כל מה שצריך לדעת על הרמת סינוס

כל מה שצריך לדעת על הרמת סינוס

כל מה שצריך לדעת על הרמת סינוס

הלסת העליונה שלנו מורכבת מעצם מאוד מסיבית וחזקה אך כזאת שעוברת ספיגה עם השנים כחלק בלתי נפרד מתהליך ההזדקנות שלנו. קצב ספיגת העצם הוא פקטור של מספר גורמים שביחד ובנפרד גורמים בסופו של דבר לעצם להיות דקה ביחס למה שהייתה בצעירותנו. ברוב המקרים אין בכך שום בעייתיות מלבד העובדה שבמידה וקיים חוסר שיניים בפה לא ניתן להחדיר שתלים דנטאליים ולעבור השתלת שיניים ללא טיפול מקדים שקרוי הרמת סינוס. בשורות הקרובות נלמד יותר לעומק על הסיבות לביצוע התהליך ומה הוא כולל בדיוק.

הרמת סינוס – מדוע התהליך הכרחי?

כאמור, לאורך הזמן עצם הלסת שלנו עוברת ספיגה והופכת להיות צרה ודקה יחסית. ככל שעצם הלסת צרה ודקה יותר כך ישנו סיכון להחדיר שתלים דנטליים דרכה מבלי שהתהליך יסתיים בכישלון הטיפול. (השתל עלול לצאת מבעד לעצם ולגרום לבעיות חמורות מלבד כישלון ההשתלה עצמה). הרמת סינוס היא למעשה השתלת עצם בחניכיים מעל עצם הלסת (לכיוון הסינוסים) וזאת על מנת להאריך את הגובה של עצם זו כהכנה להשתלה. לעיתים משתמשים בביטוי זה גם על מנת לתאר מצב של עיבוי עצם הלסת, עם או ללא הגדלת אורכה. תהליך של עיבוי עצם הלסת קרוי גם אוגמנטציה לרוחב.

כיצד מבצעים הרמת סינוס?

ההחלטה על ביצוע (או אי-ביצוע) הרמת סינוס מתקבלת לאחר צילומי CT לסת בהם נבחן מצב עצם הלסת בצורה קפדנית, מה עוביה, מה אורכה והאם היא מסוגלת לקלוט שתל דנטלי באופן מיידי או לא. לאחר שלב זה ובמידה והרופא זיהה חוסר עצם משמעותי נופלת ההחלטה על ביצוע הרמת סינוס פתוחה או סגורה. זו הסגורה קלה יחסית מבחינת הביצוע ותופעות הלוואי ומיד לאחריה ניתן ליישם השתלים הדנטליים עוד באותו היום. זו הפתוחה שמורה למצבים של חוסר עצם קיצוני יותר והכניסה לאיזור הסינוסים מתבצעת מהכיוון האופקי, מעל לשורשי השיניים. התהליך עצמו מתבצע בהרדמה מקומית, כללית או טשטוש עמוק ובמהלכו בונה הרופא המטפל את העצם מעל לעצם הלסת לכיוון הסינוסים. בניית העצם עשויה להתבצע באמצעות שימוש בעצם עצמית של המטופל, אבק עצמות בקר מרוסקות או חומרים אחרים ובראשם קלציום פוספאט. הרופא משתמש ברשת כירורגית על מנת להצמיד את החומר הנבחר לעצם הלסת ומאותו רגע מתחילה להיבנות עצם חדשה במקום עד להשגת העובי והאורך הרצויים.

כל הליך הרמת סינוס מאופיין בתקופת החלמה קצרה אך כאשר הוא מבוצע בידי מומחים תופעות הלוואי כמעט ואינן מורגשות. אל תתפשרו על פחות מכך.