כמה דברים שכדאי שתדעי על דיור תומך לתשושים ועצמאיים בבית אבות

בחורה עם מחשב נייד

 

כיצד מגדירים את אופי הדיור המתאים לקרוב שלכם?

מצבו הרפואי והתפקודי של הקרוב לכם הוא זה שיקבע, בדרך כלל, את אופי הדיור הדרוש ליקירכם.

 • עצמאיים– מסוגלים לטפל בעצמם ולהמשיך לחיות את חייהם, תפקודם הוא מלא ואינם זקוקים לסיוע צמוד.
  יקירכם יכולים לשמור על איכות חיים טובה בהיבט הפיזי, החברתי והאישי.
 • תשושים- הזקוקים לסיוע ויש צורך בעזרה חלקית בפעילויות יומיומיות כגון: רחצה, עזרה בהלבשה וכו'. ברוב המקרים, לאנשים תשושים ישנם מוגבלויות קלות, וחלקם זקוקים לסיוע.
 • סיעודיאנשים הזקוקים לסיוע שוטף והשגחה רפואית צמודה ואינם יכולים לתפקד לבד.

 

מה כולל הדיור במחלקת עצמאיים ותשושים?

כדי לקבל את הכי טוב ליקירכם ישנם הרבה מחלקות שמציעות מגוון שונה של שירותים. תמיד תחפשו את המקום שמנגיש ושומר על אורח חיים נורמלי של יקירכם. בית אבות מקצועי אמור להכיל בתוכו חדר הכולל שירותים ומקלחת, מטבחון, מיטה, שידה וארון לביגוד וציוד אישי הגורמת לתחושת ביתיות. יש לוודא כי החדרים ממוזגים, נקיים, מרווחים ומטופחים.
דבר נוסף שהרבה לא מיחסים לו חשיבות זהו נושא המעלית. בית אבות אמור להחזיק מעלית (במידה ויש בו יותר מקומה אחת) בכדי להנגיש לדיירים שמתקשים בתנועה וכאלו בכסיא גלגלים.

נושא התזונה הוא דבר חשוב ביותר בגילאים מתקדמים, לכן חדר האוכל אמור להיות נעים ומרווח המגיש במקום ארוחות עיקריות וקלות על פי תפריט תזונאתי מותאם לכל דייר ודיירת.

טיפ: תבררו על צוות המטבח. בית אבות עם סטנדרטים גבוהים יעסיק שף שדואג לכל הארוחות המוגשות בחדר האוכל.

_MG_6353

מה כולל הדיור במחלקת הסיעודית?

צוות המחלקה משתמש בציוד וטכנולוגיות רפואיות חדישות המותאמות לצרכיו הסיעודיים של הדייר ועוזרות לצוות בתהליך הטיפול. צוות המחלקה מעניק לדיירים מערך הפעלה הכולל: ריפוי בעיסוק, מוסיקה והופעות זמרים, חוגי יצירה, חוגי מלאכה, חוגי תנועה, וטיפולים בעזרת בעלי חיים. כל הפעילויות במחלקה בנויות להעשרה של הדייר.

יש חשיבות רבה לרמת החדרים במחלקה הסיעודית. יש לבדוק כי  בחדר במחלקה יש שירותים ומקלחת, ארונות אחסון לחפצים אישיים כגון ארון בגדים ושידה. חדר אוכל במחלקה מרווח ותפריט עשיר ומגוון. כמו כן, יש צורך לבדוק כי במחלקה יש תחנת אחיות ופיקוח צומד ואישי ושהוא מונגש גם לדיירים סיעודיים המרותקים לכיסא גלגלים.

P1560241

צוות בית האבות

אחד הדברים החשובים בבית האבות הוא הצוות. לא כל צוות מורכב מהאנשים הנכונים והראויים לעבוד עם יקירינו. יש לבדוק שלבית האבות  יש אנשי מקצוע מוסמכים, המעניקים שירות מקצועי ואישי בכל עת, הצוות לרוב אמור לכולל:

 • אחות 24/7 – האחות אחראית על חלוקה של התרופות לכל דייר באופן אישי ומטפלת בכל דייר עפ"י הצורך שלו.
 • רופא ויועץ גריאטרי- נוכחות יומיומית על בסיס קבוע בבית האבות.
 • מטפלת אישית צמודה – הדואגת לסדר ונקיון של בגדי הדייר, עוזרת ומסייעת ברחצה והלבשה של הדייר ודואגת לכל מחסוריו.
 • מדריכת תעסוקה – המדריכה מנהלת פעילות תעסוקתית מגוונת ופעילה אם זה בחוגים שונים, שיחות על אקטואליה, התעמלות בוקר ועוד.
 • תזונאית – תזונאית אישית  המתאימה את תפריט התזונה אישית לכל דייר.
 • עובדת סוציאלית – תפקידה של העובדת הסוציאלית היא לנהל שיחות אישיות וקבוצתיות עם הדיירים ומסייעת להם בהתמודדות מול גורמים בירוקרטים שונים כמו משרד הרווחה, ביטוח לאומי וכו'.

 

בחירה של בית אבות לא אמור להיות מסובך או בעייתי אם יודעים מה לשאול ומה לחפש. המטרה היא למצוא את המקום שיכול להעניק ליקירכם את הטוב ביותר.