יום הזעם החרדי: מחאה לגיטימית או חתירה תחת שלטון החוק?

הכותרות כינו את ההמחאה נגד מעצר עריקים מהמגזר החרדי שכללה חסימת כבישים ועימותים פיזיים עם כוחות הביטחון "יום הזעם החרדי". האמנם המגזר החרדי כולו עומד מאחורי פעילות זו?

מאת: ענבר בזק, אסטרטגית שיווקית ופעילה חברתית תושבת הגליל

חברי הפלג הירושלמי חוסמים כבישים (צילום מסך)
המאבק נגד גיוס בני ישיבות לצה"ל עלה בשבוע שעבר מדרגה כשאלפים מזרם הפלג הירושלמי הקיצוני חסמו כבישים,  שרפו פחים והתעמתו עם כוחות הביטחון. במהלך ההפגנות שנערכו במקביל בירושלים, בבני ברק, בבית שמש ובצפת נעצרו 120 מפגינים.

האם מדובר במחאה לגיטימית של מגזר הנלחם על הזכות לשמר את אורחות חייו או שמדובר במהלך מסוכן שבבסיסו קיימת פגיעה ביסודות הדמוקרטיה ושלטון החוק?

ראשית בואו נבחן מה היה הטריגר להפגנות.

בשבוע שעבר לא גויס בכפיה אף בן ישיבה. למעשה ההפגנות פרצו בגלל מעצרם של 2 בני ישיבה שלא התייצבו בלשכת הגיוס עם קבלת צו ראשון, ובכך נחשבים בפני החוק כ"עריקים".

סביר להניח שלו השניים היו מתייצבים בלשכת הגיוס ומצהירים על תורתם אמונתם, הם היו מקבלים פטור מגיוס, כמו עשרות אלפי בני ישיבות המקבלים פטור זה מידי שנה.

חברי הפלג הירושלמי חוסמים כבישים (צילום מסך)

אי ההתייצבות בלשכה נבעה מסיבה אחרת.

אותו זרם קיצוני במגזר החרדי אינו מכיר במדינה, בשלטון החוק שלה ובמוסדותיה.

אי ההתייצבות בלשכת הגיוס מצטרף לשורה של פעולות שהפלג הקיצוני החרדי-ליטאי נוקט בהן, כדי להפגין את זלזולו בערכי מדינת ישראל ובמוסדותיה.

הם הולכים בהפגנתיות בזמן הצפירה ביום הזיכרון וביום השואה, שורפים בל"ג בעומר דגלי ישראל ובובות של חיילי צה"ל, ולמעשה הם מצהירים כי אינם מכירים במערכת המשפט הישראלית ובחוקיה, ונשמעים רק להנחיות הרבנים שעומדים בראשם, הרב שמואל אוירבך ביניהם. כאשר שקיים פער בין הנחיית הרב להנחיית החוק – הם תמיד יבחרו לפעול בהתאם להנחיית הרב.

חברי הפלג הירושלמי חוסמים כבישים (צילום מסך)

חשוב להדגיש שמדובר בפלג קיצוני של המגזר החרדי ולא בכל החרדים, שחלקם מתגייסים לצבא, רובם הגדול יוצאים לעבודה, תורמים למשק ולכלכלה הישראלית ובעיקר – מכבדים את שלטון החוק ואת מערכת המשפט הישראלית.

גיוס החרדים לצה"ל הוא סוגיה שמאיימת לפלג את החברה הישראלית. אין אף לו גורם אחד במערכת הפוליטית שדורש לגייס את כל החרדים או לגייסם בכפיה. אפילו לפיד, שמוביל את האג'נדה של גיוס החרדים לצה"ל מבהיר בכל הזדמנות כי אין הכוונה לגיוס כל החרדים, וכי יש להפריד בין תלמידי חכמים שתורתם אמונתם, בדומה לספורטאים מצטיינים או אמנים מצטיינים שמקבלים דחייה בשירות, על מנת שיוכלו להמשיך ולפתח את כישוריהם, לבין מתן פטור גורף לעשרות אלפי צעירים בריאים, שאין שום מניעה שיתרמו למדינה. לפיד אף חוזר ומבהיר בכל התייחסות שלו לנושא, כי שירות לאומי יכול להחליף שירות צבאי, בהקשר של גיוס בני הישיבות.

יש להבין כי הדרישה לגייס את בני הישיבות (או לחילופין לשלבם במסגרות שירות לאומי), נועדה בראש ובראשונה כדי לאפשר להם להשתלב בחברה הישראלית, להפגין נאמנות אליה ולהפכם לאזרחים עובדים המפרנסים את משפחותיהם.

אותו פלג קיצוני חרדי-ליטאי, לא רק מונע את שילובם של החרדים בחברה הישראלית, אלא הוא אף נלחם בחירוף נפש על בידולם מהחברה ומעודד את ההתנהגויות הפוגעות בערכי היסוד של המדינה, כמו צה"ל, יום הזיכרון ובית המשפט העליון. בכך הם גורמים נזק למגזר החרדי כולו, שכן רוב החילונים אינם מבחינים בין חרדי לחרדי ומבחינתם כל החרדים משתמטים מצה"ל ושורפים דגלי ישראל.

על מדינת ישראל לנקוט ביד קשה עם פלגים אנטי ציונים הפוגעים בשלטון החוק. בדומה להצעת החוק שהגישה חברת הכנסת שולי מועלם בינואר 2016 להוציא את ארגון שוברים שתיקה מחוץ לחוק בנימוק כי מדובר ב"ארגון חתרני הפועל לשנות את מדיניותה של ישראל שלא במסגרת כללי המשחק המקובלים במדינה בעלת שלטון דמוקרטי" וכי " פעילי הארגון תוקפים פיזית ומילולית את חיילי צה"ל". את אותם כללים ממש יש להשית על הפלגים הקיצוניים במגזר החרדי הפוגעים בשלטון החוק וביסודות הדמוקרטיה.

חברי הפלג הירושלמי חוסמים כבישים (צילום מסך)