ילדות נשכחת- קבוצות הפייסבוק שמזכירות נשכחות ושוברות את הרשת

מה יש לישראלים/ות שכל כך אוהבים/ות להתרפק על זכרונות הילדות ולהחיות את העבר?

צלמת: כרמל מילנר-סער

ביום שני השבוע נפתחה בפייסבוק קבוצה שנקראת: "זכרונות ילדות הרצליה". כיממה לאחר מכן, הצטרפתי/ צורפתי אליה ומאז אני מרגישה על קרוסלה מטורפת של ילדות, עם ריח צמר גפן מתוק וטעם של אהבה ראשונה. הקבוצה הזאת (שכמוה יש גם לערים נוספות), הפכה לדבר הכי מדובר בפיד שלי השבוע. כמי שחלק גדול מעבודתה הוא כתיבה ופיסה לא קטנה מהדי אן איי שלה זו העיר הזו ואהבת אדם, הייתי חייבת לפנות זמן ולכתוב על הפלא הסוחף הזה.

השווארמה של ג'מיל- הכי טעימה בעיר צלמת: כרמל מילנר-סער
השווארמה של ג'מיל- הכי טעימה בעיר צלמת: כרמל מילנר-סער

את הקבוצה המדוברת שבתוך חמישה ימים שברה את הרשת והגיעה ל- 14.164 חברים/ות, (אל תתפסו אותי במילה, בכל יום היא גדלה בערך בעוד 2000 אנשים), הקים יובל גינסברג, בן 43, נשוי+4. הוא החליט לפתוח את הקבוצה לאחר שאשתו התחברה לקבוצה דומה בראשל"צ, שתפסה גם היא תאוצה במהרה. די מהר יובל הבין כי לא יוכל להשתלט לבדו על ניהול הקבוצה האימתנית וביקש מלילך טטרו,  בת 44,  חברה טובה ותושבת העיר, שעושה עוד דברים למען תושביה, לנהל אותה ביחד איתו.

יובל אמר לי השבוע את הדברים הבאים: "החלטתי לפתוח קבוצה, לחבר אנשים ולחוות שוב את התקופה היפה של ילדותנו. זה עובד מהיר ויפה. כבר רואים אלפי אנשים מתחברים ומשתפים חוויות מדהימות, קשרים עם חברים ומכרים התחברו שוב לאחר שנים של נתק. ביום מתחברים אלינו כאלף איש. עד כה התחברו כ7000 חברים ואני שואף לכמה עשרות אלפים תוך זמן קצר. אנשים שעיצבו את העיר מופיעים פתאום בפוסטים כמו: בוטיק דרורה, הקיוסק של מונה, הקולנוע הישן של דגניה ועוד".

תוך זמן קצר הקבוצה ההרצליינית עוררה את מרבית תושבי/ות העיר או כאלה שגדלו בה, בכל קשת הגילאים, שהצטרפו, צירפו חברים/ות, סיפרו לשכנה ועדכנו את המוכר הפלאפל הקבוע. מעולם לא ראיתי תופעה כזו, קבוצה שמעוררת ברגע שיח רשת מרתק, מזכירה נשכחות, מעלה באוב זכרונות משעשעים או טראומטיים ממורים/ות, נותנת מקום מכובד למי שכבר אינם/ן איתנו ומדברת על כל מה שהיה מקסים בילדותנו הנשכחת, שמתברר אגב, שהיא דווקא מאד זכירה לרבים/ות מאיתנו.

קניות של שישי בלב העיר צלמת: כרמל מילנר-סער
קניות של שישי בלב העיר צלמת: כרמל מילנר-סער

הקבוצה הזו היא חלק מתופעה שהתפשטה כאש דרמטית בשדה הקוצים של ילדותנו, ברשת הפייסבוק. קבוצות בשם: זכרונות ילדות+ שם העיר נפתחו עד עתה גם בערים: חולון, ראשל"צ, בת ים, ת"א, ר"ג והיד עוד נטויה. אין לי ספק שקבוצות שכאלה יפתחו בקרוב לערים נוספות ויעירו את כל מה שהיה קצת רדום אצלנו, את מה שאולי קצת ניסינו לשכוח או את מה שקיווינו שנצליח לזכור.

הבדיחה שרצה בקבוצה ההרצליינית השבוע היא שאלפי הרצליינים/ות (ולשעברים), עשויים להצטרף בקרוב למעגל האבטלה. הקבוצה מעסיקה את כולם/ן לאורך שעות היום והלילה, הפיד של כולנו, שהיה פעם מגוון, עמוס לעייפה בעיקר בעדכונים קבוצתיים.

