יוצאים לחו"ל? כדאי שתקראו את הכתבה הזו!

בחורה עם מחשב נייד

רעש… המולה…מתח והתרגשות באוויר….אנשים רצים מצד לצד עם מזוודות ועגלות, מנסים למצוא את מקומם בסבך התורות והעמדות….ברוכים הבאים לנתב"ג של ערב חג! אם הגעתם לכתבה הזו, סביר להניח שאתם או משיהו ממכריכם יבלה את חופשת החגים או חלק ממנה בטיול לחו"ל. בשנים עברו, יצאו כ650,000 ישראלים לחו"ל בתקופת החגים, שהם כ10% מהאוכלוסייה. עכשיו הביטו סביבכם באופן וירטואלי – מה אתם רואים? אנשים מבוגרים, זקנים לצד תינוקות, זוגות בטיול ראשון, ומשפחות שלמות היוצאות לחופשה יחד. כולם כמובן מקווים שתהיה להם חופשה מושלמת ומפנקת. אך מה קורה אם לפתע אחד הנוסעים אינו חש בטוב? אם כל הרעש וההמולה בלבלו אותו, או גרמו לו לפאניקה? בנתב"ג פועלת מרפאה 24/7, לרווחת הנוסעים. היא ממוקמת סמוך לכניסה דרך שער 21, בגלריה המערבית של אולם מקבלי הפנים. לנוסעים היוצאים ממוקמת מרפאה בדיוטי פרי, ליד חדר האם וילד. המרפאות מצוידות כדי לאפשר טיפול ממוקד ויעיל במצבים רפואיים שונים.

dmeu_y4197681_01_std.lang.all

כמו בכל מקום ציבורי בו יש מעל 500 איש, בנמל התעופה בן גוריון ממוקמים מכשירי החייאה – דפיברילטורים במקום נגיש. הדפיברילטור נועד לטפל במצבי קיצון של דום לב או פרפור חדרים פתאומי. הוא מאוכסן בארון מיוחד, ולידו שלט עם הוראות ברורות. הדפיברילטור הוא מכשיר פשוט לתפעול, כל שעל מגיש העזרה לעשות הוא ללחוץ על כפתור, להקשיב להוראות אותן פולט המכשיר, ולפעול בדיוק על פיהן. בתוך הערכה תראו שתי מדבקות, אותם יש להצמיד לחזה של החולה. בעזרת המדבקות המכשיר יזהה אם החולה חווה דום לב, ובמקרה שכן, יטעין את עצמו לקראת מתן שוק חשמלי. כאשר המכשיר מזהה שיש דום לב או האטה חריגה בקצב הלב, הוא יבקש לתת שוק. במקרה זה על מגיש העזרה להרחיק את הקהל מהמקום, ללחוץ על הכפתור ולהתרחק מיד. לאחר מתן השוק, יש לעסות את אזור הלב עד להגעת צוותי החירום. חשוב לזכור שהגשת עזרה עם הדפיברילטור אינה מהווה תחליף לקריאה לכוחות החירום, ויש לדאוג שמישהו יטלפן או יקרא להם.

לאחר שכוחות החירום יגיעו, הטיפול בחולה עובר לידיהם, ומגיש העזרה הראשוני משוחרר לדרכו. אם מגיש העזרה עומד לפני טיסה, מומלץ מאד לנקוט בצעדים פשוטים להרגעה טרם העלייה למטוס. יש לנשום נשימות עמוקות, להתיישב ולשתות כוס מים קרים. מומלץ לאכול פרי או משהו מתוק אחר כדי להעלות את רמת הסוכר בדם לאחר כל הלחץ והמתח בו הגוף היה שרוי.

מאחלים לכם חופשה נעימה ובריאה, וחג שמח!

המאמר נכתב כידע בלבד ולא כסמכות רפואית . בשום אופן אין לבצע כל פעולה על סמך המאמר.  ואין כותב המאמר או מי מטעמו לוקח אחריות כלשהי.