יש לי רעיון – להפוך חלום למציאות

שירה ודן-דן אוהבים לספר זה לזה רעיונות שצצים להם בראש, ואת הכי טובים הם רושמים או מציירים במחברת מיוחדת. יום אחד כשהם מחליטים להקים בחצר בית מבקבוקי פלסטיק, הם מגלים עד מהרה שיותר קל לדבר מאשר לעשות. "יש לי רעיון" מעביר מסר לקוראים הצעירים שניתן להפוך כל רעיון למציאות – באמצעות דמיון, יצירתיות, עקשנות והתמדה, וכמובן, בלי להתבייש לבקש עזרה מאחרים שיודעים איך לעשות את זה.

כאשר ישבתי השבוע עם בתי בת ה-5 להקריא לה את הספר "יש לי רעיון"/ יובל אברמוביץ', לא תיארתי לעצמי כמה דברים חדשים אגלה עליה במהלך הקריאה, ועוד יותר מכך, מה אני הולכת לעשות איתה בעקבות זה, ועל כך בהמשך…

מה עושים עם רעיון?

הסיפור הוא על שירה ודן–דן, חברים טובים שאוהבים לספר זה לזה על רעיונות שצצים להם בראש. את הרעיונות  הכי טובים הם רושמים או מציירים במחברת מיוחדת. יום אחד, כשהם מחליטים להקים בחצר בית מבקבוקי פלסטיק, הם מגלים שזה לא כל כך פשוט להקים אותו.

"בשביל בית ששניים –שלושה ילדים יוכלו לבלות בו בנוחות, צריך המון בקבוקים ! וצריך גם משהו שיחזיק אותם בלי שיתפרקו, ומשהו שיקבע אותם לאדמה וצריך לסדר גם גג ופתחים לדלת ולחלונות… טוב, לא נורא, אמרר דן-דן, זה היה רעיון יפה. לא חייבים להגשים אותו. אבא של שירה מגלה להם את הסוד שלו להגשמת חלומות: כשהוא רוצה להגשים רעיון או חלום, הוא משתף אנשים מנוסים ממנו, כאלה שישמחו לעזור. "הרעיונות שלכם מבריקים אמר אבא והתיישב לידם, פשוט אין לכם מספיק ניסיון כדי להפוך אותם למציאות. פעם גם אני לא ידעתי איך הופכים רעיונות למציאות, עד שלמדתי איך לעשות את זה ולהצליח… "ואם יש משהו שאני רוצה להפוך למציאות ואני לא יודע איך, אתם יודעים מה אני אני עושה?
מה? שני הילדים פקחו עיניים גדולות.
"אני משתף אנשים נבונים ממני שיש להם ניסיון"

אבא של שירה ודן-דן מבקש מהם לקחת דף ועט ולהכין רשימה של כל מי שיכול לעזור להם להגשים את הרעיון.

בשלב זה, שאלתי את עלמה, הבת שלי, מה היא חושבת שצריך לעשות כדי לחבר בין כל הבקבוקים? היא מיד העלתה רעיון של חוט ברזל שיחבר בין כל הבקבוקים וישמור אותם יציבים.
שאלתי אותה במי הייתה נעזרת כדי לבצע כל מיני רעיונות שיש לה בראש. לרשימה נכנסו הגננת שלה, סבא וסבתא, אבא (בחלק הטכני), חברים מהגן ועוד…

מכאן היא המשיכה לחשוב על עוד כל מיני רעיונות כדי לעשות לאנשים את החיים יותר קלים. הדו שיח שנוצר בינינו במהלך הקריאה עודד אותה לחשוב, לדמיין ולהמציא עוד ועוד רעיונות, וכמובן לחשוב על שיתוף אנשים מסביבתה הקרובה כדי לקבל עזרה בהגשמה שלהם.

יש לי רעיון1

התמונה מתוך האתר:UV-TLV.com

ואם יצחקו עלינו ?
בהמשך הספר שירה ודן דן מעלים סוגיה שאולי יכולה לעצור הגשמת חלום והיא, מה יגידו. "ואם יצחקו עלינו" שאלה שירה. "למה שיצחקו? אולי הם יחשבו שהרעיונות שלנו טיפשיים".

אבא של שירה פותר את הבעיה עם עצה משלו "אין רעיונות טיפשיים. יש אנשים שלא מבינים את חוכמתם של אחרים" קרץ לה אבא. בכל מקרה, מי שמשתף אחרים בחלומות שלו צריך להביא בחשבון גם תגובות שלל ביקורת, ספקנות ואולי אפילו לעג… אבל ככה יש יותר סיכוי לקבל תמיכה, חיבוק, עצה ועזרה".

רעיונות נהדרים נוספים עולים במהלך הספר לשירה ודן דן כגון: להשכיר לאנשים בעיר מקומות שקטים לנימנום לפי שעה, או לשים ערסלים בכל מיני גינות שיוכלו לנוח, או מקלחת נוסעת "גט-שאואר" ועוד מלא רעיונות.