הפוסטים הנפוצים ביותר בקבוצה מתחילים תמיד ב: "אתם זוכרים את"..? "תגידו מישהו זוכר שפעם.."? פוסטים שלעיתים כמובן גם חוזרים על עצמם, אך מצליחים כל העת להפתיע, לרגש ולהעלות חיוך על פני רבים/ות.

מה יש לנו הישראלים/ות שכל כך אוהבים להיזכר בעבר? שאוהבים/ות את הנבירה האינסופית בילדותנו הנשכחת שלא חפה גם מטראומות וכאבים?

הקבוצה מספקת מקום נעים, מכיל ומחבק על אף כמות החברים/ות העצומה בה, מנוהלת ברגישות ובחוכמה על ידי יובל ולילך ומציעה לאנשים שנולדו/ גדלו בעיר, כרית נוצות נעימה ורכה להתרפק עליה, מעלה חיוכים, מזמנת דמעות, מעוררת צחוקים ויותר מהכל, עושה חם בלב. אני חשה שם מוכרת- לא מוכרת כי שמי ושם משפחתי השתנו מאז ילדותי, אבל הזכרון הפנומנאלי שלי עזר לי לזהות כל כך הרבה אנשים בקבוצה ובתמונות שלא מרגישה עוד זרה.

חוגגת יומולדת בגן שרון צילום: ביתי
חוגגת יומולדת בגן שרון צילום: ביתי

זכרונות מהשרת הג'ינגי, המחנכת הכי מדהימה ומותירת חותם (רינה ברגר, תודה ששאלתם/ן), המורה לספורט שכולם/ן פחדו ממנו, החבר שנהרג בפיגוע בבית ליד (גלעד גל- און ז"ל), החברה שהתחתנה ראשונה ועזבו את זה, על מה ישראלים/ןת הכי אוהבים/ות לדבר??? על זכרונות שקשורים לטעם, על מאכלי ילדות.

איך אחרי הצלצול הלכנו מהר בחבורות למכולת ההיא ליד בית הספר וקנינו מיץ קפוא כחול בטעם ענבים (חזרתי לפני שנים לגור מעל אותה מכולת, בבניין ילדותי, עם זוגתי,מעל הוריי), איך תמיד חיכה לנו ביציאה האחורית של בית הספר ההוא שמכר צמר גפן מתוק בחצי שקל בלבד, כשקראו לו עוד שערות סבתא, התפוח-סוכריה עם הציפוי האדום המתוק, שהסתבר לי השבוע שקראו לו "גדיילה" בכלל. איך השווארמה של ג'מיל הייתה ונשארה תמיד הכי טעימה ואיך אי אפשר לשכוח את הפיגוע היחידי בהרצליה שקרה ממש שם וגבה את חייה של הדר הרשקוביץ ז"ל, איך היינו מסיימים/ות בנוער העובד ועוברים בפלאפל של נחום לחצי מנה עם טרופית ענבים ואיך אפשר לשכוח את פלאפל דגניה של פעם ושל היום, סניף הבורגר ראנץ' ההוא בלב העיר, פיצה ברודווי הכי טעימה שקיימת עד היום, עם התוכי הבלתי נשכח, שאם תשים לו שקל יוציא לך הפתעה, הפיתה עם החומוס והכרוב בקיוסק של תיכון "הראשונים", שהרגישה אז כמו מנת גורמה ובמבט לאחור, אני פשוט מבינה שכל ביס פשוט הכיל טעם של תמימות, של שמחה, טעם של פעם שלא יחזור.

ישן מפני חדש תוציאו צלמת: כרמל מילנר-סער
ישן מפני חדש תוציאו צלמת: כרמל מילנר-סער

והחנויות שקנינו בהן לא נפקדות מהקבוצה. "דנינו" הייתה חנות קלטות ותקליטים, לדעתי עוד לפני עידן הדיסקים, חזי דנינו היה הבעלים שעורר השראה אצל כולנו ואחראי ללא מעט ידע מוסיקלי שצברנו אז (כמובן שאיתרנו אותו והוא כבר בקבוצה, נמס ממחמאות), החנות ההיא "הולי הובי" עם המכתביות ועם המחקים הריחניים, "פופ שיק", שקנינו בה פוסטרים ומתנות לחברים/ות, "אתא", "טופר" שהציעו אז את מיטב האופנה, "לורד קיטש" בגלגולה הראשון, שהציעה אך ורק חולצות מודפסות לבחירתנו, החנות של "עלית" שהציעה שוקולדים במשקל, שהטעם שלהם נותר לכולנו בפה ומעולם לא הצלחנו לשחזר אותו, גם עם השוקולדים החדשים והמשובחים שנוצרו פה מאז.

