כללי בטיחות – גם על קלנועית

בחורה עם מחשב נייד

כללי בטיחות גם על קלנועית

 הקלנועית נוסעת רק עד 12 קמ"ש ומצוידת במערכת בלמים משוכללת, אולם, אין דבר כזה יותר מדי בטיחות.

גם עבור כלי רכב שלא מצריך רישיון, ושהנהיגה עליו נלמדת מחוברת הוראות ותרגול מעשי בשכונה – יש דרך נכונה וטובה יותר לנהוג בו. להלן מספר כללי בטיחות לנהיגה בכלי תחבורה זה, ואולי תופתעו, אך לא כולם קשורים לנהיגה עצמה.

 משפט מפתח: תשומת לב לסביבה

 נהיגה בראש צלול– למרות המהירות האיטית, הולכי רגל איטיים יותר. אם אינך חש בטוב, או אם לקחת חד פעמי תרופה מטשטשת, אין לנהוג בכלי זה. נזכיר, כי בכל מקרה של תאונה, בית המשפט מתייחס לכלי זה ככלי רכב וניתן לפסוק שהנהג הפוגע ישלם פיצויים לנפגע.

היזהר, הולך רגל לפניך– משום שהקלנועית נוסעת על המדרכה, היא קרובה יותר למגע עם בני אדם. בדיוק כמו שהולכי רגל מתפרצים לכביש לצערנו, כך גם על המדרכה, פתאום יכול להגיח ילד שרץ ללא אבחנה. הולכי הרגל בטוחים כי המדרכה היא אזור בטוח, ובעצם, את/ה הנהגים שפולשים לשטח זה. לכן יש צורך לשים לב שאין הולך דרך שרץ ומתפרץ, במיוחד בקרבת תחנות אוטובוס ובתי ספר של ילדים.

 חכם בשמש– קלנועיות מסוימות לא מגיעות עם גגון, מה גם שהקלנועיות חשופות לרוחות ולחום. יש להקפיד על לבוש שיחסום את קרני השמש וכן לשים כובע אם יוצאים בשעות בהם השמש קופחת, בדיוק כפי שמצופה מהולך רגל. למרות שמדובר בכלי ממונע, הוא אינו אטום כמו רכב.

עבור ימי הגשם ניתן ורצוי לרכוש מעטפת פלסטיק מיוחדת שמולבשת על הכלי וחוסמת רוחות וגשם. מזג אויר קיצוני עלול להסיח את הדעת מהנהיגה ולגרום להתעסקות בחסימת הגשם במקום בהקדשת תשומת הלב לדרך.

 בלי הודעות בפלאפון- ניתן לשמוע רדיו או מוסיקה, אם אינם מסיחים את הדעת, אך לא לשלוח או לקרוא הודעות וכל פעולה שתגרום להסיר עיניים מהדרך.

 בטיחות בדרך חשובה לך כנוסע/ ת וגם לעוברי האורח. על כל הצדדים- הולכי רגל, נהגי קלנועית ובעלי רכב להקדיש את תשומת הלב המלאה לדרך ולהיות נכונים להגיב ולמנוע סכנה. בצורה זו תיהנו מן הנוף ותרוויחו נסיעה בטוחה.