יש רופא באולם | תיאטרון חיפה | ביקורת

במיקום אחד, חדר הרופאים של בית החולים היוקרתי ביותר בלונדון, בו כל האירועים מתרחשים, מתחיל ד"ר יוברט, חזרות לקראת נאום חייו, בפני שורה של רופאים מהמובילים בעולם. עד שמאחת הדלתות נכנסת דמות מהעבר ומסבכת את חייו, הפילגש.

אני מתקשרת לחברה "באה איתי לקומדיית טעויות?"  היא צוחקת ושואלת "מה זה קומדיית טעויות?" אני עונה "הצגת תיאטרון שבטח תהיה טעות להגיע אליה, אבל בואי "  רק חזרתי מחיפה אין לי סבלנות לחפש שוב חניה אז אני גוררת אותה איתי.

יום אחרי ההצגה אני מתקשרת לאותה חברה ומתחילה את השיחה ב "מצב חרום בחדר הרופאים, מצב חרום" והיא 'מתגללת' מצחוק.

d

ההצגה "יש רופא באולם"

מחזה מאת: ריי קוני  תרגום: אלי ביזאווי בימוי: משה נאור תלבושות: אורן דר מוסיקה: רן בגנו  תפאורה: אלכסנדרה נרדי

במקור, ההצגה נכתבה על ידי המחזאי הבריטי הנודע ריי קוני בשנת 1983 ונקראה "נשוי במנוסה", במשך שנים ההצגה עלתה בבבמות התיאטרון בלונדון וברחבי תבל.

ההצגה “יש רופא באולם” הופקה בשיתוף פעולה בין תיאטרון חיפה ותיאטרון הבימה, בהפרש של שבועיים, אני צופה בהצגה השניה של אותו במאי, המנהל האומנותי של תיאטרון חיפה, משה נאור.

נאור, ידוע בכישרונו ובהצלחותיו הרבות לביים יצירות בעלות אופי קומי. את ההצגה הקודמת "על מי ועל מה" ראיתי שבועיים קודם ותהיתי האם גם זו תהיה טובה כקודמתה. שוב הבמאי משה נאור, מצליח להפתיע את הקהל, מוכשר כבר אמרתי ?!

קאסט מעולה, שורה של שחקנים מוכשריםרמי הויברגר, יעקב כהן, לירית בלבן, עידו ברטל, בן יוסיפוביץ, אורנה רוטברג, יואב בר-לב, יוסף אבו ורדה, אלברט אילוז, רבקה בכר, הילה סורג'ון.

העלילה

במיקום אחד, חדר הרופאים של בית החולים היוקרתי ביותר בלונדון, בו כל האירועים מתרחשים. רמי הויברגר בתפקיד ד"ר יוברט, מתארגן, מתחיל בחזרות לקראת נאום חייו. נאום חייו לפני שורה של רופאים מהמובילים בעולם מבטיח לו תפקיד בכיר ועתיד מזהיר יותר בחייו. פעם אחר פעם, הדלתות נפתחות ונסגרות. בהם נכנסים ויוצאים אחד אחרי השניה, רב דמויות ההצגה והקהל מתרגש מהשחקנים.

הדלת ממשיכה להיפתח ולהיסגר, מנהל בית החולים מבקש ממנו להגיע אליו תוך חמש דקות, עמיתים לעבודה המתכוננים להצגה, אישתו שבאה לתמוך ולצפות בו נואם. מפתיחת דלת אחת ועד לפתיחת הדלת השניה הד"ר לא מצליח להגיד פיסקה אחת שלמה. עד אשר מאחת הדלתות נכנסת דמות מהעבר ומסבכת את חייו, הפילגש.

הכניסה של המאהבת מהעבר המביאה עימה בשורה, גורמת לו לאבד את הצפון, להסתבך ולסבך את כולם בשקרים ובעלילות מופרכות.

במהלך שעה וארבעים דקות ד"ר יוברט מנסה לצאת מהמצב. כל פעם מחדש הוא מספר סיפורי כיסוי ומשתמש במשפטים מוגזמים, ראוותנים ובלתי סבירים שמסבכים את כולם.

