יורים ובוכים – מטרידים מינית סטייל 2018

מה בין המטריד מינית המתנצל לבין המטריד מינית המשתיק, ואיך הם קשורים אחד לשני? משוואה נוראית והרסנית שמביאה לניהול כושל של מערכת משפט שלעולם לא תסייע לנו לשבור את קשר השתיקה – עסקאות טיעון, ואי הכרה בפשעי מין כפשע של ממש.

בחורה עם מחשב נייד

כולנו זוכרים מה קרה ב-2007 כשרמון הורשע בביצוע מעשה מגונה כשהחליט לדחוף לפיה של קצינה לפני שחרור את לשונו ולכפות עליה נשיקה פולשנית שלא מרצונה.

בית המשפט קבע דאז כי "האמירה 'תפרו לי תיק' – היא לרוב מפלטם של עבריינים, הרכב של שלושה שופטים החליט להרשיע פה אחד את רמון בעבירה של מעשה מגונה על שנישק במשרד ראש הממשלה חיילת בניגוד לרצונה. בית המשפט קבע כי גרסתו של רמון בלתי אמינה ומתח ביקורת חריפה על השר לשעבר. לדברי הרכב השופטים, רמון לא בחל אף בהכתמת המתלוננת. "אין מדובר בנשיקה תמימה על הלחי או על המצח מתוך רגש של חיבה אלא בנשיקה שיש בה את כל האלמנטים של עבירת מין", כתבו שלושת השופטים." (מתוך כתבה משנת 2007 מYNET)

ושניה לפני שכל המצקצקים שיזעקו שלא מדובר בעבריין מין מורשע כי בית המשפט החליט שאין קלון בהרשעתו, נבהיר כי ההחלטה הזאת למעשה מבהירה שמותר לו לחזור ולכהן כשר, ולא מוחקת את העובדה שהוא אכן ביצע עבירת מין: "בית המשפט לא ביטל את הרשעת חיים רמון אך קבע שאין בה קלון; המשמעות היא כי יוכל לחזור לכהן כשר" (מתוך כתבה בגלובס, מרץ 2007)

חיים רמון (צילום מסך)

2018, השר לשעבר שהורשע בביצוע עבירת מין אמור להיות מועסק באונ' תל אביב כמרצה. יו"ר תא הסטודנטיות "תל אביביות" מתנגדת לכך ומצהירה הצהרה נכונה ואמיתית: אין שום סיבה להעסיק עבריין מין מורשע, וכמו רבים אחרים מנסה להוקיע את הפשע הנוראי הזה מהחברה הנורמטיבית שכל פעם מחדש נאלצת לחבק אל זרועותיה את פליטי העבריינות שמערכת החוק והמשפט לא מסוגלים להתמודד איתם.

שיא השיאים: רמון תובע את יו"ר תא הסטודנטיות על לשון הרע. אלא אם כן תתנצל, כך אמר, ואז הוא יבטל את התביעה, או לחילופין הצהיר שבמידה ויזכה בתביעה יתרום את הכסף ל'העצמה נשית'. אז יש לי טיפ אחד עצום להעצמה נשית: אל תטרידו מינית. אל תאנסו. אל תתקפו. זאת שיטה נפלאה ומופלאה להעצים. 

אני מאמינה שאם רמון היה בוחר שלא לדחוף את לשונו אל פיה של הקצינה ולכפות עליה נשיקה פולשנית מינית נגד רצונה זאת היתה תרומה מספיק גדולה להעצמה נשית, אבל האירוניה, הזלזול וההתנשאות של רמון בכך שהוא בוחר לתרום את הכסף שיזכה מהתביעה להעצמה נשית היא כמו להאכיל את מחלת הסרטן. לתת לרמון לירוק בפנים של הנפגעות זה לתת לפשע הנוראי הזה לאכול בחברה הנורמטיבית שלנו עד כלות.

