ירושלים שלי

בירושלים, העיר הכל כך שנויה במחלוקת, זאת שכולם רבים עליה, מתגעגעים אליה ורוצים בה שקט התארחתי. פוסט תיירותי בירושלים.

סאגווי, ירושלים, טיול בעיר העתיקה
הר הבית, הכותל הדרומי, הגן הארכיאולוגי בירושלים
כיפת הסלע והכותל הדרומי

הילדות שלי מחולקת בין ירושלים ליפו. למשך שבועות ארוכים ומבורכים תל אביב הלחה הוחלפה בקיץ המתון שבעיר הבירה. חיינו בין הקצוות, מסתגלים במהירות לפערים הענקיים שבין הערים. את שתיהן אני אוהבת עד היום, כמו את אמא ואבא, חצי חצי, לא יותר ולא פחות.

דודה דליה, אחותה הקרובה של אמי, דוד ראובן ומאיר בן דודי היו ועדיין המשפחה הקרובה ביותר שלי ושל אחיי. בתכלס, אנחנו ומאיר גדלנו כאחים שהופרדו. געגועים עזים היו אז, בעידן טרום הסמארטפונים. בשנות השמונים של ילדותי היו שיחות חוגה מבזק פעם בשבוע, מכתבים בחגים והמתנה חסרת סבלנות לימים משפחתיים מיוחדים ולחופש הגדול.

בית הקרקע עשוי האבנים עם החצר שעוטרה באריחים אוריינטלים מוקם בשכונת הבוכרים. זה היה בית הקיץ שלנו, מקום החופשה שאליו הגענו עם מזוודות באוטובוסים, לעיתים לחודש שלם. הייתי מאושרת ככל שזמן השהייה היה ארוך יותר. לא התגעגעתי הביתה, רציתי עוד ועוד.

בערבים טיילנו בגן סאקר, בגן הורדים, ברחובות הקטנים והצפופים. חוף הים האהוב של יפו הוחלף בריצה בין ממטרות בפארק בצהריים. יותר מאוחר היינו מצטננים באוויר הנעים גם באוגוסט ברחובות העיר. אכלנו פלאפל, טיילנו בשוק בעיר העתיקה. אותו שוק שעם השנים למדתי לפחד ממנו, היה עבורי בית. מקום קסום עם צבעים וריחות של נעליים ותיקים רקומים עשויים מעור. בליל של שפות, של אמונות, מתפללים חרדים וקול המואזין. ומעל הכל היד הגדולה של אבא, שהוליך אותי שם עם כולם בין הסמטאות.

בלילות, בחדר השינה הגדול, אחרי ההמולה הגדולה, שכבנו על מזרנים ודודה סיפרה סיפורי ילדות מארץ זרה. עברית עורבבה בפרסית ואני ראיתי בדמיוני את רחובות שיראז הרחוקה, ואת הווי הילדות בגלות. כל אלה מעורבבים בזכרוני ביחד עם צחוק של ילדים באמצע הלילה ובכי של פרידה, שנייה לפני תחילת החופש הגדול.

מאז עברו כמה שנים, ובילוי של יום או יומיים לביקור קצר כתיירת בעיר שהיא כמעט בית שני, הופך אותי נוסטלגית במיוחד. כמי שלמדה היסטוריה שנים רבות אני מטיילת בערים ישנות בעולם ורואה בעיניי רוחי כיצד חיו בעבר. היסטוריונים הם רומנטיקנים ללא תקנה. הם רואים את הסיפורים שאחרים רואים כעובדות יבשות כסיפורים.

ירושלים, העיר הכל כך שנויה במחלוקת, זאת שכולם רבים עליה, מתגעגעים אליה ורוצים שתהיה שלהם יש גם חיים עירונים ותיירות משגשגת. היא דומה לערים באירופה אבל יש בה ניחוח של המזרח התיכון, וזה מה שהופך אותה לכל כך מעניינת.

הנה מה שאנחנו, הבלוגריות של סלונה, הספקנו בפחות מיומיים:

 26065384_394148951040147_5285737417062481920_n

מלון בוטיק איביס

התארחנו לארוחת בוקר מעולה. זהו מלון בוטיק משגע שפתח את הסניף הראשון שלו לא מזמן בכיכר ציון בירושלים. ארוחת הבוקר היתה מצוינת. אני רגישה למגוון מאכלים וקיבלתי מענה מיידי ואישי. הוצעו לי תחליפים בלי פשרות. החדרים מצוינים והוא מתאים מאוד לנסיעת עסקים או לנופש בעיר.

מסעדת כינור

מנות גורמה צרפתיות במסעדה כשרה זה לא דבר שכיח. כל המנות מושקעות באופן בלתי מתפשר בחומרי הגלם, בעיצוב ובטעם.

מוזיאון המוסיקה העברי

מרתק בצורה יוצאת דופן. תחשבו על כלים אותנטים מכל העולם במגוון חומרים וצורות. המוזאון החדש מעוצב בסגנון מרוקאי ברובו. אלמנטים מיוחדים בתקרה, בדלתות ובקירות עוצבו במיוחד אצל אומנים מרוקאים והובאו לארץ. ככה בדיוק הייתי רוצה שהבית שלי ייראה. המיקוד בו הוא המוסיקה העברית בכל העולם לאורך דורות. וכל זה מוגש בצורה טכנולוגית. מאוד מעניין. מה שעוד הרשים אותי זה המציאות המדומה. אפשר לראות את בית המקדש כאילו מסיירים בתוכו באמצעות משקפיים מיוחדים.  אם תראו אנשים יושבים עם פה פעור, חובשיםמשקפיים ענקיים שחורים ומזיזים את ראשם מצד לצד, אל תדאגו, הכל בסדר, הם נהנים.

