ירוק זה נקי!

ההבטחה שלי לשנה החדשה היא להיות טובה יותר גם לעצמי, גם למשפחתי ויחד עם זאת גם לסביבה. והשינוי שעליו חשבתי הוא: שימוש בחומרי ניקוי אקולוגיים.
רצון וכוונות זה טוב, אך האם זה אפשרי?

לקראת השנה החדשה רבים מאיתנו מבטיחים לעצמנו הבטחות חדשות. לא מדובר על חשבון נפש עמוק, למרות שיום כיפור קרב… אלא על הבטחות קטנות לשיפור איכות חיינו. למשל: בשנה הבאה אני (מחק את המיותר)… אפסיק לעשן / אשמור על המשקל / אוכל בריא / אעשה ספורט / אתחיל ללמוד ספרדית / אעשה מנוי לתיאטרון / אקרא יותר ספרים… כל אחד ומה שמתאים לו ומה שהוא רוצה לשפר בחייו.
כן, כן, זה הוכח מחקרית הדבר הזה. גם בחו״ל זה ידוע, וזה מתבטא בגידול משמעותי במכירות של תכשירי הגמילה מעישון בחודש ינואר, כמו גם ההרשמה למכוני כושר, קבוצות הרזיה וכדומה.
אנחנו מבטיחים לעצמנו הבטחות להיות טובים יותר לעצמנו או למשפחתנו או לסביבה.

ההבטחה שלי לשנה החדשה היא להיות טובה יותר גם לעצמי, גם למשפחתי ויחד עם זה גם לסביבה. והשינוי שעליו חשבתי הוא: שימוש בחומרי ניקוי אקולוגיים.
רצון וכוונות זה טוב, אך האם זה אפשרי? בראיון שקיימתי עם שי פרידמן – מנכ״ל אקו-גרין, המשווקת את מוצרי אקובר בישראל, הבנתי שזה הכי קל בעולם.

הנה הראיון:

אני: מהם חומרי ניקוי אקולוגיים ומה מבדל אותם מחומרי הניקוי הקונבנציונליים?
שי: המטרה היא לשמור על סביבה ביתית נקיה ממזהמים והעקרון הוא להשתמש במוצרים המיוצרים מחומרי גלם מתחדשים, מעולם הצמחים והמינרלים. המוצרים אינם מכילים כימיקלים מהתעשייה הפטרוכימית (הקיימים בחומרי הניקוי הקונבנציונליים).

אני: ואיך זה משפיע עלינו?
שי: במוצרים האקולוגיים אין שימוש בחומרים אגרסיביים לגוף האדם. אין שימוש בחומצות מלח ואין אדים רעילים. במקום בכלור משתמשים בחמצן פעיל. במקום בישום סינתטי (שיכול להיות אלרגני) משתמשים בבישום מתמציות טבעיות בלבד.

אני: למה בכלל משתמשים בבישום סינתטי?
שי: כי בישום מהטבע יקר יותר וקשה להשיג בו את הרבדים הרבים והמורכבות שיש בבשמים הסינתטיים.

אני: האם המוצרים שאינם מכילים כימיקלים אגרסיביים, כהגדרתך, עדינים יותר לעור שלנו?
שי: כן בהחלט. לעור ולגוף. אחרי ניקוי הבית אנחנו ממשיכים לנשום את האדים של חומרי הניקוי ונוגעים במשטחים ״הנקיים״. אחרי שימוש במוצרי אקובר מרגישים יותר טוב. מעבר לכך, בסדרת אקובר זירו (קיימת כרגע בנוזל כביסה ומרכך כביסה), אין אנזימים ואין בישום כלל. המוצרים מאושרים לשימוש לבעלי עור רגיש!
אני: זה חשוב! יש הרבה ילדים עם אטופיק דרמטיטיס (אסתמה של העור), ואנשים בעלי עור רגיש.

אני: נשאלת השאלה האם בלי כימיקלים אגרסיביים זה באמת מנקה?
שי: לאקובר יש קו מוצרים שהינו תוצר של פיתוח של 6 שנים. מדובר בחומרי ניקוי עם מרכיבים ביולוגיים. אלו הם למעשה שמרים שנמצאו בכוורות דבורים שאותם ״מאכילים״ בשמן קנולה וסוכר. מנקה התנורים של אקובר מכיל את המרכיב הזה וכך הוא יכול להסיר שומנים. אגב, המרכיב הפעיל הזה מצוי גם בתרסיס לניקוי כללי.