רק בישראל 2018 יש לעבריין מין מורשע שהורשע בהרכב של שלושה שופטים במעשה מגונה את החוצפה לקום ולהעז להתבטא בכלל, ולמה? כי מלכתחילה הוא קיבל עסקת טיעון ולא ישב שניה אחת מאחורי סורג ובריח, כמו שהיה צריך להיות.

בתגובה לתביעת ההשתקה של רמון נגד יו"ר תא הסטודנטיות, מרצים ומרצות מאונ' תל אביב חתמו על מכתב שדורש שלא להעסיקו.

ארי שביט (צילום: Jason Merritt/Getty Images)

אבל כל זה ועדיין לא דיברנו על הטרנד של 'יורים ובוכים' מצד המטרידים והתוקפים מינית.

זה קרה עם איבגי כשהתנצל אם פגע במישהי כשהתלוננו נגדו על פוגענות מינית. זה קרה עם גולדבלט כשהורשע כאנס והתנצל אם פגע, זה קרה עם קסטיאל שהורשע בנסיון אונס (למרות שבכתב האישום היה אונס מלא) שהתנצל והביע חרטה וקיבל בתמורה פרס עסקת טיעון וזה קורה גם עכשיו עם ארי שביט, שהתגלה לאחרונה כי נהג לנסות לכפות על נשים את עצמו.

כנגד שביט התלוננה בת הזוג לשעבר של בתו כאשר היא מתארת הטרדה מינית מפורטת, שמגיעה אחרי תלונתה הידועה של העיתונאית דניאל ברין כאשר שביט ניסה לחבק אותה והציעה לה לעלות איתה אל החדר שלו במלון.

תגובתו של שביט היתה כי לא הבין שמדובר בסיטואציה שהיתה הטרדה מינית וביקש את סליחתה של העיתונאית, לפני כשנה וחצי התפטר מ'הארץ' ופרסם הודעת התנצלות כללית, בין היתר סיפר כי לא ראה באקט של חיזור מה שברין ראתה כתקיפה מינית – "חשתי שהיה לנו מפגש ידידותי שכלל, בין היתר, גם יסודות של חיזור. לרגע לא חשבתי שמדובר בהטרדה מינית. אבל את מה שאני ראיתי כחיזור, ברין ראתה כהתנהגות לא הולמת ואף מטרידה מצדי".

מטריד מאד שמה שמרגיש כתקיפה מינית, נראה כתקיפה מינית ומוכח כתקיפה מינית – מוכחש על ידי התוקף כתקיפה מינית. 

מתי מערכת המשפט תבין שתקיפות מיניות, אונס והטרדות מיניות זה לא 'אופס דרכתי לך על הרגל, אני מתנצל', אלא פשע של ממש שלא מתאר רומן, סטוץ או התאהבות חולפת?

אם על כל הטרדה כזאת היו יושבים מאחורי סורג ובריח, תרבות האונס לא היתה מקבלת תפקיד ראשי על הבמה של החברה שלנו.

תרבות האונס היא לא באמת תרבות – תפנימו כבר. 

לקריאה חופשית:

רמון הורשע במעשה מגונה – גרסתו לא אמינה

בית המשפט לא ביטל את הרשעת חיים רמון 

חיים רמון שהורשע בעבירת מין תובע את הסטודנטית שכינתה אותו עבריין מין

מרצים ומרצות באונ' תל אביב דורשים שלא להעסיק את חיים רמון

העיתונאי ארי שביט מגיב לאישומים נגדו

מי הוא ארי שביט האמיתי?

ארי שביט – לא חשבתי שהטרדתי מינית – מתנצל

ארי שביט וראיון הסליחה – פתח לתלונה נוספת 

ארי שביט מסביר את מעשיו ומבקש סליחה מהמין הנשי

עקבית לביא מג'ר
אמא לאהבות הגדולות בחיי, נושמת צילום וכתיבה. אפשר לקפוץ לביקור גם כאן: https://www.facebook.com/mysoulphotographer