מה שמדהים לגלות בשיטוט בקבוצות של ערים אחרות, זה שלכל אחד/ת יש את אותם/ן זכרונות בדיוק לגבי בית הספר, החנויות, המאכלים ואושיות העיר של אז, ההבדל היחיד הוא המיקום והשמות. יש שרת חביב שכזה בכל עיר, יש את המורה שכולם/ן אהבו ודורות שלמים של הורים וילדים למדו אצלו, יש מורה לנהיגה מלחיץ, יש את המכולת ממנה "גנבנו" שוקו ולחמניה אחרי מדורת ל"ג בעומר. בכל עיר יש הכל רק אחרת. הזכרונות דומים, האנשים שונים.

העתיד כבר כאן צלמת: כרמל מילנר-סער
העתיד כבר כאן צלמת: כרמל מילנר-סער

יש בקבוצות האלה הרבה יותר מהעלאת נשכחות, חיפוש חברים/ות שיצאו מחיינו עם השנים, רצון לדעת מה עלה בגורלו של ההוא ומה עם ההיא, יש שם מדורת שבט מודרנית של מידע ושל קשרי עבר ואולי קשרי עתיד.

מעבר להתרגשות האישית ולמפגש המחודש עם אושיות עבר מהעיר, עם זכרונות ילדות ועם אנשים שהיו חלק מנוף ילדותי הקסומה ברובה, אני רואה בקבוצות האלה פוטנציאל מדהים לעשייה מבורכת. ראש עיריית הרצליה ואחרים בעירייה כבר נחשפו לקבוצה ובירכו עליה. אין לי ספק שבכל עיר ועם ניהול נכון, קבוצה שכזו יכולה להגיע רחוק, הרבה מעבר ליעד אליו תכננה להגיע בהקמתה.

אלפי אנשים עם אהבה גדולה לעירם, למה שהייתה ומה שעכשיו, עם געגועים וכמיהה, עם רצון לשמור על העיר ועל כל הקסם שבה, עבור הדורות הבאים, עבורנו. קבוצה כזו יכולה בקלות ליזום עשייה משמעותית, נתינה, התנדבות למען תושבי/ות העיר כדוגמת: התנדבות לסייע לגמלאי/ות העיר בליווי/ פעילות משותפת, חלוקת סופגניות בחנוכה, סיוע לנזקקים/ות עם סלי מזון בפסח, הירתמות של תושבים/ות שהם גם בעלי/ות מקצוע לסיוע למי שצריך וידו אינה משגת ועוד.

תשכיל כל עירייה לעשות אם תרתום את הקבוצות המדוברות לטובת שיפור פני העיר ובעיקר החזרת החיוך לתושבים/ות שאולי איבדו אותו אי שם משלל סיבות. תציע מקום נעים וללא עלות למפגשים מחודשים שהצורך בהם עולה שוב ושוב בקבוצה, תמורת עשייה קהילתית ועוד.

גם ראש העיר מתרפק צילום מסך מהפייסבוק
גם ראש העיר מתרפק צילום מסך מהפייסבוק

אולי אני תולה תקוות רבות בקבוצות שכל מטרתן היא העלאת זכרונות והתרפקות על העבר שלנו, אבל אני, כמו שאני, תמיד חושבת קדימה ורואה את הערך המוסף בכל דבר. יש כאן יוזמה מבורכת והלוואי והיא תצליח בהמשך גם לצאת מרחבי הפייסבוק ולהותיר חותם שהוא הרבה מעבר לחיוך ולזיכרון עבר מתוק. תודה על כל הזכרונות..

אז.. אתם/ן באים/ות לכאן הרבה? 🙂

 

* להצטרפות לקבוצת "זכרונות ילדות הרצליה":

https://www.facebook.com/groups/540533442954194/

 

**לקבוצות בערים שונות כתבו זכרונות ילדות+שם העיר. אין עדיין כזו? הקימו בעצמכם/ן! 

 

 

 

כרמל מילנר-סער
צלמת סטילס, עיתונאית במאקו+מעריב. מנהלת תוכן ומדיה חברתית. בעלת העסק- הערך המוסף- כרמל מילנר-סער. אוהבת בני אדם, בעלי חיים, טבע, מילים וקולינריה. חיה באושר עם בת זוג מדהימה ושתי כלבות שהן החיים- מייפל וג'ינג'ר. לינק לדף העסק: https://www.facebook.com/Haerech.hamusaf/ לינק לדף הפרטי: https://www.facebook.com/carmel.saar