ייעוץ פיננסי למשפחות

המצב הכלכלי של לא מעט משפחות היום הוא לא פשוט. הן מתמודדות עם אתגרים כלכליים רציניים, והכל בשביל לשרוד, בשביל להשאיר את הראש מעל למים ובשביל להצליח להתקדם. יש גם משפחות שלא נקלעו למצוקה כלשהיא אבל הם נמצאים במצב בו אין התקדמות מבחינה פיננסית. הן לא מצליחות ליצור נכסים ומעבר למשכורת החודשית שלהן אין להן עוד הכנסות. במילים אחרות זה להישאר במקום. לשרוד, מה שממש לא מסייע לכלום.

רבות מהמשפחות הללו צריכות בסך הכול ייעוץ. הן צריכות מישהו שיעשה להן סדר בראש, מישהו שיעשה להן סדר במספרים, מישהו שיכוון אותן וייעץ להן איך ליצור נכסים ואיך לצאת מהמינוס וההלוואות השונות. אם גם את מרגישה שהמשפחה שלך נמצא במצב הזה, את צריכה ייעוץ פיננסי למשפחות, ייעוץ מקצועי שיסייע למשפחה שלך.

family-457235_1280

הלוואות – מכת מדינה

עד לפני לא הרבה שנים, האופציה היחידה לקחת הלוואה הייתה באמצעות הבנק. היית יכולה להגיע לבנק ולבקש הלוואה, הפקיד היה בוחן את ההכנסות שלך ואת יכולת ההחזר ובהתאם מאפשר לך לקחת הלוואה. היו לא מעט מקרים בהם אנשים לא היו מקבלים הלוואות והם היו צריכים להסתדר. היום, הלוואה היא אחד הדברים הפשוטים ביותר לקבל. כל אחד כמעט יכול לקבל הלווה מעכשיו לעכשיו ולא צריך להתאמץ בשבילה. כל מה שצריך זו שיחת טלפון או הקלקה במחשב או בנייד, והכסף מוזרם.

מאיפה מגיעות ההלוואות הללו? מגורמים שונים, חוקיים כמובן. הבנקים מאפשרים היום הרבה יותר בקלות לקחת הלוואה מה שאומר שהיום אפשר לקחת גם דרך האתר של הבנק הלוואה ב"תנאים אטרקטיביים". אם לא דרך האתר אז באמצעות נציג טלפוני, שתוך דקות מזרים את הכסף לחשבון.

מאיפה עוד אפשר לקבל הלוואה? מחברות אשראי שמאפשרות לקחת הלוואה או על חשבון מסגרת הכרטיס או מחוץ למסגרת. גם הן מאפשרות לעשות את זה בטלפון אחד ולא שואלות יותר מידי שאלות. היום אומנם יש מסגרת כוללת לכל אדם אבל בתוך המסגרת הזו הוא יכול "לשחק". חשוב לדעת שגם חברות ביטוח שונות כמו גם חברות פיננסיים גם הן מספקות את האפשרות לקחת הלוואה.

ההלוואות הפכו היום למעין סם ממכר. הן קלות מאוד למימוש וכל פעם כשהמינוס מתקרב למסגרת או שרוצים לקנות רכב חדש או לצאת לחופשה משפחתית, אפשר בכמה דקות להזרים כסף. יש שתי בעיות מרכזיות עם ההלוואות הללו. הראשונה, שהן מגיעות עם ריביות אסטרונומיות. משרד האוצר אומנם מגביל את החברות הללו אבל הן מוצאות דרכים לקחת ריביות לא הגיוניות. הבעיה השנייה והגדולה יותר שרבים שוכחים לקחת בחשבון הוא, שהלוואה צריך להחזיר. כן, הלוואה מתחילה לרדת חודש עד שלושה חודשים לאחר שלוקחים אותה, והיא יכולה להיות מעיקה במיוחד.

כשיש עוד הלוואה ועוד הלוואה ועוד אחת, וכל ההלוואות הללו עם ריביות גבוהות, הן הופכות להוצאה קבועה שקשה להתמודד איתה. צריך סיוע חיצוני שזה למעשה ייעוץ פיננסי בשביל להתמודד עם הבעיה.

ניהול תקציב המשפחה

משפחה היא בדיוק כמו עסק. יש לה הכנסות ויש לה הוצאות, יכולות להיות לה השקעות מסוימות לטווח הרחוק ויכולות להיות לה הוצאות צפויות בעתיד. צריך לתכנן את ההוצאות ואת ההכנסות הללו ולנהל את הנכסים של המשפחה אם ישנם, ובסופו של דבר הכול עניין של תקציב. מה יש ומה אין ואיך אפשר לסנכרן בין שניהם.

חשוב לזכור שניהול תקציב המשפחה הוא לא רק מעכשיו לעכשיו. לכל משפחה יש תכנונים עתידיים ויש שמחות משפחתיות כמו גם תקופות שיכולות להיות פחות טובות כלכלית וצריך להיערך אליהן. השמחות הן בר ובת מצווה של הילדים בבית, חתונות של הילדים, סיוע להם ברכישת דירה. תכנונים משפחתיים יכולים להיות טיול גדול לחו"ל של כל המשפחה, יכולים להיות רכישה של רכבים וכדומה. בכל מה שנוגע להיערכות עתידית לתקופות כלכליות לא טובות, כולנו צריכים לזכור את הסיפור של יוסף במצרים ששבע שנים הוא אגר בה אוכל לשבע השנים הרעות שלאחר מכן.

במונחים שלנו זה אומר חיסכון משפחתי לכל צרה שלא תבוא. כסף בצד למקרה בו אי אפשר יהיה לעבוד, פיטורין או כל דבר אחר. אי אפשר להתעלם ממצבים כאלו ותכנון פיננסי הוא בדיוק מה שצריך.

תזרים לאחר הפרישה

עוד דבר חשוב שאנחנו צריכים לזכור בכל מה שנוגע לייעוץ פיננסי והיערכות להמשך החיים הוא שיום אחד נפרוש לפנסיה. יום אחד לא נעבוד ונתקיים על תקציב. אנחנו חייבים לדאוג שיהיה לנו כסף בצד, חייבים לדאוג שתהיה תוכנית מגירה לעתיד. צריך גם לזכור שתוחלת החיים רק הולכת ועולה מה שאומר שנהיה פה כנראה עוד הרבה זמן… צריך גם להיערך למקרה של בעיה רפואית משביתה או כל בעיה אחרת שעלולה לגרום לנו להיות סיעודיים בעתיד, והכל מגיע בסופו של דבר למקום אחד, לייעוץ פיננסי למשפחות שמסיע להיערך לעתיד ולחיות טוב יותר בהווה.

מציאת יועץ פיננסי למשפחות

אם את כבר מבינה שאת ובני משפחתך צריכים ייעוץ פיננסי למשפחות, את צריכה למצוא עכשיו אחד כזה. ייעוץ פיננסי למשפחות צריך להיות קודם כל ממישהו שיש לו ניסיון בתחום, שהוא כבר כמה שנים עושה את זה ושהוא יכול לסייע. חשוב לבחון את הרזומה שלו וכמובן לברר על ההצלחות שלו, ואם יש משפחה שמוכנה גם להמליץ עליו, מה טוב.

ייעוץ פיננסי למשפחות הוא השקעה לטווח ארוך וככה את ובני משפחתך צריכים להסתכל על זה. זו אומנם הוצאה עכשיו אבל היא אמורה להחזיר את עצמה פי כמה.