כיצד תבחרי גופי תאורה לבית?

התאורה תקבע את האוירה בחלל בו היא מוצבת, את נוחות השהייה ואת הפונקציונאליות בשהייה במקום. פעם, מגוון גופי התאורה היה קטן ולא הייתה יותר מידי התלבטות, אך היום יש סוגים שונים מחומרים שונים ובגדלים שונים של גופי תאורה ויש קושי לבחור את גופי התאורה המתאימים ביותר.

גוף תאורה יכול להיות בעל נוכחות עדינה ומצד שני, בעל נוכחות דרמטית. הוא יכול להפיץ אור חזק ויכול להפיץ אור מועט. אם את מתלבטת כיצד לבחור גופי תאורה לבית, הנה כמה טיפים שיסייעו לך בבחירתם כמו גם טיפים כלליים מתחום התאורה.

pexels-photo-1571460

הכול מתחיל בפונקציונאליות

את רוצה שהבית שלך יהיה הבית היפה ביותר, המיוחד ביותר וכמובן המעוצב ביותר. לגופי התאורה יש חלק משמעותי בעיצוב הבית כמו שאת רוצה, יש חלק חשוב במראה שלו אבל עם כל הכבוד לעיצוב ולמראה, הדבר הראשון שאת צריכה  לכוון אליו הוא הפונקציונאליות של התאורה. תאורה צריכה קודם כל לייצר את האור אותו אתם צריכים בחלל בו היא מוצבת, ולכל חלל יש את הצרכים שלו. לחדר העבודה צריך תאורה שתאפשר לעבוד מול מחשב, לסלון צריכה להיות תאורה שתאיר אותו ותאפשר שהייה נעימה בו ומצד שני, יש גופי תאורה שאמורים להאיר אלמנטים ספציפיים, המטבח אמור להיות כזה שקל ונוח לבשל בו וחדר ההורים צריך להיות עם תאורה אינטימית. פונקציונאליות היא הדבר הראשון שצריך לתת עליו את הדעת.

שימוש בנורות חסכוניות

בבואך לבחור גופי תאורה לבית שלך, את צריכה לקחת בחשבון גם את זה שבגופי התאורה הללו ניתן יהיה להתקין נורות חסכוניות. יש היום נורות שצורכות הרבה פחות חשמל ויש להן הרבה יותר שעות אור, נורות איכותיות שלא צריך להחליף בתדירות גבוהה והן גם חוסכות לא מעט כסף בטווח הרחוק. כמובן שיש גם את הפן הסביבתי, נורות שמחזיקות הרבה זמן ולא צריך להחליף אותן וכך להגדיל את הייצור, כמו גם הן לא צורכות הרבה חשמל, תורמות את תרומתן לשמירה על כדור הארץ.

תאורה מתכננים כמה שיותר מוקדם

אז מתי צריך לבחור גופי תאורה לבית כמו גם לתכנן אותה באופן כללי? כמה שיותר מוקדם. צריך לבחור את גופי התאורה בשלב מוקדם ככל האפשר בפרויקט ולהחליט מה יהיה ממוקם ואיפה. כל אחד מאותם גופי תאורה מצריך נקודות חשמל אחרות ותאורה יכולה להיות מנורה עומדת, פס של ספוטים, תאורה בקיר או תאורה שקועה בתקרה.

חשוב גם לזכור שבנוסף לתכנון התאורה המלאכותית של הבית, צריך לתכנן אותו כך שכמה שיותר שמש תוכל להיכנס אליו בשעות האור. אור שמש הוא נוח ונעים וגם בריא במידה מסוימת, ותאורה מלאכותית אמורה להשתלב איתו. בבואכם להחליט על התאורה בבית כמו גם על גופי התאורה,

לקחת בחשבון את הקו העיצובי

כפי שציינו גופי תאורה לבית מהווים גורם פונקציונאלי. הם אמורים להפיץ אור בבית בהתאם לצרכים של כל חלל וחלל. אבל גופי תאורה הם גם בעלי משמעות עיצובית וככאלו הם צריכים להדגיש אלמנטים מסוימים ומצד שני, להסתיר או להאפיל על אחרים. בבואך לבחור גופי תאורה לבית את צריכה קודם כל לקחת בחשבון את האלמנטים שיש בו כמו גם את הסידור שלהם בחלל. את צריכה לקחת בחשבון את פיזור האור סביבם בהתאם למה שיש בחדר. לכל חלל שהוא יש את הצרכים העיצוביים שלו וגופי התאורה אמורים להיות אלו שעונים על הצרכים הללו.

פיזור נקודות השליטה בתאורה שבבית

גופי תאורה נשלטים על ידי מתגים שנמצאים איפה שהוא בחלל. המתגים הללו אמורים להיות נוחים ולאפשר לנו להדליק ולכבות את האור ללא כל מאמץ, אך לפעמים רק מתג אחד לכל גוף תאורה לא יספיק בשביל לספק את הנוחות הרצויה. כך לדוגמא התאורה המרכזית בחדר ההורים צריכה שליטה מכמה נקודות, מהכניסה לחדר או בכל מקום אחר על הקיר וכמובן, ליד המיטה של כל אחד מההורים. כך גם בסלון, בעיקר אם הוא סלון גדול, כדאי מאוד שיהיו כמה נקודות שבאמצעותן ניתן להדליק ולכבות את התאורה המרכזית בו, כדי שלא יהיה צורך בכל פעם לקום ולהגיע לצד השני של החלל. זה אומנם לא נוגע לבחירת הגופים עצמם אבל כדאי מאוד להיות מודעים לזה בתכנון החשמל.

אל תתפשרי על איכות

אם את עומדת בפני בחירת גופי התאורה לבית, את עשויה לגלות שזו הוצאה לא קטנה. יש אומנם מחירים שונים לכל גוף תאורה בכל חנות שמוכרת אותם, אבל צריך בהחלט לקחת בחשבון את הגופים הללו כשמתכננים שיפוץ, בנייה או סתם שינוי. אבל חשוב שתדעי שלא כדאי להתפשר על גוף תאורה שאינו איכותי. גוף תאורה לא מספיק חזק ולא איכותי מספיק, יהיה בעל אורך חיים קצר מה שיעלה לך יותר בחישוב כולל. עוד פרמטר שחשוב לקחת בחשבון בעת בחירת גופי התאורה הוא אם יש ילדים קטנים בבית. גופי תאורה יקרים מידי לא כדאי להניח במיקומים בעייתיים, מיקומים אליהם יש גישה לילדים.

קח איתך מעצבת פנים

סביר להניח שתתבלבלי מים האפשרויות שעומדות בפנייך, ובדיוק בגלל זה כדאי שתיקחי איתך אשת מקצוע שתלווה אותך בבחירת גופי התאורה. יש מעצבות פנים שמתמחות בתאורה ויש כאלו שמייעצות על בחירה נכונה של תאורה, וחשוב שתזכרי שהתאמת תאורה וגופי תאורה תלווה את הבית שנים רבות. מעצבת שמומחית בתאורה תסייע לך להתאים את סוג התאורה לכל חלל שהוא בבית הן מבחינה עיצובית והן מבחינה פונקציונאלית, ואל תסתכלי על זה כהוצאה אלא כהשקעה. גם כי היא תחסוך לך בטווח הרחוק לא מעט וגם כי סביר להניח שיש לה הנחות במקומות מסוימים.