ככה כן בונים חומה

אחד הזכרונות הראשונים שלי הוא מגיל חמש. גן חיה, אני עם הבנים…מראה להם איך בונים חומה.

P1142988

כששואלים אותי מתי התחלתי את העסק זה ברור לי שכבר אז בגיל חמש (רק שאז פירקו לי את מה שבניתי וגם לא שילמו לי על זה אבל מי אמר שסטאז' לא נחשב?) . כבר בחטיבה התחלתי להשתכר מהתשוקה שלי ליצירה ואסתטיקה. שיפצתי רהיטים ישנים ועיצבתי עבור נגר ליין של רהיטים אותם הייתי צובעת או מציירת עליהם לפי רצון הלקוח.

האהבה והעניין שלי בחומר הובילו אותי ללמוד, לחקור וכל הזמן להתנסות בעבודה עם מגוון של חומרים  בטון, זכוכית, עור, בד, עץ, נייר ועוד'. ריגש ומרגש אותי לבחון ולייצר משהו חדש, לעשות עם החומר משהו שמישהו אחר לא חשב עליו (בוא נודה באמת, לא תמיד מצליח לי…אבל לרוב כן).
בגיל צעיר, התשוקה לעיצוב תוך חשיבה פרגמטית מובהקת גרמו לי לסדר לחברות את החדר – לא לשים את הספרים והמשחקים על המדף…להזיז להן את הרהיטים בחדר ולצבוע להן איזה קיר. כשגדלנו, להיות זו שלוקחים ומתייעצים איתה לפני שיפוץ או בחירת רהיטים או רכישת בית.
לכאורה זה ברור שהלכתי ללמוד אדריכלות ועיצוב פנים. גם אם כ"פרק ב". תואר ראשון למדתי הנדסה ביו-רפואית – מקצוע רחוק אבל קרוב. שני תחומים שמחייבים תפיסה מרחבית טובה, יצירתיות, יכולת אנליטית ותקשורת בין-אישית מפותחת . הקריירה בתחום זה גרמה לי להיחשף ולהיפתח לתעשיות שונות, לראות ולהכיר עולם וכך להגיע לפרק השני כשאני שלמה וחכמה יותר.

פגישה עם לקוח חדש מרגשת אותי כמו ילד שנכנס לחנות צעצועים. ואנחנו מתחילים את המסע שלנו יחד. השלב הראשון והכי חשוב – אני צריכה להכיר את מי שאני יושבת מולו, להבין מה הוא אוהב ומה לא, למה מתחבר ומה הוא מחפש. שלב שני אנחנו בודקים את הצרכים, הדרישות ואת היקף העבודה הנדרשת. השלב הכי כייפי – מתחילים לדון על הפנטזיות. בהתחלה קצת קשה לאנשים להשתחרר אבל אחרי שאני נותנת כמה דוגמאות פתאום משהו משתחרר…"אני רוצה מגלשה מקומה א' לקרקע, בא לי נישה בקיר לכלב, אני רוצה קיר שלם שנראה כמו צמר גפן ושתהיה לי מכונת קפה בכל חדר…"

mirror

מתחילים לעבוד, תלוי בהיקף הפרויקט בין אם זה סטיילינג לחדר אחד ועד לשיפוץ או תכנון בית, יושבים יחד ובונים תקציב, ואז כל אחד משתחרר לשיעורי הבית שלו. כן, אצלי גם הלקוח מקבל שיעורי בית! בניגוד לתחומי אומנות ויצירה אחרים, אדריכלות ועיצוב פנים מושפעים מהאדם במרחב, הזמן והסביבה שכל הזמן משתנים. בתהליך שיתוף הלקוחות בעשייה ובפרויקט אני מלמדת את אותם כלים אשר יאפשרו להם להמשיך את התהליך ולבחור "נכון" גם אחרי שאנחנו מסיימים את הפרויקט. בשיעורי הבית תמיד יהיו שיפוץ ושידרוג של רהיטים שנראים כאילו תם זמנם – כי הכי כיף להגיד "את זה אני עשיתי"!
החשיפה שלי והאהבה שלי לצבע וחומר באה לידי ביטוי במשחקים שונים ושילוב בין חומרים וצבעים מתוך שאיפה לשמוע (והסיפוק העצמי המלווה) "וואו, לא דמיינתי איך זה יראה טוב כל כך ביחד" או  "איך חשבת על זה???" (כבר אמרתי שאני אוהבת להמציא את הגלגל?)

אשמח לתכנן, לוות ולייעץ לכם ולצקת חלומות במרחב האמיתי.
טלי בלאו-גנץ. דלת לאדריכלות אחרת

054-5349788, tbg.arc@gmail.com