כחוט השני/ חוה עציוני- הלוי

חוה עציוני – הלוי מביאה אלינו את הגרסה התנ"כית של נשים קטנות. זהו סיפורן של חמשת בנות צלפחד, שעם מותו של אביהן עשו את הלא ישוער והפכו לנשים גדולות מהחיים, אך, כנשים קטנות הן חוו גם תהליך התבגרות, הכולל בתוכו אהבות, תקוות, אכזבות, שברון לב,תשוקה והמון אומץ… כל זאת על רקע סוף יציאת מצרים ותחילת ההתנחלות בארץ.

981784

היו אלו ימי סוף תקופת הנדודים של בני ישראל במדבר. לצלפחד היו חמש בנות: מחלה, נועה, חגלה, מילכה ותרצה.
צלפחד נפטר בטרם עת ממגפה בעם שתקפה אותו בגלל חטא שחטא עם אישה מדיינית.
על מנת להקים לאביהן יש ושם בישראל, נועה הגתה רעיון, שכאשר יבואו אל הארץ, מאחר ואין להן אחים, הן יקבלו את הנחלה שאמורה להיות של אביהן.מדוע רק בנים ראויים לרשת את נחלת אביהם? מדוע לא יהיה גם לבנות חלק ונחלה בישראל?לא כל מה שהיה מעולם חייב להיות לעולם…

נועה הציעה לפנות למשה כדי לשנות את אושיית החוק. כך, הן פנו אליו בעזרת יאיר ופנחס שהיו אהוביהן של נועה ומחלה.

משה נהנה לבקשתן וכך גם נקבע " כי ימות ובן אין לו והעברתם את נחלתו לבתו".
בנות צלפחד הביאו לחידוש הלכתי לפיו בנות יורשות את רכוש אביהן כאשר אין בנים זכרים ובכך נוצר חוק ירושה חדשני בימים קדומים אלו של המקרא. הן הפכו להיות נשים גדולות מהחיים ולפמיניסטיות הראשונות של המקרא.

הן השיגו צעד חשוב כלפי הנשים בעת ההיא. אך, מה יהיה מחירו עבור בנות צלפחד?

הן יוכלו לבחור את אישיהן רק מתוך בני שבטן. זאת למען לא תעבור נחלה ממטה למטה, ובוודאי לא לכוהנים שלא יזכו בנחלה בין בני ישראל.

מי שנפגעה מן הגזרה הזו היתה מחלה, אשר אהובה היה משבט לוי. דבר ששימח את הוריו, אשר לא ראו בה שידוך הולם.

אך,לא רק מחלה כאבה את האהבה…

מסתבר שטלנובלות יכולות להתרחש בכל תקופה, גם אם הן מתרחשות בתקופה שאין בהן טלוויזיות 🙂 

מחלה נאלצה לוותר על אהובה וארוסה בגלל היותו משבט לוי.
נועה היפה מבנות צלפחד, שאהבה את יאיר מכל, חוותה את כאב הבגידה ממנו. את יאיר פיתתה עם חוטי שני אחותה הצעירה , תרצה. אבל, בגידתו של יאיר היא לא הבגידה היחידה שהיא תחווה מגבר…

חוגלה ומילכה, התאומות התאהבו בזוג אחים, אך,להם סוד משפחתי אפל ומסתורי המאיים על נישואיהם העתידיים.

ותרצה? האם היא תצליח לכבוש את ליבו של יאיר?

את זה כמובן, שתצרכו לקרוא בעצמכם… ובהחלט כדאי לכם, כי הספר מצויין 🙂

ומהו אותו חוט השני, המהוה את שם הספר?

במלחמת כיבוש יריחו, רחב הזונה סייעה למרגלי יהושע במשימתם. רחב הסתירה את המרגלים ששלח יהושע, וסייעה לבריחתם, ובכך סייעה בכיבוש העיר הראשונה בסדרת הערים שכבש יהושע בארץ כנען. כתודה, הובטח לרחב שעם הכיבוש של יריחו היא ומשפחתה תנצל.
"את חוט השני הזה תקשרי החלון אשר הורדתני בו ואת- אביך ואת- אמך ואת אחיך ואת כל- בית אביך תאספי אליך הביתה". והיא אמרה, "כדבריכם כן- הוא", וקשרה את חוט השני, שכן היתה תקוותה להינצל, בחלון.

לרחב ולבני ביתה, חוט השני שהשתלשל מחלונה היה להם חוט של תקווה. זוהי התקווה שהניעה את בנות צלפחד בפרט ואת בני ישראל בכלל בתקופה ההיא.
חוט השני בספרה של חוה עצמוני הוא מצד אחד חוט של תקווה להצלה, אך, לא רק. הוא גם היה זה המביא לאובדן, כפי שקרה כשתרצה פיתתה את יאיר עם חוט השני.

רומן זה הוא הרומן התנ"כי השביעי שחוה עציוני- הלוי כתבה. קדמו לו: אשת לפידות, אפר על ראשה, ולו שתי נשים, אל אשר תלכי, והמלך לא ידעה ושפחתי בחיקך.
ספר זה נסמך על חומר מחקרי רב על התקופה המסופרת של סוף יציאת מצרים ותחילת ההתנחלות בארץ ומתבסס על סיפורן המקראי מספר "במדבר" של בנות צלפחד. ובכך, מתאפשר לנו הקוראים להכנס לעולמן של בנות צלפחד ולרוח התקופה.

מאחלת לכם קריאה מהנה!

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)