כחלון מביא לנו "נטו משפחה" או "נטו פוליטיקה"?

על פניו, תכנית "נטו משפחה" שהשיק אתמול שר האוצר היא תכנית שקשה לא לפרגן לה. אז למה בכל זאת יש בעיה? בארבע מילים: עיתוי, הליך, אחריות ועתיד

"מדוע אתה לא מפרגן לכחלון" – שאל אותי חבר אמש.

"מה כל כך קשה לך?"

והאמת? לא קשה. הכי קל לפרגן על סבסוד מחירי הצהרונים המופקרים. או על הוספת נקודות זיכוי למעמד הביניים. ובטח בתור אב צעיר אני אמור להריע לנוכח הורדת המכס על בגדי תינוקות.

אז מדוע אני מתקשה לפרגן? האם זה אכן "קשה לי"? לא. זה לא מרגיש לי קשה. זה מרגיש לי לא נכון.

וישנן מספר סיבות לכך.

העיתוי

זה לא ששר האוצר תמיד חיפש להיטיב עם מעמד הביניים והיום נפתח חלון הזדמנויות לכך. רחוק מכך. עלות התכנית החדשה – 3.95 מיליארד ₪. הכסף הזה היה בקופה גם לפני שנתיים, בזכות המדיניות האחראית של שר האוצר הקודם ומערכת גביית המיסים, אשר סוף סוף החל משנת 2014 נכנסה למסלול הנכון. אך במקום לסייע למעמד העובד, בחר כחלון לפני שנתיים להוריד את המע"מ ב-1%. איש לא הרגיש את ההורדה בכיס, אך 4 מיליארד ₪ ירדו לטמיון.

גם לפני חצי שנה, לקראת ההצבעה על התקציב הדו שנתי, הכסף הזה היה בקופה. אך האוצר העדיף שוב לחלק אותו בין החברים לקואליציה. המגזר החרדי קיבל וקיבל שוב. ודוד ביטן קיבל. ומיקי זוהר. ואורן חזן. כולם קיבלו, פרט למעמד הביניים. אז מה נשתנה כעת? ריח הבחירות באוויר. העלבון מפרשת התאגיד. מבחינת כחלון, התכנית החדשה היא גם קרש הצלה פוליטי, וגם אצבע חדה בעינו של ראש הממשלה. דהיינו, כל דבר, פרט לדאגה כנה למשפחות הצעירות.

ההליך

להגיד לכם משהו? מדינה מתוקנת לא יכולה להתנהל בצורה כזאת. לא ייתכן כי הממשלה מכינה תקציב דו שנתי, משקיעה מאמצים כבירים להעביר אותו בפרלמנט, וכעבור 3 חודשים משנה מספר פרמטרים קריטיים בסעיפי ההכנסות וההוצאות. היכן התכנון לטווח ארוך? היכן הראייה המערכתית? עד מתי השיקול הפוליטי הצר יהווה קו המנחה היחידי במדיניות הכלכלית?

יתרה מזאת. חוסר תאום עם ראש הממשלה ושרים נוספים אולי מצטייר כתרגיל פוליטי מבריק, אך מאידך מעמיד בסימן שאלה גדול את עתיד התוכנית כולה. האם לא נכון היה לשלב את שר העבודה והרווחה בנושא מס הכנסה שלישי? האם לשר החינוך לא היה מה לתרום בסוגיית סבסוד הצהרונים? מבחינה פוליטית, הסיכוי שהתוכנית תעבור את הממשלה והכנסת בפורמט המוצהר היום שואף לאפס. ולכן אולי שר האוצר ניצח ניצחון פוליטי נקודתי, אך מה בין זה לבין טובת הציבור?

 משה כחלון מציג את תכנית "משפחה נטו" (צילום מסך מפייסבוק)

 האחריות

כאמור, התכנית הגרנדיוזית תעלה קרוב ל-4 מיליארד ₪. החלק המתייחס להפחתת מיסים (נקודות הזיכוי וביטול הנכסים) אמור לבוא על חשבון עודפי הגבייה. רק מה? לא היו עודפי הגבייה ברבעון הראשון 2017. איש לא חותם כי כספים מעסקת מוביליי יגיעו עוד השנה. דהיינו, כעת אין כסף בקופה למימון ההטבות הללו (להבדיל, אגב, משנת 2015). בתקווה שהמצב ישתנה לטובה.

לגבי צהרונים ומס הכנסה שלישי – הכוונה לנצל את הרזרבות, אשר צפויות להצטבר בתקציב לקראת סוף שנת 2017 ולעבור לשנת 2018. הסכום מוערך בכ-2-3 מיליארד ₪. כיום, בטרם עת, כחלון שם את ידו על הכספים המשוערים הללו, לטובת האינטרס הפוליטי של עצמו. מה יקרה בשנת 2018, אשר צפויה להיות שנת הבחירות? ראש הממשלה ירצה כספים למטרות שלו. ושר החינוך ירצה. ושר החקלאות. ושר הביטחון. עוד לפני שדיברנו על, חס ושלום, מבצע צבאי כזה או אחר, שיעלה מיליארדים. תחשבו כי לכל המטרות הללו, מוצדקות יותר ומוצדקות פחות, היום גם ברמה תאורטית אין מקורות מימון. נתיב בטוח לשחזור תסריט סוף 2012, כאשר "לפתע" התברר, כי ישנו חור ענק בתקציב בגובה של 39 מיליארד ₪. היכן האחריות הפיסקלית? ככל הנראה, נשארה בממשלה, אשר פורקה בתחילת דצמבר 2014.

העתיד

ומה לגבי עתיד כלכלת ישראל? האם משרד האוצר ומשרד הכלכלה קיימים רק על מנת לחלק את העוגה הקיימת? שימו לב – גם על פי התכנית החדשה, הגדלת נקודות הזיכוי מתוכננת רק לשנים 2017-2018. כפי שנוכחנו לדעת, גם בשנים הללו אין לכך מקורות מימון ודאיים, שלא נדבר על 2019 ואילך. היעדר ראייה לטווח ארוך כבר אמרנו? מה עם הגדלת העוגה? הוצאת המגזרים "הבעייתיים" לשוק העבודה?  הגדלת הפריון בעבודה? שיפור שירותים חברתיים?

ברור לגמרי, כי אם ממשלת ישראל תמשיך לעסוק בפוליטיקה קטנה ובחלוקת סוכריות זניחות לאזרחים, במקום לטפל ברצינות בפתרון בעיות היסוד של כלכלת ישראל, בקרוב מאוד מצב מעמד הביניים – המשרת, העובד והתורם – רק יחמיר.

ובחזרה לפרגון. אני מאמין כי משה כחלון הוא אדם טוב. אני אשמח לפרגן לו ברגע שאשתכנע, כי הוא מבצע צעדים נכונים ומחושבים למען כלכלת ישראל ואזרחי ישראל. כרגע, לדאבוני, זה לא המצב.

אגב, מה עם מחירי הדיור?