ייעוץ גנטי למחלת הסרטן

ייעוץ גנטי סרטן

מניעת הסיכון להתפתחות מחלת הסרטן במשפחה

את מחלת הסרטן כולנו מכירים ומדובר באחת המחלות הקשות ביותר. המחלה זוכה לתמיכה רבה בקרב העמותות שעוזרות לאותם ילדים וחולים שלוקים במחלות השונות כאשר יש מספר גדול של סוגי סרטן שרובם מתפתחים בעקבות מוטציה שאינה תורשתית. חקר הסרטן הוא אחד המחקרים הארוכים והמתוקצבים ביותר ולמרות שרוב מקרי הסרטן אינם תורשתיים וחלוקת התאים הבלתי מבוקרת מתרחשת בגלל חשיפה לחומרים מסרטנים או בגלל סיבות שעדיין אינן ידועות, יש מקרים בהם מדובר בגנים תורשתיים. כעשרים וחמישה אלף גנים יש לכל אחד מאיתנו, חלק קיבלנו מאימא וחלק מאבא, כאשר בחלק מהמקרים המוטציה הזו עוברת בתורשה דבר שאפשר לדעת מראש ואף למנוע.

ייעוץ גנטי סרטן

ייעוץ גנטי למחלת הסרטן

  • הייעוץ גנטי נותן אינדיקציה רבת ערך, אשר עשויה לסייע בזיהוי מחלות פוטנציאליות בקרב הנבדק. כיום ידועות כארבעים תסמונות סרטן שעורות בתורשה מה שיכול לשפר את הסיכויים שלכם לדעת האם המוטציה תעבור בתורשה או לא. הייעוץ הגנטי ניתן בהמלצת הרופא אחרי ייעוץ איתו והוא בודק את המצבים האפשריים בהתאם למצב המשפחתי וההיסטוריה הרפואית.

 

  • מחלת סרטן השד היא אחת מהמחלות המוכרות ביותר והאחוזים עומדים על בין 10 ל-20 אחוזים במקרים בהם המוטציה עברה בתורשה. סרטן השחלות לעומת זאת נושק ל-40 אחוזים שהגיעו על רקע תורשתי בגנים שמוכרים לעולם הרפואה. במידה והתגלתה מוטציה מסוימת הנבדקת נמצאת בסיכון של 80 אחוזים לחלות בסרטן השד, אחוזים גבוהים ביותר במדדים רפואיים. במידה ובבדיקה מתגלה כי אותה אישה נמצאת בסיכון גבוה לפרו המחלה, ניתן לבצע טיפול מניעתי שיציל אותה ויחזיר אותה לקו הבריאות ללא סיכון כלל, או להגביר את המעקב.

 

  • סרטן המעי הגס פורץ אצל כ-3200 ישראלים מידי שנה. 90 אחוזים ממקרי הסרטן אקראיים אך עשרת האחוזים שפורצת אצלם המחלה הנוראית בגלל תנאים תורשתיים יכלו לדעת זאת מראש עם בדיקה גנטית. ישנן מספר תסמונות גנטיות שידועות כיום לעולם הרפואה וכך אפשר למנוע את המחלה או להתכונן אליה טוב יותר.

לעבור את הייעוץ ליתר ביטחון

סרטן השחלות, המעי הגס והשד הם רק כמה דוגמאות למחלות קשות בהן לייעוץ האונקוגנטי יש ערך רב, זאת באמצעות סיוע באבחון גנטי של מידת סיכון התפתחות העובר במחלה. חשוב מאוד לא להיות שאננים ולבצע להתייעץ עם רופא כדי להיות מוכנים לכל תרחיש במידה ויש היסטוריה רפואית עם מחלות תורשתיות ולא הקטן ביותר.