ילדה רעה-נעמי לויצקי-סקירת קריאה

הספר ילדה רעה של נעמי לויצקי, מצא חן בעיני טרם התחלתי לקרוא בו, רק קראתי את כריכתו האחורית, וידעתי את זה. כשלקחתי אותו לידיי, לא יכולתי להניח אותו. קראתי אותו ללא הפסקה(כמעט) , לא רק בגלל שהתנדבתי להגיש עליו סקירה, אלא כי נהנתי ממנו מאוד, גם בחלקיו הכואבים והמדממים. התרגשתי לדלג עם אותה ילדה טובה ואשה רהוטה וחכמה דרך כל המסע, האישי והארצי (תרתי משמע) ברחבי העולם הרחב, והנפש פנימה. ממליצה בחום!

בעצם, מעולם לא כתבתי סקירה על ספר, אלא אם כן מחשיבים את דוחו"ת הקריאה שעזרתי לבני הצעיר להגיש בבית הספר היסודי, ממחזרים שוב ושוב את אותו ספר בדו"חות שונים .

למראה ספרה של נעמי לויצקי –ילדה רעה שהוצג בקבוצת "הבלוגריות של סלונה", ידעתי שאני רוצה לקרוא אותו, וגם שאשמח לכתוב עליו. לכן, גם לא הופתעתי שהוא הגיע ישירות לידיי, מבין המבקשות הרבות, הייתי צריכה לקבל אותו.

אינני יודעת אם שמו-ילדה רעה, תפס אותי, או שמא שמה של המחברת נעמי לויצקי, שזכרתי את כתיבתה המשובחת מימי העיתון "כותרת ראשית", או אולי מה שקראתי על כריכתו האחורית של הספר, שנגע בי מאוד. המקום בו עוברת אישה שכתיבתה היסטורית, חקרנית, דעתנית, לספר את הסיפור שלה. אין מרתק מזה, מהו הגורם? מה הסיפור? ומהי הדרך? לכן, עוד בטרם התחלתי לקרוא, חשתי חיבור עמוק.

משום שזו ביקורת הקריאה הראשונה שלי, אני מרשה לעצמי ליהנות מראשוניותי, אבל גם לה יש סייגים.

IMG_20190210_134901_768x1024

הדבר הראשון שרציתי לעשות, בעקבות קריאתו של הספר, שלא יכולתי להניח מבין ידיי, ושליווה אותי במהלך כל סוף השבוע הוא לכתוב לנעמי, שאני חשה אליה קרבה עצומה מעין מכתב אישי, ולחדד איתה את כל החיבורים שמצאתי ביננו במהלך הקריאה.

הכל טוב ויפה, רק שאז, הייתי לא רק עושה לכם "ביקורת קריאה", אלא גם מחסלת לכם את הקריאה, פותחת עוד סיפור ועוד סיפור, נהנית מעצמי ומהבנותיי, ולא מאפשרת לכם את כל ההבנות שלכם, ואת המסע המעניין עם נעמי ובעקבותיה.

ובכל זאת, דבר אישי אחד אני כותבת לנעמי, שהוא לא רק שלא יקלקל לכם, אלא גם יוסיף על הנאתכם וסקרנותכם מן הספר, נעמי-את לא ילדה רעה, את ילדה נפלאה! הדבר היחידי שהייתי משנה לספר, זה את שמו. מזמינה אתכם לקרוא,  ולחשוב רק על הנקודה הזו לאורך כל קריאת הספר, וכבר תרוויחו את הקריאה. אבל יש בו הרבה מעבר לזה.

כשאני יוצאת לחופשה בארץ, אני מאוד אוהבת לקנות לי ספר קריאה טוב ולשקוע בו. הספר הזה הגיע אלי בדואר רגע לפני שיצאתי מהבית לסוף שבוע באילת, וככה מצאתי את עצמי מחכה שכבר תיגמר הדרך, שאני מאוד אוהבת, כדי שאוכל להגיע לחדר, להתרווח על המיטה ולפתוח אותו. השהייה במלון עממי ופשוט, נתנה רקע מושלם לחשוב על ילדותה של הילדה הטובה הזו, והבטחתי לא לקלקל לכם כלום. הבטחתי גם לבעלי, שכאשר רק יבקש, אפסיק את הקריאה לטובת הבילוי, ואת זה היה לי קצת קשה לעיתים לקיים.

ובכל זאת נעמי, הילדה הטובה, והאישה הטובה והמרשימה לא פחות , הולכת אותי איתך ואחריך בנשימה עצורה בכל כך הרבה נקודות מעניינות ומסקרנות, במסע האישי, במסע אחרי הילדות, אחרי הקריירה, אחרי השייכות, אחרי השורשים, אחרי הקצוות, אחרי הכאבים, אחרי החיבורים, ואחרי הנתקים. במסע הנפשי, ההיסטורי, הישראלי, הפוליטי, המשפטי, ומעל הכל, האנושי. אהבתי!

לכן, לכם אני ממליצה לקרוא!  ולך , נעמי, לומר שהגעתי במחשבותיי עד מגילת רות. פרשנים רבים מדברים על מקומה המשמעותי של נעמי ואישיותה במגילה, וגם כאן, אני מתאפקת חלילה לא לקלקל לאף אחד מהקוראים, רק אומר, נעמי הילדה הטובה, איזה יופי של בחירה. תודה!

1meyrav2
מירב מנהלל, בה נולדתי לפני כ -60 שנה , ובה אני מתגוררת היום עם משפחתי. משלבת בכתיבתי זיכרונות תובנות וסיפורים , מהווה ומהעבר האישי והפרטי, כמו גם הכללי ציבורי. מנסה לרקום בדברי, כמו בבדי צירופים מיוחדים, ושמו של הבלוג, נגזר משם מותג העיצוב שלי המוכר כ"בדים מדברים". לצד העיצוב והכתיבה עוסקת בהוראה תומכת ומתקנת דרך הכנה לבגרות במקצועות ההיסטוריה, התנ"ך והאזרחות.