יום טיול משפחתי – דרך האוהלים בהר הנגב

המלצה חמה על יום טיול היסטורי למשפחות בהר הנגב

הר הנגב. כמה פעמים עברתם שם בדרככם דרומה לאילת או למילואים? אני בטוחה שעצרתם אינספור פעמים במצפה רמון לקפה או לכמה ימי חופשה וטיול במכתש. היום אני מציעה לכם משהו שונה לגמרי: טיול משפחתי שכולו מוקדש לתרבויות הנוודיות של הר הנגב.

לאורך כל ההיסטוריה האנושית, חיו בני אדם באיזור הר הנגב.  בכל הנגב נמצאו עדויות לשבטים שחיו באיזור כבר מהתקופה הפליאוליתית, לפני 40,000 שנה. רוב העדויות שנמצאו הן מאוחרות יותר, מתקופת הברונזה הקדומה והתיכונה (האלף השלישית והשניה לפני הספירה), כלומר לפני כ-4500 שנה. מאוחר יותר, לפני 2400 שנה, הגיעו לכאן השבטים הנבטים והקימו ערים והתיישבות חקלאית. היום חיים בהר הנגב, לצד ההתיישבויות היהודיות, גם בדואים. הבדואים החיים באיזור הר הנגב הם שרידיו של שבט אל-עזאזמה, והם מרוכזים בארבע מקומות באיזור: כפר עבדה, רמת ציפורים, כפר חווה וכפר אריכא.

פארק חרותות הסלע – הר מחיה

אבל בואו נחזור רגע לנוודים שלפני 4500 שנה. כבר לפני זמן רב התגלה בהר כרכום מצבור מופלא של ציורי סלע מאותה תקופה. העניין הוא שהר כרכום, כידוע לכל מי שעשה מילואים באיזור, איננו פתוח למבקרים בגלל הפעולות של צה"ל שם. החדשות הטובות הן שבשנה האחרונה נפתח מסלול טיול חדש ומרתק בהר מחיה, שגם בו יש מצבור נאה של ציורי סלע. המסלול מתאים למשפחות באורכו ובאופי השטח, וליד כל סלע כזה יש קוד QR, שאפשר לסרוק בטלפון ולקבל עליו הסבר והדרכה מתוך אפליקציה שנפתחת כשסורקים את הקוד.

SAMSUNG CSCאנשים עוסקים בפעילות דתית

את המסלול הזה מתחילים במצפור ליפא גל. נוסעים דרומה על כביש 40 לכיוון מצפה רמון. כשני קילומטר אחרי צומת ציפורים יש פניה ימינה לכיוון חוות כרמי עבדת ומצפור ליפא גל (אפשר לכתוב כל אחד משני היעדים האלה בוויז). עולים אל המצפור בדרך עפר טובה וחונים שם במגרש החניה. מהמצפור יוצאים שני מסלולי הליכה מעגליים, אחד קצר (550 מטר) שאורך כחצי שעה, האחר ארוך יותר (1200 מטר) והוא אורך כשעה וחצי. שני המסלולים מסומנים היטב בשטח.

SAMSUNG CSC

וכשאתם כבר שם, נסו לגלות – מה מצוייר בציורים על הסלע? האם אתם יכולים להבדיל בין יעל לראם? מצאתם את הכלב? ואת הנמר?

SAMSUNG CSCכלב נושך ראם וצייד על סוסו

אחרי שראיתם תרבויות עתיקות, אני ממליצה שתגלו גם משהו על התרבויות שחיות בנגב כאן ועכשיו. סביב איזור הפארק יש כמה מאהלים בדואים שאפשר, בתיאום מראש, לתאם אצלם ביקור לשיחה וארוחה ואפילו לשנת לילה.

SAMSUNG CSCאריגת קירות האוהל, אשתו של עיד אל קשחר

אצל עיד אל-קשחר אפשר להתארח לארוחה קלה ושיחה ולשמוע סיפורים מעניינים על ההיסטוריה של הבדואים באיזור, לחוות את חיי היומיום של הבדואים, לצאת למרעה ולסיורים מודרכים באיזור, לחוות סדנאות של טויית חוטים ואריגה מסורתית ואף לצאת לטיול גמלים קצר. אפשר להתארח שם לארוחות ערב ובוקר וללון שם בלילה, באוהל של המאהל או באוהל שהבאתם מהבית.

