כאן לא בית קפה / ג'קי לוי

ג'קי לוי כותב מאוד יפה – רגיש ואנושי, ציני וכואב. התחלתי לקרוא והסתמררתי, התרגשתי וקצת דמעתי וגם חייכתי. קלאסיקה חדשה לעולם היהדות. קראו

כאן לא בית קפה

..

כאן לא בית קפה/ ג'קי לוי

מקור

סיפורים קצרים

206 ע'

כנרת, זמורה – מוציאים לאור

..

 כמה טוב שג'קי לוי כתב ספר למבוגרים. אינני מכירה את ספרי הילדים שלו אך למבוגרים הוא בהחלט כותב מצוין.  "כאן לא בית קפה" משתייך בעיני אוטומטית לקלאסיקה הספרותית של עולם היהדות והמסורת.

ובספר זה עשרה סיפורים על בית הכנסת כפי שלא הכרתם, כפי שאנו מכירים ובדרך כלל לא מספרים. סיפורים יפים ואמיתיים אם כי חלקם עלולים לקומם,  אבל זה בסדר. האמת לא תמיד נעימה והמציאות לא תמיד פשוטה. עולמו של האדם מורכב ותיוגים אינם שייכים כלל. בכל חברה יש חריגים ושונים לה שבכל זאת שייכים. בחור המסיר את הכיפה ביוצאו מן הישיבה, זקן מרדן וגוי שהוא צדיק.

ומה כבר אפשר לכתוב על בית הכנסת? מי שמכיר יודע שהמון. עולם מלא שם! מי שמכיר אולי לא יכתוב. ג'קי לוי כתב  -בלא התחסדות בלא צדקנות, אך ברגישות ובכנות כשביקורת נוקבת וכאב  שזורים שם.

הסיפור הראשון הוא על רב שלמה, יהודי מופלג בשנים הבא יום יום להתפלל בבית הכנסת עם הפיליפיני שלו, ראול. רב שלמה קורא לו "תפיליפיני". ראול מניח תפילין לרב שלמה, עוטף אותו בטלית, מסדר לו את כנפות הציצית שלא יתפסו בכיסא הגלגלים. ראול אפילו נושק לתפילין לפני הקיפול למורת רוחו של ידיה המצקצק "ליצנות"

המספר, המגיע לבית הכנסת לקדיש של אביו מביט ברב שלמה ללא בושה וכך זוכה הוא לשמוע את סיפורו: "אני כמו הסנה הבוער. ברגע שמוישה מתקרב ואומר הופ, יש כאן משהו מעניין, מה הוא עושה, השיח? מדבר איתו. ומה, רק משה ראה את התופעה הזאת?! המון טמבלים עברו שם וראו אותו בוער באש ואיננו אוכל. ומה עשו? גירדו בסנטר והמשיכו הלאה. אבל אתה מתקרב. אז אספר לך". (ע' 12)

לימדו להביט ותוכלו לגלות דברים מופלאים.

והסיפור על רוני – מגדריות התפילה בבית הכנסת של הישיבה. נדמה לי שהיום כבר אינה קיימת אבל פירותיה בהחלט קיימים עדיין.

עשרה סיפורים לא קלים לאדם דתי, אך מעוררים חשבון נפש ומבט נוקב אל מציאות חיינו ואל העולם המלא, המרתק והנסתר של בתי הכנסת. סיפורים שאני עוד אחזור אליהם.

הסגנון כבש אותי, האמת המוסתרת ובעיקר – מסירות נפש ותעצומות נפש השזורים בסיפורים מסויימים, התלבטויות ומרידות קטנות.

מומלץ מאוד.

פעמיים אפילו

..

על המחבר:

ג'קי לוי הוא עיתונאי ופובליציסט, איש רדיו וטלוויזיה, מורה לתיאטרון ואמן סיפור. ספר הילדים פרי עטו שלושה כוכבים ומטבע ראה אף הוא אור בכנת זמורה-דביר.

כאן לא בית קפה" הוא ספרו הראשון למבוגרים.

..

ציפורה בראבי
בין המילים - על ספרים, על סופרים ועל משוררים, על חינוך וגם פוסטים אישיים