ימין ושמאל רק חול וחול. ואין מה לאכול

בחורה עם מחשב נייד

ימין ושמאל

בכל העולם ימין ושמאל מייצגים תפיסת עולם חברתית כלכלית בעיקרה. רק בישראל ימין ושמאל מייצגים שוני מהותי על פיסת אדמה.

אנחנו כל כך שקועים בקונספציות הישנות של ימין ושמאל מדיני ששוכחים שמעבר לשוני המדיני יש אג'נדה שלמה של תפיסה כלכלית חברתית ואותה – אנחנו שוכחים לבחון.

קצת מושגים:

סוציאליזם בעיקרו מדבר על פיקוח ממשלתי של מדיניות המבקשת לצמצם את הפערים החברתיים. על פי הוגי התפיסה, מעמד הפועלים יעלה לשלטון רק על ידי מהפכה.

קומוניזם מדבר על שיתוף ושויון מלא (כמובן שזה לא מצליח להתקיים בשום מקום בעולם) בדומה לקיבוצים של פעם.

בפשיזם, למעט מנהיג מורם מעם, נמצא התאגדות ותאגידים שהממשלה אחראית על התיאום בינהם. המדינה היא הערך העליון ולפרט אין מקום מרכזי לפי תפיסה זו. על פי הפשיזם, מדינה שלא תעמוד על זכותה להלחם – תיכחד!  (מוכר לי! לצערי מוכר מידי…)

הקפיטליזם שם במרכז האג'נדה שלו את הזכות של הפרט להון ולבעלות פרטית. לחברה ולשלום יש ערך מרכזי בתפיסה הקפיטליסטית.

בחינה עצמית: האם אני ימין או שמאל?

מה היית רוצה שיקרה פה?

האם מקומך בחברה הוא חלק מעדר שמשרת מערכת גדולה ממנו? מה מקומך  שלך במדינה כפרט?

האם בחרת להיות חלק מעדר מעריציו של מנהיג אחד יכול כמעט הכל שיקח אותך אל האופק המדיני-כלכלי-חברתי- אחר שהוא יבחר ולא חשוב לאן הוא יקח תהיו שם איתו? אתם סומכים על המנהיג שלכם בעיניים עצומות – ולא – לא יכולות להיות לכם תלונות על ביצועיו.

האם הימין החברתי-כלכלי (פשיסטי, למי ששואל אותי) נותן מענה לצרכים שלי כאזרח? האם מדניות כלכלית חברתית ריכוזית, כמו זו שמייצג הימין  היום היא ממדיניות שאני מאמין בה?

אולי יתאים לך יותר  אג'נדה שאומרת שאתה הוא חלק מתוך מערכת שלמה שעושה הכל, אבל הכל, למען האחר? אם אתה חולה ולא יכול לעבוד, חסרונך לא יורגש. החברים שלך יחפו עליך ואתה תוכל להחלים בנחת ולחזור חזק בחזרה אל המערכת?  כשחברך לא יוכל לעבוד, אתה תהיה זה שיחפה עליו. אין הבדל לגזע, דת מין.

האם נמאס לך להיות "בורג במערכת" והיית רוצה שאתה תהיה המרכז. שכולם יהיו פה בשבילך. שאתה תהיה פה בשבילך. אתה רוצה לחיות את החיים בצניעות אך בבטחון כלכלי? לא להיות עבד נצחי?

האם אני מוכן לתת מעצמי לחברה בלי גבול ולקבל חזרה כשאצטרך, זה מה שאני מאמין בו? האם אני מוכן לעבוד קשה אבל רוצה שיכבדו את הצרכים שלי כפרט ורוצה שתהיה לי פינה שהיא שלי, רק שלי!

רגע, יכול להיות שאני בכלל שמאלני?

שחררו את האוטומט, תבחנו את עצמכם, מה אתם רוצים שיקרה פה במדינה שלכם. בשכונה שלכם, בבית הפרטי שלכם. גם אם הוא שכור.

כן, אתם יכולים להשפיע. ממש יכולים להשפיע. לפחות עד ה 17.3.

בחירה נבונה