כובע מלא שמיים / טרי פראצ'ט

טיפני אייקין בת אחת עשרה עכשיו. שנתיים עברו מאז הצילה את אחיה מידיה של מלכת הפיות בעזרת קרפד, מחבת ומילון וכמובן בעזרתם של הנאק מאק פיגלי – הם בני החורין הקטנים.

כובע מלא שמיים

הוצאת קדמת עדן 2008, 269 עמ'.

תרגום: יונתן בר

טיפני אייקין בת אחת עשרה עכשיו. שנתיים עברו מאז הצילה את אחיה מידיה של מלכת הפיות בעזרת קרפד, מחבת ומילון וכמובן בעזרתם של הנאק מאק פיגלי – הם בני החורין הקטנים. טיפני רוצה להיות מכשפה אמיתית ולשם כך היא צריכה להתלמד אצל מכשפה אמיתית בוגרת במסווה של משרתת. זה היה נהוג במקום בו גדלה, שהעבודה הראשונה של נערה בגילה היא 'לתת שרות' בדרך כלל בביתה של אישה זקנה ובשכר נמוך. היא נפרדת ממשפחתה ויוצאת לדרכה בחברתה של מרת טיק. את מרת טיק אנחנו מכירים עוד מהספר הראשון. היא הראשונה שמזהה בטיפני את סממני המכשפות.

בעזרתה של הגבירה רוח שעווה, נבחרת מרת לבל ללמד את טיפני את העבודה הנדרשת, אלא שעוד לפני צאתה מהבית, קורה לטיפני משהו מוזר. היא מצליחה לצאת מתוך גופה כדי שתוכל להתבונן בעצמה במקום להתבונן במראה. לרוע המזל, מסתובב בסביבה משהו עתיק מאד שזקוק לגוף כדי לממש את עצמו. הגוף ה'ריק' של טיפני זמין מאד עבורו והוא משתלט עליו בזמן מסעה אל מרת לבל.

מסתבר, שלהיות מכשפה אמיתית כרוך בעבודות לא כ"כ זוהרות. מרת לבל נותנת סעד לכל המסכנים בכפר, אבל מרת לבל היא יצור מיוחד בפני עצמו. ה…'דבר הזה' שמממש את עצמו בגופה של טיפני, אינו מרוצה בכלל מעבודות היום יום המשעממות של מרת לבל וטיפני יוצאת למסע אל ארץ המוות כדי לגלות איך להפטר ממנו. הפיגלים הקטנים והנאמנים מלווים אותה בדרכה, אלא שעכשיו לי סטים המנהיג נשוי ואשתו- מלכת השבט אינה מרוצה בכלל מצאתו למסע הזה, מאחר ובספר הראשון הוא היה אמור להנשא לטיפני עד כמה שזה נשמע מוזר ולא הגיוני. כך שבספר השני יש לנו מרכיב חדש בסיפור – קנאה.

לא התחברתי אל דמותה של טיפני בספר הראשון ולא הצלחתי להתחבר אליה גם בספר השני. יש בדמות שלה משהו שלא מאפשר לי כקוראת להתחבר אליה. כנראה שטיפני מציאותית מדי לספר פנטזיה. היא מנסה להדמות לסבתא אייקין שנפטרה זה מכבר. לא מספרים לנו על חוויות ילדות שלה. המסעות שהיא יוצאת אליהם, הם, הם חוויות הילדות שלה. התנסויות מאד כבדות לילדה בגילה, גם אם היא נמצאת מאד מתאימה להם.

גם בספר הזה התנהגותם של הפיגלים הקטנים המשיכה להצחיק אותי. אהבתי מאד את מרת לבל וגם את הגבירה רוח שעווה.

בספר הראשון, היה ברור מאד מכלתחילה איך מתקשר השם של הספר לסיפור. כאן אם אתם רוצים לדעת את ההקשר תצטרכו לקרוא את הספר. הגיוני לא?

בני החורין הקטנים

סיגלית בן-ישראל
כאן תמצאו סקירות של ספרים, סרטים וחוויות אישיות. הסקירות הן אישיות שלי או של חברים שקוראים וכותבים. למען הגילוי הנאות אספר לכם, שבנוסף לספרים שלי, אלו שאני רוכשת או שואלת, לעיתים אני מקבלת ספרים לקריאה וסקירה מההוצאות לאור השונות. אני תמיד כותבת בכנות את תחושותי לגבי הספרים שאני קוראת ולכם נותר רק לבחור אם הם לטעמכם או לא. שמחה לארח אתכם בבלוג שלי ואשמח אם תגיבו.