אלדד לוי –  מיוזמי הפרויקט המבורך הוא מוסיקאי יוצא דופן המנגן על שלל כלים יוצאי דופן. הוא ניגן עם אמנים מהשורה הראשונה וזיכה אותנו בסולו סנטור פרסי שהגיע לי בול בזמן עם האווירה הנוסטלגית בה לקיתי.

אלדד לוי במוזיאון המוסיקה העברי
אלדד לוי במוזיאון המוסיקה העברי

26222199_395187474227704_8486033547788812288_n

26152687_1753946234676744_1256288830412029952_n

לתיאום והזמנת כרטיסים: טל' 02-5406505

מדרחוב יואל משה סלומון 10, נחלת שבעה ירושלים

מלון רמת רחל

המלון ממוקם בשטח הקיבוץ (מתחם התיירות נפרס על שטח של למעלה מ-100,000 מ"ר ), ומתקיימים בו ארבעה סיורים מודרכים שונים. יש בו כמעט הכל לנופש עם הילדים או בלעדיהם. באמת, עולם שלם של תיירות ותוכן.  מחקלאות אורגנית וקטיף תותים ודובדבנים ועד לחווה אקולוגית וגן ארכיאולוגי. לא צריך לצאת מהקיבוץ. אטרקציה מקסימה היא חידת חמיצר עם ערכה שמפעילה משפחה באזור.  אפילו אופניים להשכרה וסלסלות פיקניק מספקים שם.

26065941_1624843964261784_5130269110004875264_n

חדר במלון רמת רחל
חדר במלון רמת רחל
החווה האקולוגית ברמת רחל
החווה האקולוגית ברמת רחל

 

סיור סאגווי חדש בעיר העתיקה "נעים בעתיקה"


הסיור יוצא מ'מרכז דוידסון'  – בו תקבלו הסבר על הגן הארכיאולוגי, ותוכלו לראות פריטים במוזאון שהם ממש פיסה מההיסטוריה העתיקה ועד הלא רחוקה. השופר בו תקעו עם שחרור ירושלים ודף עם מילות השיר ירושלים של זהב בכתב ידה של נעמי שמר הם חלק מהמוצגים המרגשים.

כמי שאבנים עתיקות הן הפטיש שלה, הרכיבה על הסאגווי בגן הארכיאולוגי, שבו לא ביקרתי מעולם, היה תענוג צרוף. שילוב של אתגר ברכיבה על כלי תחבורה חדש והמראות הארכיאולוגים עשו אותי מאושרת. הכותל המערבי תמיד היה עבורי המקום להפרחת משאלות באמונה שלמה שיתגשמו בצורת פתקים ומילים. לכותל הדרומי מעולם לא הגעתי. בשנת 1998 בשנה השנייה ללימודי התואר הראשון שלי באוניברסיטה יצאנו לסיור מהפנט וחד פעמי על הר הבית. זה אחד האתרים היפים שראיתי בימי חיי. בביקור הזה הייתי הכי קרובה מאז לכיפת הסלע, צמוד לשער הרחמים.

זכינו להיות בין הראשונות שמנסות את הסיור, פריביליגיה של בלוגריות. פחדתי קצת בהתחלה, אבל הזכרתי לעצמי שלפני פחות מחודשיים הייתי באילת ומצאתי את עצמי שם רוכבת על גמל וקופצת באנג'י מבניין. כמה דקות של הסתגלות ולמידה והרגשתי כאילו המכונה המדליקה הזאת היא חלק ממני. בפעם הבאה אגיע לכמה שעות של ריחוף על הסאגווי עם הילדים.

אגב, לא ידעתי אבל סאגווי בעברית הוא "רכינוע". הנה פרט טריוויה מדליק.

26158848_1965862080353744_6776141118028382208_n

נעים בעתיקה
סיור סאגווי בירושלים העתיקה

לפרטים נוספים ורכישת כרטיסים:
האתר הרשמי של החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי בירושלים

הזמנת כרטיסים טלפונית: 02-6265906

מסעדת דולפין ים

מסעדה ותיקה ומצוינת בכל קנה מידה. שירות מעולה, המקום מעוצב מזמין ובסגנון קלאסי וכל מנה שהוגשה לנו היתה לא פחות ממצוינת

 

ירושלים, דולפין ים
מסעדת דולפין ים

סיימנו יומיים עמוסים ביקב בצובא וב"גליתא" בסדנאות שוקולד. בדיוק מנת הסוכר הנכונה כדי לנמנם באוטובוס חזרה. נשאר לי טעם של עוד.

צילום ליטל ירון
יקב צובא
יקב צובא

צילום: מאירה גוראי רז

תודה לחברות שלי מסלונה, כל אחת ואחת אישיות גדולה מאוד. תודה למאירה גוראי רז על התמונות המשגעות, לליטל על הלינה המשותפת, החברות והצלומים. למורן על האירגון וניהול הקהילה ולטל היח"צ.

 בא לכם לראות עוד תמונות מירושלים ואתרים נוספים? כנסו לאינסטגרם שלי: yasmin.milim