כוח רצון בדיאטה זה לא מספיק

החלק העצוב הוא שגם אלה שסובלים מעודף משקל, הפנימו את עולם הערכים של הרזים ומאמינים שחסר להם רק כוח רצון. ונכון, כוח רצון הוא חשוב והכרחי- אבל הוא לא מספיק. צריכים גם אמונה, לקיחת אחריות וחשוב לא פחות דיאטה שאפשר לעמוד בה לאורך זמן

בחורה עם מחשב נייד

האישה שהגיעה לשיחה, התיישבה נכבדות נאנחה ואמרה: "אני בעצם לא יודעת מה אני עושה פה, הרי אני אחרי אינספור דיאטות ותראי את התוצאה" והצביעה על עצמה ושתקה. ואכן, היא הייתה באמת אחרי המון דיאטות, כולל, ניתוח קיצור קיבה. בעצם, כל חייה, מגיל צעיר היא עושה דיאטה. וכן, היא רזתה עשרות ק"ג וגם שמנה עשרות ותמיד עוד קצת. וכך,  מדיאטה לדיאטה היא רק שמנה. את הכאב, האכזבה והייאוש אפשר היה לחוש ולהרגיש.

"אני, כנראה, פשוט חסרת כוח רצון", ניסתה לסכם. וזה היה החלק הכול כך כואב בשיחה. אישה זו שהתנסתה ואינספור דיאטות – חסרת כוח רצון? זו בעצם ההשקפה של חלק גדול מהרזים, מאותם שבאמת בקלות יורדים את 2 הק"ג שעלו ולא מבינים מה עובר על חבריהם. "מה הבעיה שלך", אמר אחד הבעלים למשתתפת בסדנא.

"בשביל מה את צריכה ללכת למפגשים. אני אשקול אות, את רק תסתמי את הפה!". אז, חברים, אם זה היה כל כך פשוט, לא הייתה בעיה של השמנה בעולמנו. החלק העצוב הוא שגם אלה שסובלים מעודף משקל, הפנימו את עולם הערכים של הרזים ומאמינים שחסר להם רק כוח רצון. ונכון, כוח רצון הוא חשוב והכרחי- אבל הוא לא מספיק. צריכים גם אמונה, לקיחת אחריות  וחשוב לא פחות דיאטה שאפשר לעמוד בה לאורך זמן.

טעיות בדיאטה. צילום: שאטרסטוק

וכדי שלא נזרוק סתם כך משפטים של "זה רק כוח רצון", או "קצת לסתום את הפה" או "קח את עצמך בידיים" (זה כבד מידי…), אני משוכנעת שאותם מטיפים שזורקים את המשפטים האלה לא היו מסוגלים לעמוד אפילו בעשירית מהדיאטות שעשו חבריהם. חבל רק שלרוב הניסיונות האלה לא היה סיכוי להצלחה.

ונחזור לגברת שפתחתי עימה. בעצם, מגיע לה פרס נובל לכוח רצון. כולנו צריכים לפרוש לפניה שטיח אדום ולצעוק בקול גדול "כל הכבוד"!! הנה, למרות כל הניסיונות הכושלים, למרות אי ההצלחות, היא הצליחה להביא את עצמה לניסיון נוסף. מדהים, באמת כל הכבוד. אבל כדי לא להפוך גם את הניסיון הזה לעוד ניסיון נפל שרק מוסיף לייאוש, לחוסר התקווה בואו נלמד מניסיונות העבר. נסיק מסקנות  מההצלחות ומאי ההצלחות, ננסה לא לחזור על אותן טעויות ואנא, לבחור בדיאטה שאפשר לחיות איתה בשלום. זה לא פרויקט לחודש חודשיים, זה תהליך לחיים.

 ומה אפשר "לקנות" בפרוסת עוגה עשירה שכל כך בא לאכול שרק חושבים על "דיאטה"? ובכן, פרוסה כזו=8.5 פרוסות לחם רגיל = 17 פרוסות לחם קל =שניצל (תקני, מטוגן, אמיתי) + תפוח אדמה אפוי + פלח אבטיח + 3 כדורי גלידה = כ- 700 קלוריות. אז מה כדאי יותר ?