הספר הוא בפורמט של מחברת. לצד הסיפור המאוייר, יש דפים המיועדים לכתיבת רעיונות, המצאות וחלומות, לציור ולצביעה ולרשימות למיניהם. הוא מאד חדשני, מעודד חשיבה יזמית אצל ילדים, תעוזה ומעורר חשיבה מחוץ לקופסא. בכך הוא פונה בדיוק לדור שחושב באופן כזה (דור ה- Z ודור האלפא), שניחשבים לדור יזמי יותר מקודמיו.

אברמוביץ' אומר בתחילת הספר ש"לילדים שלנו, אודות לסקרנותם הטבעית, לתעוזה שלהם ולהעדר הבושה לחלום ולשתף, יש רעיונות נהדרים. צריך רק להקשיב להם ולחזק את ביטחונם העצמי. ילדים יכולים להעז, לחלום, לדמיין דמיונות ולהגות רעיונות שלפעמים נראים מנותקים מהמציאות, אבל אולי הם פשוט מקדימים את זמנם"?

לפעמים יוצא לנו לשמוע כל מיני רעיונות שיש לילדים והם נשמעים לנו הזויים או לא קשורים לכלום, אך אם נזרום איתם ונעודד אותם להגשים אותם, הם עשויים להפתיע אותנו מאד.

יש לי רעיון2

התמונה מתוך האתר:UV-TLV.com

מ-רשימה ל-רעיון
לאחר שקראתי את ספרו של אברמוביץ למבוגרים "הרשימה", שמעודד לצעוק ולשתף את החלומות שלנו עם עוד אנשים במטרה להגשים אותם,  ממש רציתי שיצא גם ספר כזה לילדים. הרצון עבד, אפילו בלי ששיתפתי והתאמצתי יותר מדי, פשוט כח המחשבה J ותוך כמה חודשים שמחתי לשמוע שיצא ספר ילדים שמבוסס על אותו עיקרון. סופסוף מישהו מבין את מה שהדור שלנו לא ממש הבין, שכדי ליצור שינוי ולהגשים חלומות, צריך להתחיל את זה מגיל מאד צעיר.

לממש רעיון עם הילדים שלנו
ומה אני עושה עם כל הרעיונות והחלומות של עלמה? כשיש לה רעיון, או רצון למשהו, אני אומרת לה לעצום עיניים ולדמיין אותו, איך הוא נראה, מה הצורה שלו ,מה הצבע, האם יש לו קול או אולי טעם, ממש להרגיש אותו אחרי שהיא כבר השיגה אותו. אחרי שהיא מספרת לי את התחושות שלה, אני לוקחת דף ומחברת ורושמת ביחד איתה את כל מה שעלה לה בראש. זה יכול להיות בציורים, כי היא עוד לא יודעת לכתוב, או במילים. אנחנו מגבשות דרך להשיג אותו. זה יכול להיות קשור בלבנות משהו, או בסיטואציה שמציקה לה בגן והיא רוצה לפתור, או בלהשיג משהו שהיא מאד רוצה.

מעתה נוסיף גם שותפים שיכולים לעזור לנו להגשים את הרעיונות.

לאחר שסיימנו לקרוא את הספר, עלמה מאד רצתה להביא אותו לגן ולשתף את גלית הגננת ואת כל הילדים. הנושא של הגשמת חלומות ורעיונות מאד מוכר  בגן. יש להם תיבה שכל ילד הכניס אליה בתחילת השנה פתק עם החלום שלו שהוא רוצה להשיג השנה, ובסוף השנה התכנון הוא לבדוק האם החלום יצא לפועל. הם גם עובדים הרבה על יזמות וחשיבה עצמאית, כך שהספר הוסיף להם לארגז הכלים שמעודד אותם לחשוב וליישם.

                                                            ******

האם שירה ודן דן הצליחו להפוך את הרעיונות שלהם למציאות? האם הצליחו להקים את בית הבקבוקים ולהעמיד אותו על תילו? מוזמנים לקרוא את הספר ולגלות.
הספר מתאים לילדים קטנים וגם יותר גדולים וכמובן למבוגרים. הורים יכולים דרכו ליצור ערוץ נוסף לשיחה עם הילדים ולהיות גם סוג של מאמנים עבורם, שיתנו להם את הכלים להגשים חלומות.

יש לי רעיון/ יובל אברמוביץ'
עריכה: עטרה אופק
איור ועיצוב: ענבל שריד בר-שקד
הרשימה הוצאה לאור, דצמבר  2016

יש לי רעיון

התמונה מתוך האתר:UV-TLV.com

מיקה אפלבאום
אני מנחת מיינדפולנס למבוגרים וילדים. משלבת סדנאות מיינדפולנס עם כתיבה ככלי לביטוי עצמי. עובדת באופן פרטני ועם ארגונים גדולים שמשלבים את תחום המיינדפולנס בתוכם. בנוסף, אני עוסקת בכתיבה ועריכת תוכן. כותבת למגזינים, אתרי אינטרנט, אתרים פנים ארגוניים, בלוגרית בסלונה בנושאי גוף ונפש, תרבות, לייף סטייל. הכתיבה היא אהבתי הגדולה והשילוב שלה עם מיינדפולנס הוא חיבור מנצח בעיניי.