יותר גרוע מזה לא יכול להיות

למה מחכים לשפל הגדול ביותר לפני שמאפשרים לשינויים דרמטיים להתרחש בחייהם של תלמידי בתי הספר? שלושה מקרי מבחן (ואף מילה על אחוזי הזכאות לבגרות).

1: אדוני המנהל

עם פתיחת שנה"ל תשע"ה, התרגשה הארץ כולה בעקבות כתבה ששודרה בערוץ 10 על עודד הרשקו, רופא לשעבר ובנו של חתן פרס נובל לכימיה, שעשה הסבה להוראה ושינה את פניו של ביה"ס נירים בחיפה. התגובות ברשתות החברתיות היו מחממות לב – איזה אדם מדהים! הלוואי שירבו כמוהו! וכדומה. אבל אני שמתי לב דווקא למשהו בדבריו של הרשקו עצמו בכתבה: "תחת הכותרת של 'יותר גרוע מזה לא יכול להיות' – שמו אותי פה…"

ביה"ס המדובר עמד לפני סגירה – היו בו בעיות אלימות קשות, והעירייה פשוט לא ידעה מה לעשות כדי למנוע את עזיבת התלמידים. רק כשהמצב הגיע לשפל המדרגה אפשרו להרשקו לקחת על עצמו את ניהול ביה"ס. יותר מזה – רק אז ניתנה האפשרות לשלב בביה"ס השמרני כלים חינוכיים ייחודיים כגון שילוב בעלי חיים בלמידה, שבירת דיסטנס בין המבוגרים לילדים, פתיחת ביה"ס גם בשעות אחה"צ כשלא מתקיימת בו למידה פורמלית ושינויים בעיצוב הסביבתי. יש להניח, שהעירייה גם תגברה את התקציבים המושקעים בביה"ס כדי לאפשר את המהפכה.

ביה"ס עבר שינוי דרמטי, והשינוי הזה מחלחל, כך נראה, גם לקהילה ולשכונה שמסביבו. השאלה שאני שואלת את עצמי למראה הכתבה הזו היא – למה חיכו כל כך הרבה? למה היה צריך להגיע למצב של יותר-גרוע-מזה-כבר-לא-יכול-להיות כדי לאפשר מהלכים מסוג זה שעשה הרשקו? והאם העירייה ומשרד החינוך תומכים ביוזמות דומות גם בבתי"ס שאינם במצב קטסטרופלי?

2: רק אני והגלשן שלי

התופעה הזו אינה ייחודית לחיפה. יש בישראל פרויקטים חינוכיים מקסימים ופורצי דרך, שבהם זוכים לקחת חלק רק ילדים שהגיעו לשפל המדרגה – או כאלו שנמצאים רגע אחד לפני. דוגמא טובה נוספת הוא הפרויקט החינוכי הגל שלי, שמכוון לנוער בסיכון או לנערים שמשתתפים בתכניות לקידום-נוער (עוד שם מכובס שמכוון בעצם לומר שמדובר בתלמידים שנמצאים בסכנת נשירה מבתיה"ס). המיזם החינוכי הזה פועל לחיזוק הביטחון העצמי וכישורי חיים באופן כללי, באמצעות קורס של גלישת גלים:

[youtube Viw0C-RoCXg nolink]

 כפי שאפשר לראות בסרטון, התכנית הזו מופעלת דרך בתיה"ס ובליווי הצוות החינוכי. לא מדובר בחוג של שעות אחה"צ. אלא שהמשתתפים בתכנית הם רק נערים ונערות שהגיעו למצב שהמערכת כל כך מודאגת לגביהם, שהיא מוכנה לתת צ'אנס גם לאמצעים לא-שגרתיים. ואגב – לא מפתיע שהתכנית פותחה ע"י סטודנטים מהחממה ליזמות חינוכית במכון לחינוך דמוקרטי, שפועל תחת החסות האקדמית של סמינר הקיבוצים. שווה לשים לב לדברים שיוצאים משם. 

3: בתיה"ס הדמוקרטיים כערי מפלט

הגישה הזו מאפיינת לא רק את הממסד, אלא גם הורים רבים. לאורך 15 השנים שבהן ילדיי לומדים בבי"ס דמוקרטי, פעמים רבות נתקלתי בהורים שגם הם פעלו על פי הכלל של יותר-גרוע-מזה-לא-יכול-להיות. הורים כאלה היו עדים לסבלם של ילדיהם במערכת השמרנית, לפעמים במשך שנים ארוכות, עד שנשברו והחליטו לתת צ'אנס לבי"ס עם גישה חינוכית אחרת. כל עוד הילד מסתדר או שורד, ולא מתגלות בעיות מיוחדות – הם מוכנים לספוג דברים שמנוגדים לחלוטין לתפיסת העולם החינוכית שלהם עצמם. רק כשיש מצוקה קיצונית – קשיי למידה, בעיות התנהגות, קשיים חברתיים וכדומה – רק אז הם מעזים לשקול אפשרות של חינוך לא-שמרני. המצב הזה הביא לכך שבבתיה"ס הדמוקרטיים יש אחוז גבוה יחסית של ילדים המוגדרים ע"י המערכת כבעייתיים – מה שלא אומר, אגב, שהם באמת כאלה. ראו על כך מאמר של אתי דיאמנט במגזין העוקץ: הדמוקרטיים כערי מקלט.

אז למה לחכות?

יש דוגמאות נוספות: בתיה"ס של רשת ברנקו-וייס, למשל, שבהם ילדים שהיו רגע לפני נשירה זוכים לתשומת לב אישית, למידה בקבוצות קטנות, קשר קרוב עם חונך מבוגר – כל מה שגם אתם הייתם רוצים לקבל בבתיה"ס השמרניים ולעולם לא תקבלו; כיתות מב"ר (מסלול בגרות רגיל), שהפכו לפופולריות במיוחד בשנים האחרונות והורים נלחמים כדי להכניס אליהן את ילדיהם גם אם אינם מתקשים בלימודים – שוב, בגלל אותן סיבות של יחס אישי ולמידה ממוקדת; יוזמות פרטיות כמו ספורטבע – התערבות למניעת אלימות באמצעות מסעות בטבע; ויש בוודאי עוד המון דברים שלא שמעתי עליהם.

ואני שואלת – למה לחכות? למה לתת יחס אישי, למידה בקבוצות קטנות והתמקדות בנושאים שקרובים ללבם של התלמידים (ספורט, טיולים, בעלי-חיים) רק כשהם מגיעים למצב של יותר-גרוע-מזה-לא-יכול-להיות? אם נעסוק בזה, במקום באחוזי הזכאות לבגרות בעיר כזו או אחרת, אולי נוכל לחולל שינוי דרמטי בחיי ילדינו.

רוצים להתעדכן בעוד דברים שאני כותבת?
מוזמנים לעקוב אחריי בפייסבוק או בפרופיל החדש  שלי ב-Pinterest.

 

ענת שפירא-לביא
כותבת תוכן, סופרת, עורכת, מרצה ומנחת סדנאות. ד"ר לספרות עברית. אמא ל-5. מחברת הספרים: חז"ל עכשיו, אמא מניקה, מדרש עשרת הדיברות ו-להתחיל לרוץ. כותבת כאן בעיקר על חינוך, הורות וספרים. יש לי גם בלוג על כתיבה (anatshapiralavi.com) ובלוג על ריצה (momisrunning.com)