כחותם על ליבך מאת הילה ארוון

וואו, איזה ספר מצוין! היה תענוג לקרוא, נהנתי מכל רגע.

הספר בגדול מדבר על המאה ה-15, תקופת גירוש ספרד. אני מתה על רומנים היסטוריים וכל כך שמחתי להחשף לתקופה הזו שכמו שהילה ארוון כתבה בהקדמה, רובנו לא יודעים עליה הרבה פרט לזה שהיו יהודים אנוסים והיתה אינקוויזיציה.
אין ספק שאני רואה עכשיו את הדברים אחרת לגמרי.

הסיפור מתחיל עם רבקה אטיאס שהיא כבר זקנה מאוד והנין שלה רוצה להתחתן עם בחורה בשם אסתר דנינו ומסתבר שרבקה נדרה נדר שאסור לאף אחד במשפחת אטיאס להתערבב עם מישהו ממשפחת דנינו לדורות.
אנחנו רק מקבלים רמז קטן שראובן ורות דנינו הם אלה ששברו את ליבה לפני המון שנים והביאו לחרם הזה.
מפה מתחיל הסיפור של ראובן דנינו עם טרגדיה גדולה, אחרי שכל משפחתו נרצחה והוא מתחיל מסע נדודים בספרד כיהודי שהמיר את דתו, אך עדיין מנסה לשמור על יהדותו בסתר.
לאורך כל הדרך ניסיתי להבין מי זו הרות הזו שהיתה אהובתו ובשלב מסוים שקלטתי לאיזה כיוון זה כנראה הולך, אהבתי אפילו עוד יותר את הסיפור.
בדברי הסיום כתבה הילה שהיא עצרה עם הכתיבה של הספר לפני שנים כי היא נקלעה קצת לתסבוכת בסיפור של ראובן ולקח לה זמן למצוא לזה פתרון – אז הילה, הפתרון היה מעולה ומדויק!

ניכר מאוד שנעשה מחקר גדול על התקופה ויש הרבה מאוד פרטים על התקופה (אמנם היו פרטים קטנים שאני לא סגורה שהיו באמת קיימים במאה ה-15, אבל הסיפור היה מצוין אז זרמתי עם זה ;))
ונעשה שימוש בשפה המתאימה לתקופה, כך שזה צייר את החיים שם בצורה מלאת חיים ואפשר היה ממש להרגיש את האווירה.
זה סיפור שמשלב בתוכו מעבר להיסטוריה, סיפורי אהבה יפים, צער וטרגדיה אבל גם הרבה מאוד אומץ וטוב לב והכל יחד היה נפלא והצטערתי שהסתיים.

אז אם אתם כמוני, אוהבי רומנים היסטוריים, אני ממליצה בחום לקרוא את הספר הזה.