כמויות – אנסמבל בת שבע

רשמים ממופע "כמויות" של בת שבע לילדים. לא היה פשוט בכלל

בחורה עם מחשב נייד

ערב חג של פסח, ארזתי שלושה ילדים ונסענו לעיר הגדולה לראות מופע מחול. למרות שהסברתי להם מספר פעמים שלא מדובר בבלט, ושזאת תהיה חוויה מיוחדת, זכיתי למבטים מזלזלים וקיטורים נמרצים – בעיקר מצד הבנים (בן 8 ובן 12) בת העשר שהיא חובבת מחול (היפ הופ) הייתה קצת יותר חיובית.

נכנסנו לאולם, וכאן חכתה ההפתעה הראשונה. הקהל יושב על ספסלים בשתי שורות מסביב לאולם. הישיבה הבלתי פורמאלית נסחה בהם קצת ביטחון. בהדרגה התחילו להופיע אנשים לבושים קצת מוזר ולהתיישב בין הצופים. לבושים במכנסיים / חצאיות סקוטיות, טייצים קרועים וחולצות לבנות. הם היו שקטים וידידותיים. חלק אמרו שלום לילדים, חלק חייכו. היו כמה שפשוט ישבו בשקט.

כשהמוזיקה בקעה מהרמקולים ונכנס הרקדן הראשון אפשר היה להרגיש את החשמל באויר. קריאות של הרקדנים מרחבי החדר הגבירו עוד יותר את העוררות באולם. לאט לאט הצטרפו עוד ועוד רקדנים. המוזיקה קצבית ומחשמלת והתנועות…

כמויות. צילום גדי דגון 2
הרבה דברים אפשר להגיד על המופע. אבל אם דמיינתם משהו מתיילד, שפונה לקהל צעיר, רך ורוד ומרשמלו. זה ממש לא הכיוון.
המופע כמויות הוא מופע מחול שפונה לגדולים ולקטנים כאחד. הוא מציג עולם מורכב של דימויים, תנועות  וקצב. חלקים מהמופע לא בהכרח קלים לעיכול, במיוחד לילדים. אצלי הם לא בהכרח ידעו לתמלל את הדימויים  ועם זאת יש קסם שמתרחש על הבמה שלא זקוק למילים. יחיד מול רבים, קצבי ושקט, הרמוניה וכאוס. קסם שזורם ישירות לילדים ולא דורש שום תיווך.

כחלק מהמופע הרקדנים מזמינים את הילדים לרקוד איתם ביחד. יש ילדים ששמחים להצטרף. אחרים בוחרים להיצמד להורים (שלי היה מעדיף להתחבא מתחת לספסל אם היה אפשר). הקרבה לרקדנים מאפשרת לחוות אותם מקרוב. הילדים עוקבים אחרי כל תנועה שלהם. רואים אותם מתנשמים עשרות סנטימטרים מאיתנו, רואים את הזיעה שנקווית על הבגדים – כתוצאה מכך מתרקמת קרבה ואינטימיות. גם המבטים הישירים של הרקדנים נחווים בעיני חלק מהילדים כמביכים, אפילו קצת מלחיצים. אהבתי שהמופע היה עם ההורים שרככו מאד את המגע עם השחקנים (שהיו מאד רגישים לילדים יש לציין, ולא הכריחו אף אחד לגעת בהם או לרקוד איתם אם לא היו מעוניינים בכך).

כל אחד מהילדים שלי חווה את המופע באופן שונה. כששוחחתי איתם היה ברור שהחוויה השאירה עליהם רושם. אין ספק שהיא פתחה להם פתח לדרך ביטוי ייחודית שלא היו חשופים אליה קודם לכן. היא גם הרחיבה עבורם מאד את המושג מחול ואת ההבנה שאפשר לבטא בו סיטואציות מורכבות. באופן אישי נהניתי מאד מהמופע ונהניתי לראות אותו דרך העיניים שלהם.

לאחר המופע גיליתי כי המופע "כמויות" הוא מופע שרץ כבר שנים ארוכות בכל הארץ (עם דגש על הפריפריה) וגם בחו"ל. הוא זכה בפרסים רבים ומבוצע ע"י אנסמבל בת שבע, המורכב מרקדנים צעירים ומצטיינים מרחבי העולם. אם אתם אוהבים מחול ורוצים להנות עם הילדים ממופע איכותי. מומלץ בחום.

כמויות. צילום גדי דגון 1 כמויות. צילום גדי דגון 3

אפשר להתרשם עוד מהמופע בקישור הזה 

כל הצילומים באדיבות להקת בת שבע. צלם: גדי דגון

 

מיכל מוטאי
מעצבת גרפית, אמא ל-4 בחינוך ביתי, יזמת ובעלת עסק. אוהבת טכנולוגיה, מדע, יצירה, קסמים, אקרובטיקה, אינטרנט ועוד מיליון דברים. משתדלת ללמוד משהו חדש כל יום.