"כאן עובדים בכיף"

“תבחר עבודה שאתה אוהב ולא תצטרך לעבוד יותר אפילו יום אחד בחייך”. זו אחד מאמרות השפר של קונפוציוס.

אז אני לירז ואני אוהבת לעזור. העבודה שלי מאפשרת לי לעזור לאנשים ולכן רב הזמן אני אכן לא מרגישה שאני "עובדת".

כשבחרתי את מסלול חיי לא ראיתי את העזרה כאידיאל מול עיני, חשבתי שאני טובה בתחום המשפטי ולא מעבר לכך.

התיק שמבחינתי שינה את הצורה בה אני רואה את העבודה שלי, היה תיק שלקחתי "פרו-בונו" (בהתנדבות, ללא תשלום שכ"ט) כאשר הייתי עו"ד בתחילת דרכי.

מס' חודשים לאחר שקיבלתי את הרשיון, פתחתי את המשרד ועשיתי החלטה: במשרד שלי יהיה בכל זמן נתון, לפחות תיק אחד שאטפל בו בהתנדבות. וכך הצטרפתי לפרוייקט "שכר מצווה" של לשכת עוה"ד.

תמונה בעמוד מלא (4)

התיק הראשון שלי לא איחר להגיע. מדובר היה בתיק של מלי (שם בדוי) אישה צעירה, נשואה עם ילדים, אשר נפרדה מבעלה. האישה קיבלה פס"ד בו חוייב הבעל לשלם דמי מזונות, אך הוא לא שילם ולו שקל אחד ונעלם. החוב עמד מעל 100,000 ₪.

מלי ניסתה לגבות את דמי המזונות אך לא הצליחה: הבעל אמנם עזב את הדירה, אך לא שינה כתובת וכך למדה מלי היא בעלה קיבל דמי אבטלה מהמוסד לביטוח לאומי, היות והחברה שעבד בה נסגרה.
מלי שלחה לבד, עיקול על דמי האבטלה.
הביטוח לאומי השיבו לה שהיא הגישה את העיקול "בקוד לא נכון" ולכן לא בוצע כל עיקול.
מלי לא התייאשה, לקחה חופש מהעבודה ורצה והגישה שוב עיקול, הפעם בקוד הנכון.
לאחר כשבוע קיבלה תשובה מהביטוח לאומי, שהם אינם משלמים לבעלה כסף ולכן אין מה לעקל. במצב מוזר ומופתע ובעיקר מיואש הגיעה אלי מלי – כי איך היא הקטנה תלחם בביטוח הלאומי?

ששמעתי את הסיפור וראיתי את המסמכים מיד הבנתי שניתן לעזור למלי.
ביקשתי מההוצל"פ בקשה "פשוטה" – שביטוח לאומי יעביר לי דו"ח מהם הכספים ששילם לבעלה של מלי, בשנה האחרונה.
תוך חודשיים קיבלתי את הדו"ח. ומה אני רואה שם? שביטוח לאומי שילם לבעלה של מלי כספים מידי חודש במשך חצי שנה, כספי דמי אבטלה ומילואים.

1

מלי עדיין היתה ספקנית. איך זה יעזור לי? שאלה, שהרי ביטוח לאומי כבר שילמו לו את כל הכסף. לא ניתן להחזיר את הגלגל אחורה.

מלי אמנם היתה בספק, אבל אני לא.
הגשתי בקשה לחייב את הביטוח לאומי לשלם למלי את כל הכספים שהם העבירו לבעלה, בניגוד לצו העיקול (ששלחה להם מלי מס' חודשים קודם לכן).

עוה"ד של הביטוח לאומי התקשר אלי וניסה לגרום לי לוותר על הבקשה, ואף הגיש מס' תגובות ובקשות להוצאה לפועל כדי לדחות את הבקשה שלי. אני התעקשתי על הבקשה ובסופו של הליך, הביטוח לאומי התקפל, הודה בטעות שלו ושילם למלי את הכספים ואפילו עם תוספת של ריבית והצמדה.
זו היתה רק ההתחלה, לאחר מכן הצלחתי לגבות עבור מלי וילדיה, ממקורות אחרים, כמעט את כל החוב.

003-8

התיק הזה, הינו אחד מתיקים רבים, בהם טיפלתי. בתיק הזה אמנם לא קיבלתי תמורה כספית, אך אי אפשר לומר שלא קיבלתי תמורה בכלל. הסיפוק הגדול של העזרה שנתתי היא תמורה ענקית, שלא תסולא בפז.

לירז גונן אללוף
עו"ד ונוטריון. עוסקת במקרקעין, פשיטות רגל, הוצל"פ חוזים ותביעות אזרחיות. נשואה לאלוף נעורי ואם לשתי בנות מקסימות. אוהבת את העבודה שלי, ללמוד ולנסוע לחו"ל. בשל שפע הפרוייקטים שיש לי תמיד, קוראות לי החברות "המתקתקת". מוזמנים לעקוב בדף העסקי: גונן אללוף - משרד עו"ד ונוטריון.