האחות טד  – הפילגש, מספרת לו על בנם המשותף שהסתירה שמונה עשרה שנה "הוא, לזלי, למטה בקבלה, משתולל, רוצה לדעת מי האבא שלו" כבר מההתחלה הבן מסתבך עם חוקר משטרה.

אישתו של הד"ר חוזרת לבמה והיא איננה יודעת דבר על האחות טד, כשעולה שמו של לזלי ליד אישתו טוען ד"ר יוברט שיש כלב למטה בקבלה. הוא משרבט את השם לזלי במשפטים לא הגיוניים שגורמים אף לטעויות בזיהוי. פעם אחרת הוא טוען כי לזלי הוא בעלה הראשון של האחות טד שנפתר על ידי רכבת שדרסה אותו ופעם אחרת הוא בעלה השני של טד שנפל מהרי ההימלאיה. כך הוא גורם לתקלות בלי סוף ומציג חלק מהשחקנים המשניים כחסרי מודעות או קלי דעת .

הקונפליקט המרכזי גבר נשוי שבגד בעבר באישתו מול ערכים של משפחה,  מעמד וחברות .

עד שהרופא מצליח לעלות לנאום את נאומו מול קהל רופאים ומכובדים מכל רחבי תבל, הוא עולה בטעות בתחפושת של מיס דייזי. יעקב כהן המשחק את עמיתו וחברו הנאמן של דר' יוברט משחק בצורה יוצאת מגדר הרגיל, בתחכום וממיקה מדהימה את התפקיד הארוך והמטיש. באבסורד של הקריאה "מצב חרום, מצב חרום" הוא משתמש לא פעם לתיאור המציאות המגוחכת במיוחד.

b

תפאורה

התפוארה היתה מופשטת, מנימלסטית אך יחד עם זאת מאוד עכשויות, הצבעים הבהירים משרים על הבמה שקט שלא מעיד על הבאות כלל. החלון הגדול מסמל את הכאוס ואת הדרמה המתחוללת בלב ליבה של ההצגה אליו יוצאת האחות של בית החולים מיס דייזי וממנו היא נופלת וחוזרת פצועה  בכדי לתת ללזלי זריקת הרגעה .

המוטיב החוזר של השלג מעורר בי מחשבה כי אולי יהיה שינוי אך ללא הועיל, כל פעם העלילה מסתבכת כיאה לפארסה משובחת ומפתיעה. קצב העלילה מסחרר ומהירותו גדלה ככל שהעלילה מתקרבת לסופה בה כולם רודפים כמעט אחרי כולם.

הקהל והאקוסטיקה

מילה לקהל, אל רק תשתיקו את צילצול הטלפון,  אלא זכרו גם לכבות את השעון המעורר. הקהל היה מרותק וצחק בלי הפסקה אבל צילצולי הטלפון משגעים ומקלקלים את האווירה.

ישבנו ביציע למעלה, הצחוק המתגלגל ושתף הדברים לפעמים הקשה לשמוע את המשפטים המהירים. למרות זאת נהנו מכל רגע. באחת מההתנחתות מישהי נאנחה בקול בטעות ושוב הקהל התגלגל מצחוק . רכשו כרטיס מוקדם, תפסו מקום טוב בקהל אתם לא תרצו לפספס אף מילה.

לקהל שעוד לא ראה את ההצגה , לכו לראות תיאטרון איכותי וקומדיה במיטבה !

c

לתאריכים נוספים לחצו על הקישור כאן  – תיאטרון חיפה

קרדיט תמונות : ז'ראר אלון ובאדיבות תיאטרון חיפה.

הכותבת : אנג'ליקה אגבבייב מנכ"לית angel for business , כתבת תוכן, מרצה ומחברת הספר "דרך המלאך". חובבת תיאטרון וספרות.

עוד מאת אנג'ליקה אגבביב  ביקורת על הצגות בתיאטרון חיפה :

4.48 פסיכוזה, איש הכריות, אקווריום, אנשים טובים, הצגות ילדים בחול המועד, על מי ועל מה .

 

אנג'ליקה אגבייב
האנשים והעסקים שאני מעריכה ואוהבת, הם כאן מהזווית שלי.על המלאכים שפגשתי בדרך וקטעים ספר על "דרך המלאך" שיראה אור בקרוב.