 לאחר שהייתה אחראית על תוכניות חינוך לבריאות במחוזות העמק ודן בקופת חולים הכללית והבינה שלצוותים הרפואיים והסיעודיים אין את הכלים להתמודד עם הבעיה שהפכה מגפה של ממש, פיתחה גרנות תוכנית ייחודית שאין בה אסור. הכל מותר! זו רק שאלה של כמויות. אין הכתבה מלמעלה של מה לאכול ומה לא. לאדם עצמו ניתנים הכלים לבנות את התפריט המתאים לו, מה יאכל, כמה ומתי. המטרה העיקרית של התוכנית היא ללמד להפסיק את המלחמות המיותרות, ללמוד לקבל את עצמנו ולהתיידד עם האוכל. כאשר המוטו הוא לאכול נכון, חכם, טעים ומשביע, ליהנות מהאוכל ולרזות.

הדיאטה נהרסה? (צילום: Thinkstock)

"אני מסתכלת בכאב גדול על מה שקורה", אומרת רחל גרנות, "בתחילת עבודתי חשבתי לתומי שתוך זמן לא רב עם המודעות הרבה לחשיבות תזונה נכונה, האינפורמציה הרבה שקיימת בערוצי התקשורת הרבים שבעיית ההשמנה תלך ותפחת. לצערי, לא רק שהמצב לא השתפר אלא אף הורע. כיום, בנות 9 מתחילות את ניסיונות הדיאטה הראשונות. הדיאטות יותר ויותר מטורפות, כמעט ללא סיכוי להצליח בהן לאורך זמן. כל הניסיונות האלה מעצימים את ההרגשה שאני לא בסדר, ללא אופי, דימוי גוף ירוד, חוסר בטחון עצמי וכו'. בקיצור, אנחנו מגדלים דור של שמנים וכאלה עם הפרעות אכילה".

התוכנית הייחודית שפיתחה גרנות, מעניקה כלים לצאת לחופשות, לבלות במסעדות, להשתתף באירועים ולעבור את החגים בשלום. כל זה בלי צווים, חוקים וכללים שאי אפשר לעמוד בהם. יש התייחסות לאספקטים המחשבתיים והרגשיים באכילה. וכך, התוכנית "לאכול ולרזות עם רחל גרנות"  מעניקה כלים לזהות את הטעויות המחשבתיות המושרשות בכל אחד מאיתנו ולתקנן.

 ** הכותבת היא רחל גרנות, שפיתחה תוכנית ייחודית לאכילה – "לאכול ולרזות עם רחל גרנות" לפיה מותר לאכול הכל ולהתיידד עם האוכל. התוכנית זמינה גם באינטרנט. גרנות היא יועצת תזונה בעלת תואר שני בחינוך לבריאות מאוניברסיטת קליפורניה בארה”ב ועוסקת בנושא מזה שלושה עשורים. כתבה טור במוסף “שלך” בעיתון ידיעות אחרונות. היא פרסמה שני ספרים בנושא: “לאכול ולרדת עם רחל גרנות” ו-”מועדון המנצחים”, שנכתב יחד עם סמדר שיר.

טלפון ללקוחות אונליין / בירורים / קביעת תורים : 073-207-2207

גרנות מרכזת סדנאות לירידה במשקל, בהרצליה ובתל אביב. רחל גרנות מזהירה מפני דיאטות בגיל צעיר המובילות להשמנת יתר והפרעות אכילה. לאחר שהייתה אחראית על תוכניות חינוך לבריאות בקופת חולים כללית, פיתחה תוכנית ייחודית לאכילה- "לאכול ולרזות עם רחל גרנות" לפיה מותר לאכול הכל ולהתיידד עם האוכל.

צילום: שאטרסטוק

 

 

רחל גרנות
פיתחה תוכנית ייחודית לאכילה - "לאכול ולרזות עם רחל גרנות" לפיה מותר לאכול הכל ולהתיידד עם האוכל. התוכנית זמינה גם באינטרנט. גרנות היא יועצת תזונה בעלת תואר שני בחינוך לבריאות מאוניברסיטת קליפורניה בארה"ב ועוסקת בנושא מזה שלושה עשורים