כל כמה זמן יש צורך לבצע זיפות גגות?

בחורה עם מחשב נייד

איטום באמצעות זיפות גגות כולל מריחה של שכבת זפת מיוחדת. מטרת הזיפות היא לאטום את הגג ולהגן עליו מפני נזילות, סדקים, רטיבות ונזקים חיצוניים אחרים.

תדירות הזיפות נקבעת על פי הפרמטרים הבאים:

א. מזג האוויר – בדרך כלל מבצעים זיפות אחת למספר שנים ולקראת החורף. בתנאי מזג אוויר סוערים אפשר לבצע את הזיפות גם בתדירות גבוהה יותר, כמו למשל אחת לשנה. מזג האוויר משפיע על תקינות הזיפות ועל עמידתו. בנוסף, יש להביא בחשבון את מידת ההשפעה של מזג האוויר על עלויות הזיפות. שירותי זיפות בחורף עולים יותר מזיפות שמתבצע בקיץ או בעונות המעבר.

ב. גיל המבנה – גם המבנה עצמו משפיע על התדירות המומלצת עבור זיפות גגות. במבנים ישנים במיוחד יש לבצע את הזיפות בתדירות גבוהה, בגלל שתשתית הגג לבדה אינה מספיקה על מנת למנוע חדירת מים ורטיבות. לעומת זאת, במבנים חדשים שנבנים לפי הסטנדרט המקובל ניתן לחסוך בהוצאות ולבצע את הזיפות אחת למספר שנים בלבד.

ג. רמת התחזוקה – מי שמקפיד על תחזוקה נאותה של הגג והמבנה יחסוך לעצמו את ההוצאות על זיפות גגות. ככל שרמת התחזוקה טובה יותר, כך תדירות הזיפות יורדת. את רמת התחזוקה של המבנה ניתן לבדוק לפי הבידוד התרמי והאקוסטי, היכולת של הגג לצבור רטיבות בימי החורף וגם המראה החיצוני שלו.

הכנת גגות לקראת זיפות

בדיקות של גג המבנה לקראת החורף מונעות נזק אסתטי לתקרה. אפשר לבצע את הבדיקה באופן עצמאי או להזמין זפת גגות עם ניסיון בתחום. במקביל, יש לנצל את ההזדמנות ולהכין את הגג לקראת זיפות נוסף.

השטח המיועד לזיפות חייב להיות ישר, נקי, אחיד וחלק. יש להסיר כל בליטה שתפגע באפקטיביות של הזיפות ולסתום חורים. אפשר ללטש או ליישר את פני יציקת הבטון על ידי שכבת מלט, אך חשוב גם לקטום את הפינות החיצוניות. לאחר זיפות גגות מומלץ לסייד אותם אחת לשנה כדי לשמור עליהם בצורה יעילה. גם את הסיוד ניתן לבצע באופן עצמאי.