עיד אל-קשחר
מחירים:
לינה- 50 ש"ח למבוגר באוהל, ילד עד גיל 5 ללא תשלום. ארוחת ערב 85 ש"ח , ארוחת בוקר 45 ש"ח
לפרטים- 0505513212

עוד מאהל ששווה לבקר בו הוא המאהל של סלמן סדאן בכפר אריכא. אצל סלמאן תוכלו לשמוע על אורח החיים הבדואי היומיומי, על ההיסטוריה של גידול בעלי חיים אצל השבטים הנודדים ועל החיים בכפר, תוכלו לראות ולטעום לחם נוודים שסלמאן אופה בתוך אפר גחלים ולאחר מכן לאכול ארוחת צהריים מלאה עם מנסף ומטפונה שמבושלים במקום. אורך הביקור הוא כשעה וחצי ויש אפשרות להוסיף גם סיור מודרך באיזור או לינת לילה. המחירים בתיאום טלפוני עם סלמאן.
SAMSUNG CSCסלמאן והליבה שאפה עבורנו

SAMSUNG CSCמטפונה נפלאה

סלמאן סדאן
לפרטים והזמנות 0546001357 או במייל salman.aricha@gmail.com
לתמונות וסרטונים מוזמנים לבקר בעמוד הפייסבוק: www.facebook.com/The.Hidden.Village.Aricha

camel rideעליתי ואף רכבתי על הגמל נעים ההליכות הזה. צילם: אלי פרכטר

פעילות מיוחדת שאני ממליצה לנסות היא טיול גמלים. מתי בפעם האחרונה עליתם על גמל? לי זה לא קרה מאז טיול שנתי של כיתה י"א, לפני יותר ממחצית חיים. אצל עאדל וואלידי אפשר להזמין טיולי רכיבה על גמלים, משעה וחצי ועד מספר ימים. עאדל, שהוא בוגר תוכנית טיפול וניהול באמצעות שטח של סמינר הקיבוצים ומדריך מוסמך מטעם החברה להגנת הטבע, הוא מומחה בגידול גמלים ואילופם. הטיפול שלו בגמלים הוא חומל ואוהב, והגמלים בעלי אופי טוב ומזג נעים. זה, יחד עם ההסברים של עאדל על האיזור ועל התרבויות השונות שחיו בו בזמנים השונים, הופכים את הסיורים לחוויה מרתקת. הסיורים הארוכים יותר כוללים הכל – ארוחות, מקום לינה וחוויה מדברית מושלמת.

SAMSUNG CSCעאדל וואלידי

עאדל וואלידי – בן מדבר
www.benmidbar.com
054-4609027 או 054-5259717

אם באתם ללילה אחד או יותר, ואתם פחות נוטים לישון באוהל, קיימות באיזור אפשרויות רבות ומגוונות. בתי מלון, צימרים, אוהלים, כמו שאמרנו. דוגמה טובה למקום לישון בו הוא סוכה במדבר, שנמצאת בכניסה למצפה רמון. סוכה במדבר היא חוות אירוח אקולוגית הנמצאת על גבול שמורת הטבע רמון. במקום מגישים ארוחות בוקר וערב צמחוניות, ובלילה התאורה היחידה בחוץ היא זו שמקבלים מהירח והכוכבים. אם אתם בעניין צפייה בכוכבים, זה המקום בשבילכם. בנוסף, יש במקום בוסתן, בריכת שכשוך אקולוגית ושלל פעילויות לפי עונות השנה.

כדי להגיע, נוסעים על כביש 40 לכיוון מצפה רמון. בכניסה למצפה רמון עוקבים אחר השלט לחוות האלפקות וממנה לכיוון מצפה הכוכבים עד שמגיעים למקום. או שאפשר לכתוב בוויז סוכה במדבר מצפה רמון ולהגיע בבטחה.

סוכה במדבר
זוג באמצע שבוע: 500 ש"ח כולל ארוחת בוקר, 130 ש"ח לילד.
זוג בסוף שבוע: 800 ש"ח- כולל ארוחת בוקר וארוחת ערב, 200 ש"ח לילד.
הזמנות ופרטים בטלפון 08-6586280, במייל info@succah.co.il או באתר https://www.succah.co.il/

SAMSUNG CSCפינת חמד בזולה של סוכה במדבר

נ.ב. אחרון:
מצאתי ברשת את המוסף המקסים הזה של המגזין מסע אחר, כל כולו מוקדש לאיזור. מסופר שם גם על המקומות שאני סיפרתי לכם, ועל עוד מקומות יפים ומהנים בזכות עצמם, כמו גם טלפונים של בתי מלון, מסעדות ודברים שכאלה. קחו באהבה ממני.
מסע אחר – הר הנגב

וככה, יקירי, סידרתי לכם טיול של יומיים (או שלושה, מי אני שאעצור בעדכם) לאחד המקומות הכי יפים, שקטים ומעוררי השראה שיש פה בארץ ולא ידעתם עליהם שהם כאלה. סעו ותהנו וספרו לי איך היה. כלומר, אם לא ניפגש שמה. ואם ניפגש שמה, תבואו להגיד לי שלום. אני לא נושכת.

זה הכל הפעם. נשיקות עם רוז’ מגברת הבלים!

∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞

♥ הי! אהבתן מה שקראתן? אתן מוזמנות לעקוב אחריי באופן קבוע, בכפתור “עקוב אחרי” כאן למעלה או בדף הפייסבוק שלי גברת הבלים 
 אם חשקה נפשכן בקצת שירה או סיפורים קצרים, אתן מוזמנות לעיין גם בבלוג הספרותי שלי, בראש של גברת הבלים