אני: מה לגבי המחירים? הסברה הרווחת היא שהמוצרים הידידותיים לסביבה יקרים יותר.
שי: אני חושב שהמחירים תחרותיים. למשל נוזל הכלים אקובר, מחירו 14-17 ש״ח לליטר שלם, לעומת 10-13 ש״ח ל-750 מ״ל של מוצרים מובילים בשוק.
אני: אכן, בנרמול הכמויות, המחיר באמת דומה.
שי: מרכך כביסה אקובר: 1 ליטר, שמתאים לעד 30 כביסות עולה 15 ש״ח (במבצע) עד 20 שקלים (מחיר רגיל). מרכך כביסה רגיל עולה מעט פחות פר כביסה, אולם ההבדלים ממש קטנים, שקלים בודדים. משפחה קונה מרכך אחד בחודש, אז זה לא משמעותי.
מבחינת מהפכות בריאותיות וסביבתיות זו המהפכה הכי זולה.

אני: רבים קונים את מוצרי הניקוי יחד עם קניות מוצרי המזון שלהם. איפה משיגים את המוצרים האקולוגיים?
שי: את מוצרי אקובר ניתן לקנות בכל בית טבע מהקטן לגדול, רשת ניצת הדובדבן, רשת אניס, סופר גן שמואל ושאר בתי הטבע. גם ברשתות השיווק: שופרסל (בנקודות שקיימת מחלקת גרין) ועדן טבע מרקט. את נוזל הכלים אפשר לרכוש גם במגה וברמי לוי.

אני: מה יקרה לדעתך בעתיד? מה המגמה?
שי: השוק עדיין קטן ואלו עדיין מוצרי נישה. יחד עם זאת, צריך לזכור שהמודעות הולכת וגדלה ואנחנו צומחים משנה לשנה. אנשים מצטרפים למעגל המשתמשים ואין כמעט נוטשים.

אני: לפני סיום, אני חייבת לומר לך שלתפיסתי, אקולוגיה ושמירה על הסביבה זה חשוב מאד, אבל אשתמש במוצרים רק בתנאי שהם יעשו את העבודה. אם זה לא מנקה, אין על מה לדבר. שי הסכים איתי והלכתי לנקות…

תוצאות:
נוזל הכלים מצוין
. מנקה ומבריק את הכלים, מבושם בריח לימון כמו של פעם ומקציף יפה. שי אמר לי שההקצפה פחותה מאשר בנוזלים האחרים בשוק. אני יודעת שהקצף הוא לא זה שבהכרח מנקה. ניתן הרי לנקות גם בלי ההקצפה (אבל התרגלנו…) אז שמחתי לגלות שבמוצר הזה יש קצף! די הרבה קצף! וזה כיף.

הטבליות למדיח הכלים נהדרות. ממש! הכלים יוצאים נקיים ומבריקים מאי פעם! בלי סימני טיפות (אבנית). מהיום רק טבליות של אקובר.

את הנוזל לניקוי רצפות והנוזל לניקוי אסלות הראתי לעוזרת שלי, שהתלהבה ואמרה עוד לפני שאמרתי לה מילה: ״חומרי ניקוי אקולוגיים!״ היא הכירה אותם ואני חייכתי בשמחה. אבל הכי חשוב זה שהבית נראה נקי אחרי השימוש במוצרים.

לסיכום: המוצרים האלה עובדים. הם באמת מנקים וזה מעולה. כי כעת, אני את ההבטחה שלי לשנה החדשה עומדת לקיים וזו הרגשה טובה.

חברת אקו גרין היא החברה המובילה בתחום חומרי הניקוי האקולוגיים בישראל.
למידע על מוצרי אקובר ועל חומרי ניקוי אקולוגיים כנסו לאתר: http://www.ecogreen.co.il/dynamic.aspx?menu=products1&link=6607

שנה טובה!
חיים וטעים!

אורלי כהן - חיים וטעים
אוהבת את החיים הטובים והטעימים: לבשל, לאפות, לצלם, לטעום, לטייל, לבלות, ליצור, לעצב, לשתף, לכתוב ולספר. יחד עם זאת, בריאות הגוף, הנפש והנשמה חשובים לי ואני משתדלת לשלב ביניהם. חיים וטעים זה המוטו שלי.