כיצד לבחור אם פונדקאית?

כיצד לבחור אם פונדקאית?

הוספת תינוק חדש למשפחתכם היא אחד מהאירועים המכוננים ביותר שתחוו בחייכם. אם הגעתם להחלטה החשובה על פונדקאות, חשוב להכין את עצמכם, יחד, לכל השאלות והבחירות שעומדות בפניכן. הנה מספר שיקולים מרכזיים שיש לחשוב עליהם, לפני שאתם מתמקדים בחיפוש האם הפונדקאית.

171109-F-DB515-0095

שאלות מקדימות שכדאי לשאול את עצמכם

האם תעבדו באמצעות סוכנות לפונדקאות, או שתבחרו אם פונדקאית באופן עצמאי?

ישנן השלכות רפואיות ומשפטיות שיש לקחת בחשבון בתהליך שאתם עומדים לבצע. בהתחשב בהשפעה הרגשית העמוקה של כל זה, סיוע של צד שלישי עצמאי, למשל, סוכנות פונדקאות מנוסה, יכול להוריד חלק מהנטל ולספק למשפחתכם תמיכת מומחים בכל שלב, כולל מיון מועמדות פונדקאיות פוטנציאליות.

האם אנחנו באמת מוכנים להורות ומוכנים לחלוק את התהליך האינטימי הזה עם אדם שלישי?

ככל שתדעו מראש למה לצפות ואילו אפשרויות עומדות בפניכם, תרגישו מוכנים יותר טוב לצעד הזה ולתהליך המרגש. למדו כמה שיותר על האפשרויות הפתוחות בפניכם, כמו גם את היתרונות והחסרונות הכרוכים בפונדקאות.

האם אנו מתקשרים בצורה כנה ואמיתית זה עם זאת בנוגע לפונדקאות ולהורות?

עכשיו הוא הזמן להבטיח כי שניכם נמצאים באותה הפאזה, ולהתקדם עם ערכים ומטרות דומים, וכמו גם בנושא בחירתה של האם הפונדקאית.

כיצד מתחילים בחיפוש האם הפונדקאית?

התחילו בגיבוש רשימת התכונות ששניכם מקווים למצוא באם הפונדקאית. זה יעזור לכם לחלק את התכונות לרמות ה-מאסט והאידיאלי. בין אם אתם בוחרים כאם פונדקאית בחברה קרובה או מכרה ובין אם אתם בוחרים זרה גמורה – אחת מבין המועמדות שסוננו ע"י סוכנות פונדקאות, תצטרכו להחליט כיצד ועד איזו רמה אתם מתכוונים להיות מעורבים בחייה של האם הפונדקאית שלכם לפני, במהלך, ואחר ההיריון.

ברמה הנמוכה ביותר של הקשר, תישארו בקשר הדוק איתה רק במהלך ההיריון והלידה, כדי לחלוק את החוויה יחד ולהבטיח סביבה אוהבת, בריאה ותומכת באופן עקבי עבור התינוק שלכם. אבל, כמובן שהיחסים שלכם איתה עשויים להתפתח, בדיוק כמו כל מערכת יחסים אחרת, ולמרות שהחלטתם להיות מרוחקים וקורקטיים, אתם עשויים להיות מופתעים עד כמה יהפוך להיות הדוק הקשר המתפתח בעקבות לידתו של ילדכם. שני הצעדים הללו יכולים להבטיח עבורכם בחירה קלה ומוצלחת בהרבה יותר, בין אם תפגשו את האם הפונדקאית דרך סוכנות פונדקאות המתמחה בכך, ובין אם תבחרו אותה בעצמכם.

נקודות שיש לשקול בבחירת אם פונדקאית

הנה מספר תכונות חיוניות שיש לחפש במועמדות, כדי שתוכלו למקד את בחירת האם הפונדקאית האידיאלית עבורכם.

היא אמורה להיות:

 • אמינה, אחראית ומחויבת להיריון עד להשלמתו המוצלחת – הלידה.
 • מודעת לסיכונים הפוטנציאליים הקיימים בכל הריון ולסיכונים הספציפיים של פונדקאות.
 • לשוקלים פונדקאות בחו"ל – תושבת במדינה המאפשר הליכים פונדקאיים. במידה והאם הפונדקאית חיה במדינה שחוקיה האוסרים על פונדקאות, היא תעבור על החוק ותהיה צפויה לעונש, גם אם בישראל רואים בפונדקאות תהליך חוקי ומבורך.
 • במצב בריאותי מעולה – היא צריכה להיות לא מעשנת ואחת שמעולם לא השתמשה בסמים. כמו כן, היא צריכה להסכים להישאר להימנע מעישון ומאלכוהול לאורך כל התהליך, כולל במהלך תקופת השתלת הביצית המופרה.
 • היא צריכה להיות מישהו שילדה ילד בריא בעבר – במצב כזה, היא יודעת למה לצפות בכל שלב במהלך ההיריון. כמו כן, סביר יותר להניח, כי במידה ויש לה ילד משלה, הפרידה תהיה קלה לה יותר, והיא תמסור את התינוק שזה עתה נולד לידיהם של ההורים המיועדים ללא תקופה כואבת של פרידה ואובדן.
 • מישהי שיש לה סביבת חיים בריאה עם רשת של משפחה וחברים שניתן להסתמך על תמיכתם בעת החוויה שלה כאם פונדקאית.
 • יציבה מבחינה כלכלית ומונעת ע"י המוטיבציה והרצון לעזור להגשים מטרות אישיות ומשפחתיות מאשר על ידי הרווח הכספי.
 • גילה לא יעלה על 38 שנה ולא יהיה פחות מ-22 שנה – זהו טווח הגילאים הטוב ביותר להתמודדות עם האתגרים הרגשיים והפיזיים העומדים בפניה ובפניכם.
 • בריאה מבחינה רגשית ומנטאלית – אל תסתפקו ברושם שלכם בלבד, היעזרו באנשי מקצוע לצורך סינון המועמדות. גם אם אתם מחליטים שלא להשתמש בשירותיה של סוכנות פונדקאות, חשוב מאד שאת הראיון היסודי המאבחן עם המועמדות לאמהוּת פונדקאית יבצע פסיכולוג מוסמך או אדם המתמחה בתחום.
 • ללא כל היסטוריה אישית ומשפחתית של מחלות נפש או וללא היסטוריה של דיכאון לאחר לידה.
 • אדם חיובי עם גישה אופטימית – ראיה אופטימית וגישה גישה בריאה, מאוזנת וחיובית מספקות את הסיכוי הטוב להתמודד עם הנדנדה הרגשית והפיזית של היריון בכלל והיריון פונדקאי במיוחד.

בחירת אם פונדקאית היא משימה לא קלה, בעיקר בשל ההשלכות שישנן לבחירה של האם הפונדקאית הלא נכונה על עתידכם ועל עתיד התינוק שיוולד. כאן, סיפורי הכישלונות הם רבים ומגוונים – מאם פונדקאית שלא שמרה על ההבטחה ולא הקפידה על בריאותה במהלך ההיריון, ולכן, פגעה בבריאותו של העובר, דרך אימהות פונדקאיות שהתקשו לוותר על התינוק שנולד, וכלה במאבקים משפטיים בעייתיים בשל פונדקאות. חשוב ביותר להיעזר באנשי המקצוע המתאימים לאורך התהליך (פסיכולוג, עורך דין, סוכנות לפונדקאות), על מנת שדרככם לתינוק משלכם תהיה קלה ככל האפשר.