ארוכה, שבה הנבט נמצא במעבה האדמה בחשיכה.  וכמו בטבע כך אצל האדם. החורף הוא תקופה (מבחינה אנרגטית) של התכנסות פנימה, הסתגרות בית, עבודה פנימית שכרוכה לפעמים בבלבול.

וכשמגיע טו' בשבט-  בעצם האביב מתחיל. למרות שעדיין קר בחוץ- השקדייה פורחת במלוא יפעתה, הכלניות פורחות באדום עז, וכמו שנכתב בספר "חגיגה" של אוהד אזרחי:

 " הכנענים הקדמונים שמו לב לטבע וראו שבחודש שבט האדמה מתחילה להתכסות באדום של כלניות, ואמרו שהאדמה, כמו בחורה שמגיעה לפרקה, מסמיקה אל מול השמיים. משהו חדש מתעורר בה, כאילו תשוקה חדשה לחיים עולה בלחייה והיא מתאדמת".(תודה אוהד, על הדימוי ועל ההשראה)

חז"ל אמרו שבחודש שבט מתחיל השרף לעלות באילנות. השרף, אותה לחלוחית, אותו כוח חיות פנימי, הצ'י של העץ מתחיל לפעפע ולעלות , מלמטה למעלה (עד עכשיו הלחלוחית הגיע מהגשם, מלמעלה למטה).

כלניות 1 כלניות 2 רקפות 1

ואצלנו?

גם אצלנו מתחילה בתקופה זו נביטה פנימית של הזרעים שנטמנו בראש השנה, משהו פנימי מתעורר ומחפש לצאת החוצה מן הכוח אל הפועל, להתגשם במציאות.

זו יכולה להיות פעולה, או דפוס התנהגות חדש, או אולי "תפקיד" חדש שטרם התנסינו בו בחיינו לדוגמא: אם עד כה הכרתי את עצמי רק בתפקיד ה"מרצה והמבינה והסולחת" אולי אני רוצה להתנסות בתפקיד שנותן לי יותר חופש להרגיש וגם לבטא כעס וביקורת, ובצורה מאוזנת להציב ברור יותר את הגבולות שלי? וכד'.

החג הבא שלנו הוא פורים- שבו אנו מוזמנים להתנסות, במרווח הבטוח שמאחורי מסיכה,  לחיות את משאלתנו הכמוסה, לפני שנצא החוצה בפסח לכשיגיע האביב לשיאו , אז נצא לחירות מוחלטת להיות מי שנבטנו להיות בתהליך הזה.

צילום הכלניות  האדומות ביער דבירה באדיבות  הצלם אור קפלן   @Or Kaplan

#מה_מתחיל_להתעורר_בי