כי זה (ממש לא) רק ספורט

רוב המבקרים בקליניקה שלי נכנסים ומיד מתפעלים מכל הגביעים והמדליות שמוצבים להם שם בגאווה. אבל אני? אני עוד מתקשה להאמין שהם ממש שלי. אני יעל רותם, דיאטנית ספורט, ופעם שנאתי שני דברים יותר מהכל: להזיע ולהעלות דופק

בחורה עם מחשב נייד

איך יכול להיות שאני, שהמצאתי את כל התירוצים להתחמק משיעורי ספורט, הפכתי לדיאטנית ספורט?

20 שנה אחורה, אני ילדה מתולתלת וממושקפת בחולון. מתחיל לו שיעור הספורט בכיתה וכל מה שעובר לי בראש: "בבקשה רק אל תגידו לי לרוץ סביב ביה"ס. הכל, רק לא זה. תנו לי ללמוד עוד כמה מילים להכתבה באנגלית או בערבית, עוד קצת שיעורי בית ואגיד תודה". מי יודע, אולי זה היה המרד היחיד שלי בילדות: לתעב ספורט (כי בכל השאר הייתי ילדה ותלמידה למופת).

מפה לשם, עברו להן כמה שנים טובות, ואני (כן – אני) הפכתי לדיאטנית ספורט. אני זאת שמלווה ומייעצת למתאמנים ומתאמנות (חובבנים ומקצועיים) על התזונה הכי נכונה עבורם: שיפור התזונה, שיפור ביצועים, חיטוב, עלייה במסת שריר ועוד.

האמת היא, שבתוך כל זה האהבה הגדולה שלי היא לעבוד עם ילדים ונוער שעוסקים בספורט. שם יש לי את הזכות לחנך להרגלים נכונים ולראות את הניצוץ בעיניים של אותו ילד או ילדה, שחולמים ומאמינים בעצמם עד הסוף שהם הם יהיו הכוכבים הבאים בספורט ומוכנים לעשות הרבה בשביל זה (אפילו לאכול ברוקולי אם זה מה שאגיד).

צילום: עדי כהן (עדיגיטל)
צילום: עדי כהן (עדיגיטל)

ומה עם טראומת שיעורי הספורט שלי? כיום אני מתאמנת קרוספיט ומקפידה לא לפספס שום אימון. מסתבר שאת האהבה שלי לספורט גיליתי ביום בו הפסיקו להכריח אותי לעשות ספורט: זה התחיל בשיעורי כושר קצרים מול הטלויזיה בבית כשלרגליי כפכפים (מי אמרה גלעד ינקלביץ' בערוץ 5 ולא קיבלה?), המשיך למנוי בחדר כושר, התגלגל לרכיבת אופני שטח עם חברים והמריא לתחרויות באופני כביש.

אחרי שנים שהאמנת בכל ליבי ושריריי שאני גרועה בספורט, שאני לא מצליחה ושכולם טובים יותר ממני – התחלתי להתמכר לתחושת "הנצחון" בלרוץ למרחק חצי מרתון, לרכוב בעליות בקלות יותר ולהרגיש שאני יכולה. שלא תטעו. גנטיקה היא גנטיקה ועדיין התאמצתי להישגים יותר מבעלי הכשרון המולד, אבל בזכות זה גיליתי שיש לי ראש "מברזל": אני נלחמת עד הסוף וזה ככל הנראה גם כדי להוכיח לעצמי (ולכל מורי הספורט בחיי) ולעולם שאני דווקא די סבבה בספורט. "הנה לכם!".

צילום: אלבום פרטי
צילום: אלבום פרטי

תוסיפו למשוואה את ההיכרות עם בעלי לשעבר שהיה מכור לספורט ולנצחונות בפני עצמו (הכרנו בחנות אופניים, למה אפשר לצפות?) והתחלתי גם להתחרות במשך כ-3 שנים בתחרויות אופני כביש. אפילו זכיתי באליפות ישראל בקטגוריית הגילאים שלי, מי היה מאמין?

בתכ'לס,  אני שונאת להתחרות נגד אחרים. כיום אני כבר לא מתחרה בשום תחרות, אבל עדיין מכורה לתחושת הנצחון האישית שלי בכל פעם שאני מתקדמת עוד שלב באימונים: מרימה משקולות כבדות יותר, מצליחה עוד תרגיל מורכב או מסיימת אימון בלי להתעלף לכמה שעות טובות.

צילום: אלבום פרטי
צילום: אלבום פרטי

היום אני יודעת שהכל אפשרי עם התמדה ולא רק כישרון. וכשהילדה הקטנה והממושקפת מחולון "מופיעה לי" פתאום באימון ואני מרגישה פחות חזקה מכולם (ותאמינו לי – היא מגיעה),  אני מרגיעה אותה, מחבקת אותה ומזכירה לה שיש לה כוחות מופלאים ושגם היא תצליח לעשות בסוף עמידת ידיים כמו כולם.

"אפשרי בעולם, אפשרי בשבילי" (ובשביל כל אחד ואחת).