התחקיר על השף רפי כהן: צהוב ומיותר

מלאכתם של צדיקים לא נעשית בדרכים צהובות. על השף רפי כהן שנפל כלכלית ונקלע לבעיות הברנז'ה ידעה עוד לפני התחקיר של אורלי וגיא. היכן עובר הגבול בעתונות האמיתית בין צהוב רכלני לחשיפה לצורך סיוע באמת?

גבולות. אנחנו מדברים על גבולות כל הזמן, בלי הפסקה.

אנחנו מדברים על גבולות כשמדובר בפגיעות מיניות, אנחנו מדברים על גבולות כשמדובר בשיח ברשתות, אנחנו כל הזמן תוחמים את עצמנו בגבולות וזה הגיוני כל כך, כי סך הכל, בחברה נורמטיבית, במדינה מודרנית, בשנת 2019, אם לא יהיו לנו גבולות נאבד את זה.

אבל הגבול הכי הכי חשוב, בעיתונות, הוא אותו הגבול שמבדל בין כתבה עיתונאית טובה שבאה לסייע באמת, לבין כזו שהופכת לאייטם צהוב, רכלני, משפיל שמוריד לרצפה אדם שככל הנראה, לא מעוניין להיחשף אבל מתהדרת בכותרת "אנחנו רוצים לסייע לך".

אתמול שודר התחקיר של אורלי וגיא ב'חדשות 13' על השף רפי כהן ונפילתו הכלכלית. מלאכתם של צדיקים לא נעשית בדרכים צהובות, על השף רפי כהן שנפל כלכלית ונקלע לבעיות, הברנז'ה ידעה עוד לפני התחקיר של אורלי וגיא. איפה עובר הגבול בעתונות האמיתית בין צהוב רכלני, לחשיפה לצורך סיוע באמת? נדמה שבתחקיר של אורלי וגיא על השף רפי כהן, נעלם הגבול הזה.

צילום מסך (אנחנו רוצים לעזור לרפי, אז למה לצלם את זה לסרט צהוב?)
(צילום מסך) אם אתם רוצים לעזור לרפי, למה לצלם את זה לסרט צהוב?

בתחקיר נראים אורלי וגיא תרים אחר השף רפי כהן ברחובות ומחפשים אותו בין אנשים שמעדכנים היכן הוא היה, איך הוא חי, היכן הוא חי ובדיוק לאן הוא הלך באותו הרגע בו הם מחפשים אותו. עכשיו, ברצינות – אורלי וגיא, הם שני עיתונאים מוכשרים שהיתה לי הערכה מאד גדולה אליהם בעבר, עד לכתבה הזאת.

קשה לי עם כתבה צהובה שמתהדרת בכותרת "באנו לסייע" אבל בעצם חושפת אדם במערומיו, בנקודה הכי נמוכה שהוא ככל הנראה נמצא בה, אדם שלא מעוניין שיחשפו אותו או יראיינו אותו או יראו אותו. ובעצם גורמים לו להשפלה עצומה, למשפחתו, ולחבריו.

מעבר לראיונות עם קולגות שהספידו את רפי כהן, מה שגורם לנזק נפשי לדעתי אפילו יותר גרוע מהכתבה עצמה ואפילו שיחת טלפון משפילה אל אמו של רפי כהן, במהלך צילום והקלטת השיחה, באופן שגרם לי לנוע באי נוחות בכסא כצופה, הכתבה מלווה כל הזמן ב"אנחנו רוצים לעזור", "שרק יגיד".

איך הכתבה הזאת מסייעת? אני מניחה שמעגל השפים והחברים הקרובים של השף כהן מעודכן במצב שלו, כמו גם שהתחקיר דאג לעדכן על פי ראיון עם כונס הנכסים שזה אכן מה שקרה.

אז אם כל מי שצריך כבר להיות מעודכן, מיודע, מאחורי הקלעים כבר יש פעילות כלשהי, מה המטרה לראות את שני העיתונאים מסתובבים ברחובות ומחפשים אחרי אדם שלא מעוניין להיחשף בנקודה הכי כואבת בחייו? כאן – נעלם הגבול בין עתונות איכותית, לבין כתבות צהובות. 

הספד של אדם במילים "היה", הזיכרון של אדם ששוכחים לו את כל מה שעשה עבור אחרים ולמען, ומתמקדים בפרטים "עסיסיים" של עולם תחתון, של חובות, של סמים, בליווי תמונות משפילות זאת לא עיתונות. זה לא תחקיר, זאת רדיפה צהובה שמטרתה לסחוט לייקים ורייטינג מהסוג הנמוך ביותר.

צילום מסך: השף רפי כהן

הרשת גועשת, התגובות לא חיוביות ובצדק. זה כבר הרבה מעבר לשיימינג, זה הרבה מעבר לרצון לעזור. אני לא אומרת שאין כאן שום רצון לעזור, יכול להיות שבפנים, עמוק בפנים, כן מישהו חשב שזאת הדרך, אבל שביל האבנים הצהובות הזה בתקשורת ובעתונות עבר את הגבול בתחקיר הזה, הרי אפילו בפרומו הקטן שהעלתה אורלי בדף הפייסבוק של 'אורלי וגיא' היא העלתה בו את ההתלבטות האם כן לשדר את הסרט, ואני שואלת: איפה באמת היתה ההתלבטות? 

צילום מסך: עמוד הפייסבוק של 'אורלי וגיא'
(צילום מסך: עמוד הפייסבוק של 'אורלי וגיא')

בתוך כל הנושא של מסרים פוגעניים שעולים בתקשורת, צריך להכניס גם את נושא התקשורת הצהובה שכולאת אותנו ומנסה לשבש את הדעה ההגיונית שלנו, כמי שניזונים מהתקשורת. והרי זה לא רק אנחנו, זה גם הדורות הצעירים שלנו, הילדים שלנו, שיום אחד יחשבו שעתונות היא רק רכילות, וזה עצוב.

הנחמה היחידה היא שעוד נותר כאן דור של אנשים שמאמינים שאפשר לשנות ולתקן.

צילום מסך מתוך האינסטגרם של אהרוני
(צילום מסך מתוך האינסטגרם של השף ישראל אהרוני)

ואכן, התמונה שהעלה השף ישראל אהרוני לאינסטגרם שלו משקפת היטב את התחושה של רבים מאיתנו, כולל אותי.

לא חייב לאפשר לתקשורת הצהובה לכלוא אותנו, אפשר גם אחרת.

לקריאה נוספת:

השף האבוד

עקבית לביא מג'ר
אמא לאהבות הגדולות בחיי, נושמת צילום וכתיבה. אפשר לקפוץ לביקור גם כאן: https://www.facebook.com/mysoulphotographer