כי הקיץ הזה תלבשי לבן- אז תוודאי שבחרת נכון!

אם יש משהו שאומר חתונה יותר מהכל זה שמלת הכלה, אבל יותר מדי כלות יודעות לספר אחרי החתונה על הסיוט שנקרא "השמלה המושלמת" שבדיעבד התברר שמושלמת היא לא, אז איך נמנעים מזה?

בחורה עם מחשב נייד

Seamstress helping bride.חתונה זה המון ארגונים. צריך לארגן את המקום, הקייטרינג, הצלמים והמוסיקה, צריך לדאוג לעיצוב ההזמנות, הרב ועוד לא התחלנו לדבר בכלל על נושא מרכזי לעיצוב הארוע והאוירה, היונים, בועות הסבון, בובות חיות ופסלי הקרח. מעל לכל אלו מרחף העניין המשמעותי ביותר – השמלה. אין דבר שאומר חתונה יותר מאשר שמלת כלה. יש מי שחלמה כבר מילדות על שמלת הכלה המושלמת. אולי זה השובל, העיטורים, ההינומה אבל כמעט כל אחת יודעת בדיוק מה השמלה המושלמת. עכשיו כל מה שנשאר זה למצוא אותה, ולקוות שהחלום לא יהפוך לסיוט.

גילוי נאות

אני רואה מספיק תוכניות טלויזיה אמריקאיות כדי לדעת שילדות קטנות חולמות מגיל צעיר על החתונה המושלמת, השמלה המושלמת, אבל כילדה מעולם לא חלמתי על חתונות וודאי לא על שמלות. השמלה האחרונה שלבשתי הייתה כשהייתי בת שבע, שמלת פשרה – אמא שלי שמרה שמלה אחת שהייתי מוכנה ללבוש אבל רק לאירועים רשמיים מיוחדים. כשהתחתנתי, שמלה מבחינתי בכלל לא באה בחשבון, אני התחתנתי עם מכנסיים (כן, זה אפשרי). עם הרב הגעתי לפשרה – הוא היה מוכן לוותר לי או על שמלה או על המקווה אבל לא על שניהם, אז למקווה הלכתי. עם אמא שלי הסיפור היה הרבה יותר מורכב. דבר ראשון היא הסתכלה עליי בהתרסה וזרקה שם של מעצב, מייד הסכמתי. זה כבר נראה חשוד בעיניה, אבל ידעתי שצריך לדעת לבחור את הקרבות שלי.

בסופו של דבר התחתנתי עם חולצה ומכנסיים, שהרגישו לי כמו תחפושת מושלמת: שום דבר בהם לא היה אני. המכנסיים נראו כמו חצאית, החולצה הייתה עמוסה עיטורים ואבני חן, עם עיטורים שלא היו מביישים גנרל בדימוס. החולצה לא הייתה לגמרי מיותרת, אחר כך היא שימשה אותי נאמנה כתחפושת בפורים – אף אחד אפילו לא חשד במה באמת מדובר.

תורן של החברות

בין הסיוט הפרטי שלי לבין גל החברות שהתחתנו מסביבי, הצלחנו לצבור לא מעט סיוטים בבדי תחרה וטפטה, סאטן או שיפון, אם עיטורים או בלעדיהם – אבל צברנו לא רק סיוטים אלא גם כמה תובנות חשובות:

  • תשארי עצמך – לקבל ולאסוף חוות דעת על שמלת כלה היא חשובה  מאוד ומועילה, אבל דעתך חשובה יותר. הקרב הפרטי שלי היה הקרב על המכנסיים, אבל בעצם הקרב היה על להשאר עצמי בתוך כל הקרקס הזה שנקרא חתונה. בקרב על המכנסיים אולי ניצחתי, אבל את המלחמה, בסופו של דבר, הפסדתי. חוות דעת נוספת על שמלת הכלה היא חשובה, אבל ההרגשה שלך לגבי השמלה חשובה יותר. עדיף ללכת עם חברה אחת מאשר עם פמליה שלמה שמרב עצות תשאיר אותך מבולבלת.
  • תסמכי על המעצב – גם אם כל חייך חלמת על גזרה מסוימת, כדאי בכל זאת להקשיב למעצב (אלא אם כן המעצב נשמע להוראות של אמא שתלטנית). שמלה מוצלחת צריכה לשבת טוב עלייך ועל הגזרה שלך, ואלא אם כן את מעצבת בעצמך, מרבית הסיכויים הם שהמעצבים ידעו טוב ממך מה היא גזרה המתאימה עבורך.
  • זמן ושינויים הולכים יד ביד – הזמנת שמלת כלה זמן רב לפני החתונה זה חכם ומוזיל עלויות – אבל (וזה אבל גדול) – זכרי שעם הזמן דברים משתנים. תעלי במשקל, תרדי במשקל, בטן הריון יכולה לצוץ (אם לא נזהרים), שלא לדבר על השמלה שעלולה לעבור ידיים (ושינויים) רבים עד ליום החתונה. אז איך אומרים? סוף מעשה במחשבה תחילה – דאגי להתחייבות שהשמלה לא תושכר או תעבור שינויים לפני החתונה, ודאגי כי בחוזה תהיה לך אפשרות לשנות את דעתך ביחס לדגם ולהכניס שינויים ביחס לעיצוב השמלה.
  • אל תסחפי – חתונה היא אולי דבר חשוב, וגדול, ומרגש – אבל היא בכל זאת נמשכת ערב אחד. עם החובות את עלולה להתקע לזמן רב הרבה יותר. הגדירי לעצמך מראש תקציב ברור וקשיח, בדקי מה עוד העסקה כוללת (איפור? שיער? איבזור?) ואפשרי לעצמך להתפשר על אותם דברים שחשובים לך פחות.

החתונה המושלמת אומרת בין היתר, שתגיעי אליה בלב שלם, עם כוחות ושביעות רצון. חבל להגיע לקו הגמר עם הלשון בחוץ והסיוט בפנים. בחרי היטב, תהי שלמה עם החלטותיך, ותני לכח להדריך אותך. והכי חשוב – תהני בזמן כיבוש הטירה.