כי כסתה פניה / חוה עציוני הלוי

חוה עציוני- הלוי מצליחה שוב, להפיח חיים בדמויות תנכ"יות והופכת את סיפורה של תמר, אשר סופר עליה בכמה משפטים בלבד במקרא, לסיפור פמיניסטי מרתק. סיפור אשר ישפיע על המשך ההיסטוריה של העם היהודי…

כי כסתה פניה

תמר היתה נערה צעירה ענייה מתמנה, כאשר יהודה הגיע לביתה לקחתה לכלה לבנו ער. מדוע בחר דווקא בה? אמנם היא היתה טובת מראה, אך מדוע שיהודה ירחיק כל כך רחוק למצוא כלה ועוד ענייה שאין בידי הוריה לתת עבורה אלא רק כד שמן קטן?
היה ברור שמשהו אינו כשורה.
תמר רצתה לבחור את בעלה לעתיד וקיוותה שהוריה יתנו לה את ההזמנות לכך. אבל, אמה אמרה לה, שאם לא תסכים לנישואיה עם בנו של יהודה, הם לא יקבלו את המוהר, שיציל אותם מחרפת רעב.
תמר בחרה במשפחתה והלכה עם יהודה.

במהרה, התבררה סיבת השידוך. ער, לא היה בקו הבריאות והוריו קיוו שבטרם ימות תמר תהרה ויהיה לו יורש.
אבל, ער נפטר עוד לפני שתמר הרתה…

בעקבות חוק הייבום, תמר נאלצה להתחתן עם אחיו הצעיר של ער, אונן. אונן, אשר לא רצה לשים לאחיו זכר ויורש, החליט להשחית את זרעו כאשר בא אליה, מאחר שידע שהזרע שייוולד מכך יתייחס על שם אחיו ולא על שמו. עד מהרה, מת גם הוא במפתיע.

תמר נשארה אלמנה בפעם שנייה. חמתה של אשתו של יהודה בערה. היא חשבה אותה למכשפה, אשר הרגה את בניה, ולא הסכימה ששלה, הבן הצעיר ייבם אותה.
יהודה, שאהב מאוד את אשתו והתחיל להאמין לסיפוריה, לא ידע מה לעשות. הפתרון שמצא היה, שבנימוק ששלה עוד צעיר, תמר תשב בבית אביה עד שיגדל, ובינתיים היא תהיה מאורסת לו.

כך השנים חלפו ותמר ישבה לבדה בבית הוריה. ללא גבר וללא ילד. תמר אהבה את אוהד, אחיינו של יהודה, אך הוא לא יכול היה לקחתה לאשה כל עוד יהודה לא משחרר אותה מאירוסיה.

תמר הבינה, שעל מנת לצאת ממצב ביש זה עליה לנהוג בעורמה. ומה תעשה?

תמר החליטה להתחפש לזונה ולפתות את יהודה בדרכו לתמנה לרגל עסקים. מטרה היתה להרות ממנו ובכך לאלצו לייבם אותה ללא ידיעתו.

כאשר נודע ליהודה על דבר הריונה ועל המעשה שהערימה עליו, הוא החליט לגזור עליה את מותה והורה לשורפה.

האם תצליח תמר להינצל? האם תזכה לאהבתו של אוהד אהובה?

מוזמנים לקרוא זאת בעצמכם 🙂

חוה עציוני- הלוי מצליחה שוב, להפיח חיים בדמויות תנכ"יות והופכת את סיפורה של תמר, אשר סופר עליה בכמה משפטים בלבד במקרא, לסיפור פמיניסטי מרתק. דמותה של תמר, מסמלת את דמותה של אישה חזקה, היוצאת כנגד גורלה וכנגד המוסכמות הלא צודקות באותה התקופה.

מאחלת לכם קריאה מהנה!

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)