יו"ר נעמת קוראת לכינוס חירום של הקבינט: ביטחון זה לא רק רקטות מעזה

מדינת ישראל נמצאת כבר חודשים ארוכים במצב של אי ודאות פוליטית. המונח שמרבים להשתמש בו הוא "ממשלת מעבר" – כזו שלא אמורה לקבל החלטות שהן בבחינת שינוי סטטוס-קוו, ממשלה שמצפים ממנה לדחות קבלת החלטות שאינה הכרחית עד לכשתקום ממשלה קבועה.

יחד עם זאת, החיים לא עוצרים לרגע. סבב הלחימה הנוכחי הסתיים אמנם ללא פגיעות בנפש בצד הישראלי, אבל הקבינט התכנס לא פעם בימים האחרונים. אז איך מכת מדינה, שגבתה רק השנה 12 נשים, לא גורמת לכינוס הקבינט אפילו לא פעם אחת? ובכן, ממשלה יקרה וחברי כנסת נכבדים – ביטחון זה לא רק גרעין איראני, רקטות מעזה ו-F35 – ביטחון זה גם הזכות של כל אדם, גבר ואישה כאחד, לחיות חיים בטוחים ונטולי פחד בביתם ובסביבתם.

בחלק ממקרי הרצח שארעו מתחילת 2019, הזעזוע הציבורי נמשך כמה שעות, במקרים אחרים כמה ימים. המקרים האחרונים של מיכל סלה ז"ל, מריה טל ז״ל ושל אסתי אהרונוביץ' ז"ל נגעו, כך נדמה, בנקודות נוספות בחברה הישראלית. נשים שהן בבחינת השכנה שממול שבאחת נגדעו חייהן. הן מצטרפות לפרחיה סרוסי בת 63 מרחובות ולאחותה לילי פרג, לסואר קבלאוי בת 20 מאום אל פאחם, לדיאנה אבו קטיפאן בת 18 מלוד, לסוזן ותד בת 31 מבאקה אל גרבייה, לנג'לאא אלעמורי בת 19 מלוד, לוויויאן קמינסקי בת 65 מלוד, לאלמונית (כמה נורא לקרוא לאישה ״אלמונית״) בת 65 מבני ברק ולזינאב מחאמיד בת 83 מאום אל פאחם. יהי זכרן ברוך.

החלק המתסכל ביותר אולי היא העובדה שמדינת ישראל כבר הכירה בצורך בתכנית חירום של ממש לטיפול באלימות במשפחה. הכירה ומסמסה. בשנת 2014 הקימה ממשלת ישראל ועדה בין-משרדית בהמשך למקרי רצח שזעזעו את המדינה. הוועדה ישבה ובחנה שנתיים את הסוגיה כולה ותפקידה היה לתת תמונת מצב, לגבש מדיניות ולתת המלצות לממשלה. בראשות הוועדה עמד המשנה למנכ"ל המשרד לביטחון פנים. הוועדה הוציאה מסמך ותכנית עבודה בשנת 2016 והממשלה אישרה רשמית את התכנית ב-2017. עד כאן – הכל טוב. אז מה קרה מאז ועד היום? ובכן, כמעט כלום.

החטא הקדמון של החלטת הממשלה ההיא, ממש כמו החלטות רבות אחרות במגוון נושאים, היה שוועדת השרים שאישרה את התכנית לא קבעה תקציב לצידה וגם לא מקורות מימון למימושה. עלות התכנית הוערכה אז בכ-250 מיליון שקל שהיו אמורים להתפרס על פני חמש שנים. באוצר טענו שלא ניתן לממש את התכנית כי, כאמור, הממשלה שאישרה את התכנית "שכחה" להקצות לה את התקציב הדרוש. בין הסעיפים עליהם המליצה הוועדה ושפשוט התמוססו בהיעדר תקציב: התקנת אזיקים אלקטרוניים, שיפור הטיפול בגברים אלימים, שיפור המענה בחירום והמענה בקהילות, תגבור מאסיבי של עובדים סוציאליים ועוד.

מדינת ישראל חייבת להחליף דיסקט. הקריאה היא לראש הממשלה בנימין נתניהו, ליו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ ולכל שאר סיעות הבית – הכניסו את תכנית החירום למלחמה באלימות במשפחה לכל הסכם קואליציוני עתידי.

לצד ההבטחות בנושאי ביטחון, דת ומדינה ועוד – דרישתנו היא להתייחסות רצינית גם לתופעה שמשבשת את חייהן של מאות אלפי נשים בישראל. תופעת הקצה אליה כולנו נחשפים היא רצח אך בדרך קיימות תופעות אחרות שהופכות את חייהן של נשים רבות מדי בישראל לסיוט מתמשך. הטרדה, תקיפה מילולית, פיזית, מינית, הקטנה, הדרה מהמרחב הציבורי, החפצה – אלו רק חלק מהתופעות שכמעט כל אישה בישראל חוותה או תחווה במהלך חייה. הגיע הזמן שגם הציבור יבין שאין מדובר במאבק שהינו נחלת מגדר אחד בלבד – זה הוא מאבק על פניה של החברה הישראלית לו חייבים להיות שותפים גברים ונשים כאחד.

כולי תקווה שהפסקת האש תישמר והשקט יחזור לשרור בדרום הארץ ותשומת הלב הציבורית והשלטונית תיתן מענה גם לנושאים אלו.

חגית פאר, יו״ר נעמת